Dziećmorowice - kopalnia w środku wsi

Kopalnie i sztolnie bogatego w wyrobiska obszaru Gór Sowich - od Świebodzic do Żdanowa.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

Dziećmorowice - kopalnia w środku wsi

#1 Post autor: Slaworow » 13 lip 2015, 16:43

Jakiś czas temu na forum pojawiła się informacja o istnieniu w Dziećmorowicach kopalni, której wejście znajdowało się niegdyś na terenie jednego z gospodarstw. Przejrzałem mapę gelologiczną (Dathe, Finckh, Charlottenbrunn, 1924) i wynika z niej, że rzeczywiście we wschodniej części wsi znajdowała się kopalnia, co do której można sądzić, że jej Mundloch znajdował się niedaleko zabudowań gospodarczych. Nie jestem pewien, czy to jest kopalnia, o którą chodziło w informacji. Być może jest więcej takich wyrobisk w Dziećmorowicach.
Asia1 pisze:Ciekawe są kopalnie Dziećmorowickie położone na południowy wsch od wsi. Na zboczach góry (Sośna 513 m). Była tam duża kopalnia dobrze udokumentowana (mapy) Kaiser Henrich. Była dostępna jeszcze na przełomie lat 80/90. Niektórych chodników nie udało się nam zrobić ze względu na naturalne zawały i wypełnienia skałą płonną. Myślę że nadal dąło by się tam wejść, chociaż nie byłem tam kilka lat. Druga kopalnia była dostępna szybikiem za górce w małym zagajniku niedaleko linii wysokiego napięcia. Trzecia jest praktycznie w samych Dziećmorowicach, ale nie udało się nam, wejść bo bamber był nieprzystępny. Nie chcieliśmy zbytnio naciskać, bo kopalnia mała a szum mógł by być wielki. Tak do dzisiaj właściciel nie wie że ma opalnie na podwórku. Może zmieni zdanie, może zmieni się właściciel, może pojawią się nowe informacje i okoliczności żeby tam wejść.
Na mapie wyrysowana była żyła barytowa, kierująca się na południe, wgłąb wzgórza, oznaczona symbolem młotków górniczych, co sugeruje, że była przedmiotem eksploatacji. Żyła była zaznaczona na odcinku 200 metrów. Wygląda to mniej więcej tak:
Załączniki
Dziecmorowice-kopalnia.jpeg
Kopalnia w środku wsi Dziećmorowice na starej mapie geologicznej
Dziecmorowice-kopalnia.jpeg (710.59 KiB) Przejrzano 1562 razy

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

Re: Dziećmorowice - kopalnia w środku wsi

#2 Post autor: Slaworow » 13 lip 2015, 16:51

Ze zdjęć satelitarnych wynika, że kopalnia faktycznie może znajdować się na czyjejś posesji. Drugie zdjęcie zawiera przybliżenie domu - wcale bym się nie zdziwił, jakby wlot kopalni znajdował się za murem znajdującego się przy skarpie chlewu (albo szopy, nie wiem co to jest...). Taką sytuację możemy podobno zaobserwować w przypadku jednej ze sztolni w Jabłowie.
Załączniki
KopalniaDziecmorowice.JPG
KopalniaDziecmorowice.JPG (54.76 KiB) Przejrzano 1561 razy
DomDziecmorowice.JPG
DomDziecmorowice.JPG (38.65 KiB) Przejrzano 1561 razy

menda

#3 Post autor: menda » 13 lip 2015, 16:54

Wg Piątków, o ile dobrze zrozumiałem, w tym miejscu miały się znajdować dwie kopalnie: Schwarzwaldauer Segen oraz Kaiser Heinrich.

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

#4 Post autor: Slaworow » 13 lip 2015, 16:57

Kaiser Heinrich powinna znajdować się raczej niedaleko przysiółka Borutów (przed wojną - Kaiser Heinrich). Schwarzwaldauer Seegen - nie wiem. W Dziećmorowicach jeszcze jedna kopalnia, udostępniana sztolnią, ale ona chyba później weszła w skład kopalni uranu.

A u Piątków to jest generalnie dużo ciekawych informacji, ale szczerze mapki zawarte w książce są gówno warte.

pajo-29

#5 Post autor: pajo-29 » 13 lip 2015, 16:58

Witam Wszystkich :D Koledzy czytając ten temat przypomniało mi się zdarzenie z ładnych paru lat wstecz. Więc kolega który mieszka w Dziećmorowicach opowiadał mi zdarzenie z szyną lub prętem (nie pamiętam teraz dokładnie) która jest lub, już jej nie ma u niego na podwórku i z którą walczył przy pomocy ciągnika,żeby się tego pozbyć. Skutek tego usuwania okazał się żaden,pręt lub szyna była bardzo głęboko wkopana w ziemię. Tak sobie teraz z kojarzyłem ,czy to coś nie było jakimś stelażem sztolni lub czymś podobnym,a gospodarstwo gdzie zdarzenie miało miejsce znajduje się patrząc na mapkę vis-a vis stawu ,na górce tam gdzie znajdują się cyfry 1 i 2

ODPOWIEDZ

Wróć do „Górnictwo Gór Sowich”