Kopalnia żelaza Rudolf w Męcince

Sztolnie i kopalnie Gór i Pogórza Kaczawskiego, Gór Ołowianych, Starego Zagłębia Miedziowego i okolic Złotoryi.
Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

Post autor: Slaworow » 14 sie 2016, 12:53

Żeby cokolwiek tam robić to najpierw trzeba częściowo rozebrać i częściowo wzmocnić poprzedni zawał, bo przy zwiększonym wypływie wody może być problem z szybką ewakuacją. Zresztą po tym mule już w tej chwili nie chodzi się zbyt szybko.

Pytanie też ile ten zawał ma długości i czy nie jest tak, że powstał w miejscu, gdzie kończy się betonowa obudowa. Czy nie jest tak, że cała kopalnia dalej jest jednym wielkim zawałem.

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

Post autor: Slaworow » 06 cze 2017, 16:49

Ktoś jednak próbował przeprowadzać jakieś prace w sztolni, jednak wygląda na to że pomysł zarzucił. Końcowy odcinek stał się mocno niestabilny. Z zawału jakimś cudem przestała lać się woda, można go nawet próbować kopać lecz jest to bezcelowe - urobek sypie się z góry i pewnie się będzie tak sypał aż do powierzchni.

Awatar użytkownika
Drangnel

Post autor: Drangnel » 10 cze 2017, 21:13

Zrobiłem ostatnio małe dochodzenie i udało mi się zdobyć pewne informacje o aktualnym stanie sztolni. W połączeniu z wiadomościami z tego wątku, rysuje mi się następujący obraz:
Po pierwsze za zawałem woda pod strop. Nie jest to niespodzianka, raczej wszyscy się tego spodziewali. Natomiast jestem przekonany o istnieniu drożnego chodnika za zawałem (nie wiem tylko jak długiego).
Zawał jest niestabilny. Żadne kopanie bez pełnej (i szczelnej) obudowy nie wchodzi w grę.
W miejscu zawału kończy się betonowa obudowa, dalej jest drewno.
Sztolnia po ostatnich wydarzeniach została zamknięta na kłódkę a nawet dwie - To widziałem na własne oczy ;)

Awatar użytkownika
riese101

Post autor: riese101 » 12 cze 2017, 9:43

To faktycznie strach tam teraz wchodzić(wiem jest kłódka jak pisze kolega Drangnel) Ale gdyby nawet ktoś tą kłódkę sforsował to jeśli dobrze myślę ciśnienie napierającej wody za zawałem rośnie i gdyby jeszcze dodać do tego kolejne próby pokonywania zawału to mamy gotowy przepis na ,,Hydrauliczny młot Boga".
Kulawa Eksploracja

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

Post autor: Slaworow » 07 gru 2017, 10:29

Ma ktoś zdjęcia z tego jak to teraz wygląda? Myśmy tam byli w czerwcu tego roku ale ja do sztolni wtedy nie wchodziłem a ci co wchodzili nie zrobili zdjęć :(

Generalnie z tego co wiem końcówka sztolni mocno się "nadwyreżyła".

Awatar użytkownika
wyprawyleona

Post autor: wyprawyleona » 07 gru 2017, 16:28

Czy kłódka jest na 100%?
Jeżeli nie ma, to pojadę i sprawdzę stan obiektu. Nigdy w nim nie bylem

Szwajcar

Post autor: Szwajcar » 27 gru 2017, 23:09

Pod koniec września była i to więcej jak jedna.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kopalnie Gór i Pogórza Kaczawskiego”