Sztolnie w dolinie Srebrnej Wody pod Wielką Sową

Kopalnie i sztolnie bogatego w wyrobiska obszaru Gór Sowich - od Świebodzic do Żdanowa.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator
Posty: 753
Rejestracja: 10 lip 2015, 14:40

Sztolnie w dolinie Srebrnej Wody pod Wielką Sową

#1 Post autor: Slaworow » 14 sie 2015, 16:40

Dolina Srebrnej Wody znajduje się na wschód od miejscowości Rzeczka - jest to głębokie wcięcie w masyw górski między Małą Sową a południowym zboczem Wielkiej Sowy. Środkiem doliny płynie potok Srebrna Woda (można też spotkać nazwę Walimka), od którego dolina wzięła swoją nazwę.
Dolina Srebrnej Wody.JPG
Dolina Srebrnej Wody na mapie topograficznej w celu ułatwienia lokalizacji. Źródło: geoportal.gov.pl
Dolina Srebrnej Wody.JPG (230.7 KiB) Przejrzano 2610 razy
Początki górnictwa w tym miejscu giną w mroku dziejów, podobnie zresztą jak w przypadku innych miejsc w Górach Sowich. Wiadomo, że w XVI wieku w dolinie założono kopalnię Kaiser Carl, która funkcjonowała prawdopodobnie do czasów wojny trzydziestoletniej (1618 - 1648). Równolegle z nią funkcjonowała kopalnia Segen Gottes. Oba wyrobiska dzieliła od siebie niewielka odległość. Wydobywano w nich srebro oraz - co ciekawe - złoto. Jest to jeden z niewielu przykładów, a może nawet jedyny potwierdzający, że w sowiogórskich kopalniach wydobywano ten metal. Nie znamy niestety danych dotyczących wielkości produkcji. Po zdobyciu Śląska przez Prusy teren wizytowała komisja górnicza, która stwierdziła istnienie w dolinie Srebrnej Wody trzech sztolni. Nie zdecydowano się jednak na wznowienie wydobycia w tym miejscu.

Teren doliny jest mocno przeobrażony działalnością człowieka, wobec tego trudno jednoznacznie wytypować miejsca, gdzie mogły być jakieś inne stare sztolnie. Sprawę utrudnia fakt, że przez dolinę do 1945 roku przebiegał wodociąg grawitacyjny, który po wojnie został zniszczony i rozszabrowany, a rury kamionkowe, z których był zbudowany, zostały wykopane. Nie ma więc pewności, czy na przykład zapadlisko, które widzimy w terenie, jest śladem dawnego górnictwa, czy też całkiem niedawnego aktu dewastacji.

W załączniku mapka doliny Srebrnej Wody, na której zaznaczone są zapadliska, mogące być równie dobrze starymi sztolniami co zapadliskami innego pochodzenia.
Srebrna Woda.jpeg
Zapadliska w dolinie Srebrnej Wody
Srebrna Woda.jpeg (474.3 KiB) Przejrzano 2610 razy
M. Stysz, M. Mączka - Dolina Srebrnej Wody - dawne górnictwo
Sudety, nr 1 (46) styczeń 2005, s. 18 - 21
M. Stysz, M. Mączka - Dolina Srebrnej Wody - dawne górnictwo Sudety, nr 1 (46) styczeń 2005, s. 18-21.zip
M. Stysz, M. Mączka - Dolina Srebrnej Wody - dawne górnictwo Sudety, nr 1 (46) styczeń 2005, s. 18 - 21
(3.52 MiB) Pobrany 79 razy
M. Stysz, M. Maczka - Relikty dawnych robót górniczych w Górach Sowich. Wykorzystanie materiałów archiwalnych do lokalizacji i udokumentowania wyrobisk [w:] Prace naukowe Instytutu Górnictwa Politechniki Wrocławskiej, Studia i materiały nr 32, Wrocław 2006, s. 215 - 226
M. Stysz, M. Maczka - Relikty dawnych robót górniczych w Górach Sowich. Wykorzystanie materiałów archiwalnych do lokalizacji i udokumentowania wyrobisk.pdf
M. Stysz, M. Maczka - Relikty dawnych robót górniczych w Górach Sowich. Wykorzystanie materiałów archiwalnych do lokalizacji i udokumentowania wyrobisk
(304.67 KiB) Pobrany 81 razy

