Earth nature field

R. Witczak - Zakłady Przemysłowe R-1 w Kowarach

Książki i publikacje o górnictwie i eksploracji obiektów górniczych.
Kali_7
Posty: 358
Rejestracja: 30 gru 2015, 20:43

R. Witczak - Zakłady Przemysłowe R-1 w Kowarach

Post autor: Kali_7 »

wydawnictwo Adrem ponownie wydało książkę pana Bogusława Dąbrowskiego: Zakłady Przemysłowe R-1 w Kowarach.
książka jest dostępna:
https://adrem.jgora.pl/ksiegarnia-karko ... -kowarach/

w książce znajduje się płyta CD z licznymi zdjęciami, mapkami a nawet trzema filmami

informacja o wydaniu pierwszym:
"Książka wyglądem przypomina szkolny brulion i przywodzi na myśl czasy LO. Jednak już po chwili rozpoznaję na okładce kopalnię „Wolność” i zielony kolor, który nawiązuje do logo Kowar, oraz tytuł „KYЗНEЦKИE РYДНИКИ. Kowarskie Kopalnie. Zakłady Przemysłowe R-1 w Kowarach”.

Praca ma charakter popularnonaukowy. Opracował ją Bogusław Dąbrowski, który był m.in. kierownikiem gr. poszukiwawczej nr 4, starszym inspektorem ochrony przed promieniowaniem i BHP oraz kierownikiem wydziału transportu. B. Dąbrowski, jak sam podkreśla, korzystał z wielu źródeł, aby przekazać wiedzę potomnym „w sposób przystępny, krótki i zrozumiały dla wielu”. Zebrał obecnie dostępne materiały (wspomnienia, artykuły, referaty na konferencje i własne obserwacje) w postaci pracy zbiorowej, której autorami poszczególnych rozdziałów są byli pracownicy ZPR-1.

Powoduje to, że język książki jest momentami potoczny, innym razem trudny, techniczny. Zdarzają się powtórzenia czy błędy, np. w rozdziale 12 czytamy, że leczenia pacjentów w podziemnym inhalatorium radonowym zaprzestano w 1993 roku, a kilka stron dalej, że zamknięto je już w 1989 roku. Inny przykład: „materiały tekstowe (…) znajdują się w zbiorach Wojewódzkiego archiwum w Jeleniej Górze”.

Powyższe mankamenty nie umniejszają wartości książki, chociażby ze względu na to, że samo zebranie materiałów w niej zawartych pochłania bardzo dużo czasu, a w dziele B. Dąbrowskiego „podane są one na tacy”. Z „KYЗНEЦKИE РYДНИКИ…” możemy poznać historię obiektów ZPR-1, lokalizację złóż uranu i zakres robót górniczych, przebieg prac geologiczno-poszukiwawczych i eksploatacyjnych rud uranowych, wysokość wynagrodzeń pracowników oraz dowiedzieć się o organizacji transportu, a także o zagrożeniu radiacyjnym pracowników kopalń uranowych i środowiska naturalnego.

Całość uzupełnia płyta DVD z filmami, zdjęciami oraz fotokopiami dokumentów i map górniczych. Dodatkowo do wydania w twardej oprawie dołączono wersję drukowaną fotokopii „Mapy geologicznej Sudetów i ich przedgórza północnego” z legendą przetłumaczoną z języka rosyjskiego.

Książka „KYЗНEЦKИE РYДНИКИ. Kowarskie Kopalnie. Zakłady Przemysłowe R-1 w Kowarach” może być pomocna dla przewodników i pilotów wycieczek. Na pewno zainteresuje eksploratorów kopalń i osoby zajmujące się turystyką podziemną. Mnie lektura zajęła ok. 4 godziny.
Zbigniew Piepiora"
źródło
http://www.naszesudety.pl/zaklady-przem ... arach.html
Szwajcar
Posty: 81
Rejestracja: 21 lip 2015, 11:39

R. Witczak - Zakłady Przemysłowe R-1 w Kowarach

Post autor: Szwajcar »

No i kupiłem. Szczerze powiedziawszy, miałem dużo większe oczekiwania, zważywszy, że w powstanie książki był zaangażowany były kierownik jednej z grup poszukiwawczych. W zasadzie to zakres informacji obejmuje to samo, co "W cieniu sudeckiego uranu", tyle że kilkukrotnie odchudzone. Pozycja, jak wspomniał Kali_7, bardziej dla przewodnika, żeby miał co opowiadać dzieciom oprowadzanym po sztolni ze skarbami i skrzatami.
Jeśli idzie o kartografię, to dołączono jedynie mapy sztolni nr 7 i 9 w Kowarach, plus kilka przeglądowych mapek obszarów poszukiwań.
Z rzeczy, których nie znajdziemy gdzie indziej - parę archiwalnych fotek "z życia" pracowników R-1, nie wnoszących jednak wiele do tematu.
Pozycja warta moim zdaniem nie więcej niż 15 złotych.
Niestety, solidnej literatury dotyczącej sudeckiego uranu z punktu widzenia górnika czy geologa, nadal brak.
Szwajcar
Posty: 81
Rejestracja: 21 lip 2015, 11:39

R. Witczak - Zakłady Przemysłowe R-1 w Kowarach

Post autor: Szwajcar »

Odnośnie map, moja uwaga tyczy wydania I - przeglądając stare tematy na forum, widzę, że w wydaniu II pojawiły się jakieś nowe konkrety w temacie map górniczych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura górnicza”