Upadowa Grodziec

Kopalnie tzw. Starego Zagłębia Miedziowego.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

Upadowa Grodziec

#1 Post autor: Slaworow » 07 lis 2015, 19:17

Upadowa Grodziec funkcjonowała w latach 1949 - 1973 jako trzeci obszar eksploatacyjny kopalni Konrad w Iwinach. Budowę upadowej zaczęto w 1949 roku po stwierdzeniu występowania rudy miedzi na wychodni złoża w rejonie Grodźca w odległości 5,5 km od szybu K-I kopalni Konrad.
Grodziec.JPG
Grodziec.JPG (1.02 MiB) Przejrzano 2399 razy
O występowaniu złóż miedzi w tym rejonie wiedzieli już wcześniej Niemcy, którzy planowali zbudowanie w Grodźcu kopalni oraz niewielkiego osiedla górniczego. Planów jednak nie zdążyli zrealizować. W rejonie upadowej Grodziec dawniej znajdowało się wyrobisko wapienia. Miejsce to zniknęło z niemieckich map po tym, jak rozpoczęto wiercenia w celu rozpoznania złóż miedzi.
grodziec1.JPG
grodziec1.JPG (468.31 KiB) Przejrzano 2399 razy
Największe wydobycie w upadowej Grodziec osiągnięto w 1961 roku (232,5 tyś. ton rudy) a wydobycie zakończono w 1963 roku. Od 1965 roku upadowa funkcjonowała jako baza szkoleniowa dla uczniów szkół górniczych Bole­sławca i Lubina.

Szwajcar

Upadowa Grodziec

#2 Post autor: Szwajcar » 07 lis 2015, 19:18

Co do samej upadowej: Idąc w teren nie miałem na tyle dokładnej mapy żeby zaznaczona była sama upadowa zaś wszystkie budynki kopalni były ogrodzone z tabliczkami "teren prywatny...". Tyle że jak widać na dokładniejszej mapie, młotki są nieco z boku od zabudowań, być może poza ogrodzeniem.

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

Upadowa Grodziec

#3 Post autor: Slaworow » 07 lis 2015, 19:18

Jeśli chodzi o dostępność tej upadowej, to gdzieś widziałem zdjęcie, tylko nie pamiętam gdzie, przedstawiające zapadlisko niedaleko jakichś zabudowań gospodarczych, mające powstać rzekomo nad chodnikiem upadowej Grodziec. Nie wiem gdzie było robione to zdjęcie ani kiedy, czy we wsi czy gdzieś indziej bo niestety za mało na nim widać. Clou - nie wszystko może być dostępne.

geolog

Upadowa Grodziec

#4 Post autor: geolog » 07 lis 2015, 19:19

Tak, chodniki - zwłaszcza te starsze podchodziły
pod wioske i dość często miejscowym zaczęło
sie zapadać to tu to tam. Widac to np na tym zdjęciu z
http://www.goldcentrum.pl które pewnie miał na mysli Sławorow:
Załączniki
upadowagrodziec.th.jpg
upadowagrodziec.th.jpg (5.43 KiB) Przejrzano 2396 razy

Wikary

Upadowa Grodziec

#5 Post autor: Wikary » 07 lis 2015, 19:19

Upadowa Grodziec połączona była bezpośrednio z Konradem, ostatnio pełniła funkcję wentylacyjną - wchodziłem tam poprzez tamy wentylatorów, w czasach, gdy budowaliśmy na tym terenie rozlewnię wód mineralnych i piwa. Obecnie wejście do niej jest odstrzelone, ale znajduje sie poza terenem prywatnym, może więc....

Strażak

Upadowa Grodziec

#6 Post autor: Strażak » 07 lis 2015, 19:19

Wikary pisze:Upadowa Grodziec połączona była bezpośrednio z Konradem,
Potwierdzam w latach 1986-88 miałem tam praktyki ze szkoły górniczej z Bolesławca

Awatar użytkownika
wyprawyleona

Upadowa Grodziec

#7 Post autor: wyprawyleona » 14 mar 2017, 20:29

Upadowe były ponoć 4.
Czy dysponuje ktoś zdjeciem którejkolwiek z nich? Starym, lub obecnym.

szkop

Upadowa Grodziec

#8 Post autor: szkop » 20 mar 2017, 19:59

ODPOWIEDZ

Wróć do „Stare Zagłębie Miedziowe”