Strona 1 z 1

Kopalnie w Czerniawie-Zdrój

: 12 sty 2018, 11:27
autor: Slaworow
W zachodniej części Gór Izerskich, w pobliżu Czerniawy-Zdrój (dziś jest to dzielnica Świeradowa-Zdrój) znajdują się pozostałości dawnego górnictwa związanego prawdopodobnie z eksploatacją cyny i kobaltu. Wyrobiska te eksploatowały to samo złoże, albo złoża o podobnym charakterze, co w Czechach - na przedłużeniu grzbietu Gór Izerskich po czeskiej stronie znajdują się liczne ślady po zapadniętych sztolniach i szybach, wskazujących na to że swego czasu eksploatację prowadzono tam bardzo intensywnie, co widać choćby na skanie LIDAR-owym zahaczającym częściowo o te miejsce.

Nie o wyrobiskach w Czechach jest jednak mowa, a o wyraźnych pozostałościach dawnego górnictwa znajdujących się w dolinach potoków Strużyna i Łużyca. Sztolnie w dolinie Strużyny zostały wydrążone w masywie gory Czerniawska Kopa. Na skanie LIDAR-owym widać dwa miejsca, które prawdopodobnie kryją zapadnięte wyrobiska - z czego jedno prawdopodobnie jest zapadniętym szybem.

W dolinie Łużycy zachowało się trochę więcej śladów - sztolnie wydrążone są w masywie Małej Góry w liczbie 3 - 5, poza tym widać również kilka zapadniętych szybów (lub głębokich pingów).

Nie wiem jaki jest stan wyrobisk, bo ogólnie miejsce to znajduje się niejako na uboczu (nigdy nie było po drodze), z tego też powodu niewielu eksploratorów w ogóle wie że w tym miejscu było górnictwo, a już nie słyszałem by ktokolwiek się tam zapuścił.

Poniżej fragment mapy geologicznej z zaznaczonymi sztolniami oraz skan LIDAR-owy rzeczonego miejsca.

Kopalnie w Czerniawie-Zdrój

: 12 sty 2018, 19:58
autor: der Wale
Ciekawy rejon. Wieki by trwało zanim bym tam dotarł, także dziękuje za temat. Faktycznie, jakkolwiek zle by to brzmiało, to juz zad..pie. Jednak konkretna dokumentacja działa motywująco. Przypuszczam, że Izery oraz Pogórze z uwagi na położenie mają jeszcze spory potencjał eksploracyjny.

Kopalnie w Czerniawie-Zdrój

: 13 sty 2018, 23:39
autor: szkop
der Wale pisze:Ciekawy rejon. Wieki by trwało zanim bym tam dotarł, także dziękuje za temat. Faktycznie, jakkolwiek zle by to brzmiało, to juz zad..pie. Jednak konkretna dokumentacja działa motywująco. Przypuszczam, że Izery oraz Pogórze z uwagi na położenie mają jeszcze spory potencjał eksploracyjny.
zad..pie jest oznakowane młotkami na mapie planu,zresztą źle,mapka pokazuje sporo,ja ,byłem tam w czasach ,,przedlidarowych,,..dlatego znam tylko rejon z lewego kółka mapki na zachód od drogi.szedłem korytem strumienia od gory,widać było jeszcze zarys drogi miejscami.widzi mnie się że czeskie kopalnie sa na tej samej żyle,tam pozostałości górnictwa widziałem sporo-polecam;
http://stolynovemesto.wz.cz/

zajrzałem do jednej dziury ale chyba tam nie było wiele,,nie pamiętam, ale mam tylko dwie fotki;(trzecia z czeskiej str ).
tak na marginesie,po czeskiej stronie wszędzie sa sciezki dydaktyczne pod wloty dosłownie,u nas ,,turysta,,przedzierał się przez młodnik swierkowy,o błędach mapy pisałem,rejon z prawego kółka jest duzo wyżej niż ozn.na mapie.

Kopalnie w Czerniawie-Zdrój

: 14 sty 2018, 20:12
autor: der Wale
Palcem po mapie może raz się zapędziłem. I zapomniałem.
Czesi zabezpieczają, szlakują, u nas się opracowuje plan niszczenia i zakopywania, żeby sobie pospólstwo kuku nie zrobiło.

Kopalnie w Czerniawie-Zdrój

: 21 lut 2018, 5:48
autor: galman
to zdaje sie panie szkop że minelismy sie w terenie.
tez byłem po czeskiej stronie w dawnych czasach.
ogólnie świetny górniczo teren choc wszystkie obiekty zakratowane9jedynie baranek był otwarty)
ale i tak warto było tam zajrzeć.
Ktos pisał wyżej że izery maja potencjał eksploracyjny-hmm
akurat bardzo siedziały mi te góry
więc przełąziłem je w poszukiwaniu wyrobisk
ale jakos nic nie znalazłem.
najciekawszy chyba właśnie ten czeski rejon
i polskie pogórze.
Przy okazji -ktos z was zagladał do tych wyrobisk koło Krobicy
opisanych u Madziarza(Śląska sztolnia dziedziczna)??
Nie długi to obiekt ale budzi zaciekawienie.
I drugie-sztolnia gdzie nurkował W.Bolek(ujęcie wody pgr-u)??

Kopalnie w Czerniawie-Zdrój

: 21 lut 2018, 5:50
autor: galman
akurat tych dwóch miejsc nie znam
więc pytam ??

Kopalnie w Czerniawie-Zdrój

: 21 lut 2018, 15:15
autor: Kali_7
tematy są opisane w wątkach:
http://www.sztolnie-forum.pl/viewtopic.php?f=83&t=391
http://www.sztolnie-forum.pl/viewtopic.php?f=83&t=387

sam tam pisałeś więc pewnie znasz!?
w temacie nic ciekawszego od tego co napisano w tekstach Madziarza i spółki nie znam.

Kopalnie w Czerniawie-Zdrój

: 21 lut 2018, 20:34
autor: szkop
szyb chyba,szyb jest na polu/pastwisku o ile pamiętam