Kopalnia uranu Grzmiąca w Głuszycy Dolnej

Kopalnie i sztolnie bogatego w wyrobiska obszaru Gór Sowich - od Świebodzic do Żdanowa.
Wiadomość
Autor
zamer21

Re: Kopalnia uranu Grzmiąca w Głuszycy Dolnej

#26 Post autor: zamer21 » 31 lip 2015, 22:01

Mój ojciec opowiadał mi o tej kopalni,mieszkał niedaleko niej.Jeszcze za dziecka był świadkiem jak wyburzali całą kopalnie a wejścia wysadzali,tunele zostały zalane wodą,pokazywał mi miejsca wejść,teraz jest to równe pole.Jedyne miejsce bardziej rzucające się w oczy to inne wejście które zostało zalane betonem.Kopalnia jeszcze funkcjonowała zaraz po wojnie.Podczas wojny wydobywali tam uran do produkcji broni,zakłady były niedaleko więc mieli pod dostatkiem surowców.

predatoraf

#27 Post autor: predatoraf » 31 lip 2015, 22:01

Byłem tam jakieś 2tyg temu. Promieniowanie na hałdzie ok 2,5uSv/h Czyli 14razy więcej niż u mnie w domu, ale mniejsza z tym.
Spotkałem 85letniego mieszkańca, który opowiadał, że obok kopalni był zespół budynków, a sam uran transportowany był w głąb lasu, a nie jak przypuszczałem ładowany na pociąg. Pracowali Polacy, a Rosjanie nadzorowali. Wiem, że za dużo do tematu nie wnoszę, ale już jakaś historyjka się układa :)

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

#28 Post autor: Slaworow » 31 lip 2015, 22:02

Kopalnia w Grzmiącej nawet nie ruszyła do regularnej eksploatacji

predatoraf

#29 Post autor: predatoraf » 31 lip 2015, 22:03

Yyy ja dotarłem do informacji, że wydobyto 6000t

Źródło. http://www.atom.edu.pl/index.php/ej-w-p ... y-r-1.html

Cyt: "Oszacowało ono koszty budowy zakładu doświadczalnego na kwotę 16,5 mln zł pod warunkiem adaptacji terenów i urządzeń powierzchniowych po byłej kopalni „Wolność" w Kowarach. Zaplecze surowcowe dla tej inwestycji, która miała zostać uruchomiona w 1964 roku, stanowić miały zarówno już wydobyte rudy ze złóż: „Radoniów (około 10 000 t), „Grzmiąca" (6000 t) i „Okrzeszyn" (4000 t), jak i możliwe do wydobycia jeszcze rudy ze złoża „Radoniów" (70 000 ton) i złoża „Staszic" (około 2500 ton rocznie). Taka ilość surowca zapewniała funkcjonowanie zakładu na około 6-7 lat, przy założeniu, że będzie on rocznie przerabiał około 15 ton rudy"

Ale może nie chodzi o tą kopalnię za stacją PKP, albo ja nie umiem czytać ze zrozumieniem ;)

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

#30 Post autor: Slaworow » 31 lip 2015, 22:04

Dobrze czytasz, ale za wyjątkiem kopalni Radoniów to były rudy uzyskane z próbnej eksploatacji, rozpoznania złoża i prac górniczych. Kopalnia nie została uruchomiona do regularnego działania bo okazało się to nie aż tak opłacalne. Podobnie kopalnia w Okrzeszynie - również nie rozpoczęła regularnego wydobycia. Na razie oba złoża czekają na lepsze czasy, ale chyba się nieprędko doczekają, chyba że ktoś się weźmie na poważnie za temat odzysku metali rzadkich.

Odnośnie do Okrzeszyna to swoją drogą później okazało się, że ruda uzyskiwana w tej kopalni powodowała spore komplikacje w procesie produkcji koncentratu w zakładzie przetwórczym R-1, ponieważ była to ruda węglista. Żeby proces był efektywny, do jej przerobienia trzeba byłoby opracować od podstaw niemal kompletnie inną technologię, niż stosowano przy przerobie rud z Radoniowa i kopalni pirytów Staszic (swoją drogą na rudę z tego źródła też narzekano).

magda

#31 Post autor: magda » 12 maja 2016, 12:17

Witam, potrzebuje kogoś do pomiaru promieniowania kupiłam działkę w okolicy, górę . Czy ktoś się orniruję gdzie wywozili ziemie z kopalni. Po wjechaniu koparek na dziełke okazało sie że jest tam hałda po kopalniana. Dziłka znajduje się przy ul Zdrojowej na skraju lasu .

palczak

#32 Post autor: palczak » 13 maja 2016, 22:05

Od której strony jest ta działka na zdrojowej od Grzmiącej czy od Jedlinki? przydała by się mapka z lokalizacją działki...

Awatar użytkownika
wyprawyleona

#33 Post autor: wyprawyleona » 28 maja 2016, 20:38

Przebadałem, nie wykryłem nic :) Hałda jak nic, ale nie z kopalni uranu ;)

Kali_7

#34 Post autor: Kali_7 » 29 sty 2017, 16:49

W Kowarach w Domu Tradycji Miasta Kowary są mapy z kopalni w Grzmiącej, jest tego kilka sztuk, znajdują się tam mapy które już zamieszczone są w wątku, ale też kilka nowych nie mniej nic nowego tak naprawdę do tematu nie wnoszących.
Są tam:
Plan opróbkowania poziom 404 (który załaczyłem)
Plan robót górniczych poziom 115 skala 1:2000
Plan robót górniczych poziom 115 skala 1:500
Kopalnia Grzmiąca Plan Powierzchniowy skala 1:500 ( jest na forum)
Plan geologiczny poziomu 404 skala 1:500 ( jest na forum)
Załączniki
plan opróbkowania poziom 404.jpg
plan opróbkowania poziom 404.jpg (866.44 KiB) Przejrzano 2242 razy

Awatar użytkownika
bolek i lolek

#35 Post autor: bolek i lolek » 04 mar 2017, 23:28

Obrazek

w PRLu wsio haraszo...

Obrazek

Artykuły znalezione w Trybunie Wałbrzyskiej.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Górnictwo Gór Sowich”