moozg

Sztolnie w dolinie Srebrnej Wody pod Wielką Sową

#2 Post autor: moozg » 14 sie 2015, 16:45

Znalazłem informacje, że w dolinie potoku wypływającego w kierunku SW od Wielkiej Sowy (w stronę Sokolca) znajdują się dwie sztolnie. Na hałdach przed nimi trafiono na baryt z galeną.
Ma ktoś może więcej informacji na ten temat, ktoś eksplorował te wyrobiska?

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator
Posty: 753
Rejestracja: 10 lip 2015, 14:40

Sztolnie w dolinie Srebrnej Wody pod Wielką Sową

#3 Post autor: Slaworow » 14 sie 2015, 16:45

To kopalnie w dolinie Srebrnej Wody. Swego czasu pisał o nich Michał Stysz.

W Sudetach kiedyś też był jakiś artykuł na temat Srebrnej Wody

moozg

Sztolnie w dolinie Srebrnej Wody pod Wielką Sową

#4 Post autor: moozg » 14 sie 2015, 16:46

dzieki za odp.; czytałem prace Stysza i inne opracowania - kojarzę z opisów sztolnie Srebnej Wody, tylko że wg pewnego cytowanego źródła z 1831r. konkretnie podano namiary jak w moim pierwszym poście - chodzi o sąsiednią dolinkę, z której wody spływają w stronę Sokolca, to mnie właśnie zaciekawiło, że może chodzi o coś innego. W przeciwieństwie do niektórych polskich publikacji, stare niemieckie opracowania cechowały się dużą dokładnością - tak przynajmniej twierdzi mój znajomy, który w latach 90tych przemierzył większość Gór Sowich ze starymi niemieckimi pracami o geologii, szukając odkrywek. Na wiosnę może trochę połażę w tych okolicach.

Galman

Sztolnie w dolinie Srebrnej Wody pod Wielką Sową

#5 Post autor: Galman » 14 sie 2015, 16:46

co do srebrnej wody to obecnie (czerwiec 2013) żadna ze sztolni nie była już dostepna.
Wszystkie do ew. odkopania.


Galman

Sztolnie w dolinie Srebrnej Wody pod Wielką Sową

#7 Post autor: Galman » 14 sie 2015, 16:47

te kopalenki niestety obecnie do odkopania......

Awatar użytkownika
drosmix
Posty: 80
Rejestracja: 07 lis 2015, 8:36

Sztolnie w dolinie Srebrnej Wody pod Wielką Sową

#8 Post autor: drosmix » 14 sie 2015, 16:48

Myślę że to dobrze że trzeba odkopać coś bo patrząc na dewastację sztolni (m.in. drabiny) koło Dębowiny to lepiej żeby te cenne sztolnie były zasypane na kolejne setki lat.

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator
Posty: 753
Rejestracja: 10 lip 2015, 14:40

Sztolnie w dolinie Srebrnej Wody pod Wielką Sową

#9 Post autor: Slaworow » 14 sie 2015, 16:48

Też uważam że to dobrze. Sztolnie zostały inwentaryzowane, są dobrze opisane w fachowej literaturze i nie ma po co tam włazić. Nie sądzę, żeby tam się komuś chciało kopać, bo to już nie będzie odkrycie czegoś "nowego" i lepiej ten czas i siły poświęcić na inne miejsca, których wciąż nie brakuje.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Górnictwo Gór Sowich”