Strona 1 z 1

Sztolnie poszukiwawcze pirotynu w Szklarskiej Porębie

: 06 lip 2018, 14:41
autor: der Wale
W pobliżu kopalni Wilhelm znajduje się jeszcze jedna, ciekawa sztolnia, o której nie ma wzmianki na forum. Obiekt jest okratowany (obecnie otwarty), więc powinien być dosyć popularny wsrod eksploratorow. Najwyrazniej zmowa milczenia krępuje języki. Przedmiotową, "zagadkową" sztolnię, prawdopodobnie wspominają Zagozdzonie, w "Charakterystyce sztolni Sz.Poreby". Niedawno pojawił się bardzo ciekawy reprint ponad 120 letnich materiałów, dotyczących tych wyrobisk i można na tej podstawie coś więcej o nich napisać:

W trakcie prac wydobywczych oraz badawczych, w kopalni Wilhelm, stwierdzono wystepowanie pirotynu. W 1968 roku, na zboczach Czarnej Góry, az po Piechowice załozono 4 pola poszukiwawcze, m.innymi dla Pirotynu. W 1883 rozpoczeto prace pod Skala Moltkego, na wschod od Wilhelma. Wydrozono 120m sztolnie w celu dotarcia do zloza, ktore mialo sie rozciagac rownolegle do przebiegu grzbietu, w kierunku wschodnim. W trakcie prac naziemnych stwierdzono, ze zloze ma charakter lokalny i jest silnie poprzerastane miedzia. Nie jest tak spojne i zwarte jak "zwir siarkowy" kopalni Fredrich Wilchelm. Stwierdzono występowanie pojedynczego, magnetycznego osadu żelaza. W przypadku Sztolni na powierzchni kontaktu między granitem i łupkiem mikowym przebadano warstwę o grubości ponad 1 ½ metra, w której mikę granitową reprezentuje "magnetyczny kamień żelazny". Istotne występowanie pirotynu zauważono również w korytach okolicznych potoków. Autor publikacji zwrócił uwagę na to, ze lokalne granity są wyjątkowo drobnoziarniste, mikowe i ubogie w skalenie, analogicznie do tych znalezionych na polach górniczych w Bergfreiheit i kopalni Vulcan w pobliżu Kowar.

Jak to bywało w tamtych czasach, pracom badawczym towarzyszyły oszustwa i naciągane wyniki. W każdym razie sztolnia nie osiągnęła oczekiwanej granicy złoża.

Wspomniane materiały wzmiankują tylko 120m sztolnię. Póki nie ma innych źródeł, można przypuszczać, że do prac poszukiwawczych, należały również wymienione na forum krótkie sztolnie, pod pomnikiem Moltkego oraz sztolnia "E".

Obecnie tytulowy obiekt ma 150m dlugosci, skrzyzowanie z dwiema odnogami po 19m oraz ciekawy, zalany szyb, po prawej stronie głownego chodnika (uwaga!). Lustro wody w szybie pojawia się po około 6m. Pelnej glebokosci nie sondowalismy. Sztolnia jest zamykana w okresie ochronnym nietoperzy.

Sztolnie poszukiwawcze pirotynu w Szklarskiej Porębie

: 06 lip 2018, 14:57
autor: der Wale
2.JPG
2.JPG (133.58 KiB) Przejrzano 1037 razy

Sztolnie poszukiwawcze pirotynu w Szklarskiej Porębie

: 06 lip 2018, 19:48
autor: Kali_7
der Wale pisze:
06 lip 2018, 14:41
W trakcie prac wydobywczych oraz badawczych, w kopalni Wilhelm, stwierdzono wystepowanie pirotynu. W 1968 roku, na zboczach Czarnej Góry, az po Piechowice załozono 4 pola poszukiwawcze, m.innymi dla Pirotynu. W 1883 rozpoczeto prace pod Skala Moltkego, na wschod od Wilhelma. W
oczywiście chodzi o rok 1868!

Dorzucam planik sztolni
Obiekt prezentuje się bardzo ciekawie.
Początkowy fragment bity w granicie, aż do szybu, przy którym jest strefa kontaktowa.
Zapewne do tego miejsca sztolnia została poszerzona przez R1, sugeruje to poszerzony profil sztolni.

Dalszy fragment wykonano w hornfelsach.
Woda w sztolni czasem występuje nawet na całej długości do okolic kostki, świadczą o tym ślady na ociosach.

Do szybiku były próby zjazdu, są pozostawione nawet haki. Z tego co słyszałem osoby, które zjechały widziały z poziomu lustra niższe korytarze (ale nie wiadomo czy można traktować te informacje poważnie).

Sztolnie poszukiwawcze pirotynu w Szklarskiej Porębie

: 06 lip 2018, 22:45
autor: Siewca
Nie wiem jak innym, ale mi ta sztolnia była kompletnie nieznana. Domyślałem się, że w Szklarskiej jeszcze jakaś sztolnia się kryje, ale raczej po drugiej stronie wzgórza (na lidarze widać rozpoznania w formie szurfów, ale żadnych konkretnych zapadlisk i widocznych hałd). Ciekawe jak głęboki jest szybik oraz na jakiej głębokości są ewentualne dalsze partie. Jeśli punkty są w miarę pewne to myślę, że nie ma problemu, aby zjechać, strzelić dalmierzem w wodę i zobaczyć co wyjdzie - testowałem na chodnikach zalanych ok 1,3m głębokości i łapie dobrze, więc póki woda jest przejrzysta to nie powinno robić różnicy.

Sztolnie poszukiwawcze pirotynu w Szklarskiej Porębie

: 07 lip 2018, 10:29
autor: Drangnel
Siewca pisze:
06 lip 2018, 22:45
Jeśli punkty są w miarę pewne to myślę, że nie ma problemu, aby zjechać, strzelić dalmierzem w wodę i zobaczyć co wyjdzie - testowałem na chodnikach zalanych ok 1,3m głębokości i łapie dobrze, więc póki woda jest przejrzysta to nie powinno robić różnicy.
Z tym tylko, że trzeba mieć na uwadze zasadę działania dalmierza i otrzymany wynik podzielić przez 1,33 (współczynnik załamania światła w wodzie) ;) Trzeba by też taki pomiar robić 'z przyłożenia' do wody.

Sztolnie poszukiwawcze pirotynu w Szklarskiej Porębie

: 25 lis 2018, 20:36
autor: Kali_7
sztolnia obecnie jest zamknięta i nie mam pewności czy będzie maił kto ją otworzyć na wiosnę.

Sztolnia w materiałach RDOŚ widnieje pod nazwą "Szklarska Poręba nad stacją PKP"

Udało mi się zmierzyć głębokość szybu. Ma on 20 m głębokości, obecnie lustro wody jest na głębokości 10 m.