Earth nature field

Leszczyna - Monografia ośrodka górnictwa i metalurgii rud miedzi

Książki i publikacje o górnictwie i eksploracji obiektów górniczych.
goldcentrum
Posty: 80
Rejestracja: 19 lis 2015, 22:30

Leszczyna - Monografia ośrodka górnictwa i metalurgii rud miedzi

Post autor: goldcentrum »

Tytuł: Leszczyna - Monografia ośrodka górnictwa i metalurgii rud miedzi
Autorzy: Tomasz Stolarczyk, Malwina Kobylańska, Jakub Kierczak, Maciej Madziarz, Aldona Garbacz - Klepmka

książka wpadła mi na dwa dni w ręce: ma 138 stron z tłumaczeniem, w tym oprócz historii górnictwa i hutnictwa są dzieje Leny, dzieje wsi, trochę mapek i wykopalisk archeo.
Odkryto fragmencik chodników, reszta jak na mapce zasypana.
Poniżej pare fotek:
Załączniki
el1.jpg
el1.jpg (135.1 KiB) Przejrzano 14960 razy
Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator
Posty: 868
Rejestracja: 10 lip 2015, 14:40

Leszczyna - Monografia ośrodka górnictwa i metalurgii rud miedzi

Post autor: Slaworow »

A to dzieło można gdzieś kupić, czy nie jak zwykle nie można - jak bywa niemal za każdym razem w przypadku publikacji instytutu górnictwa PWR tworzonych za publiczne pieniądze?
goldcentrum
Posty: 80
Rejestracja: 19 lis 2015, 22:30

Leszczyna - Monografia ośrodka górnictwa i metalurgii rud miedzi

Post autor: goldcentrum »

póki co chyba nie. Miedziankę kupiłem w Muzeum Miedzi w Legnicy za 35 zł, może o ta publikacja tam trafi, bo z tej instytucji jest główny sprawca wydarzenia
Galman

Leszczyna - Monografia ośrodka górnictwa i metalurgii rud miedzi

Post autor: Galman »

tak nie wnosząc nic do tematu.......goldcentrum warto kupic ta ksiązke o Miedziance -jest tam coś zupełnie nowego czy to wszystko do czego mozna dotrzec przez net????
Czarny
Posty: 19
Rejestracja: 22 lut 2016, 17:04

Leszczyna - Monografia ośrodka górnictwa i metalurgii rud miedzi

Post autor: Czarny »

Książka jest świetna: bardzo dobrze wydana, opracowana naukowo i pełna archiwalnych map i dokumentów. Polecam. Niski nakład (400 szt.?)
goldcentrum
Posty: 80
Rejestracja: 19 lis 2015, 22:30

Leszczyna - Monografia ośrodka górnictwa i metalurgii rud miedzi

Post autor: goldcentrum »

wiesz, wszystko zależy od punktu widzenia. Dla mnie warto, lubię takie zbiorcze opracowania, być może dla kogoś innego nie. Wstęp o górnictwie kruszcowym i archeologii górniczej na Dolnym Śląsku. Dużo rycin miasta, mapek , choć niektóre - szkoda, że bardzo małe. Opracowanie też to po części to historia samej Miedzianki, zakończona na eksploatacji uranu , browarze i przenosinach mieszkańców na jeleniogórskie Zabobrze. Tak więc to nie tylko publikacja o górnictwie. Mapki mi.n. z katowickiego Archiwum Państwowego, a historia górnictwa oparta m.in na : 1881 Festenberg-Packisch Der metallische Bergbau Niederschlesiens...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura górnicza”