Kopalnia miedzi Konrad w Iwinach

Kopalnie tzw. Starego Zagłębia Miedziowego.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

#1 Post autor: Slaworow » 11 lis 2015, 19:29

Pierwsza wzmianka o zainteresowaniu tym terenem pod kątem organizacji górnictwa pochodzi jeszcze ze średniowiecza. Ww 1346 roku książę świdnicki Bolko II zgodził się, aby Hans von der Warthe na terenie Warty Bolesławieckiej i Iwin poszukiwał złota, srebra, ołowiu oraz miedzi. Nie wiadomo jednak, jakie były efekty tych poszukiwań i czy w ogóle do nich doszło.

Historia eksploatacji złoża miedzi w rejonie Iwin rozpoczyna się w "brunatnych czasach" krótko przed wybuchem II wojny światowej, kiedy to III Rzesza poszukiwała możliwości eksploatacji rud metali niezbędnych w przemyśle wojennym. W 1938 roku powstała firma BUHAG (Berg und Hütten Aktiengesellschaft), której zadaniem była budowa kopalń i eksploatacja złóż miedzi na tzw. synklinie Grodźca. Spółka przystąpiła do budowy kopalń w miejscowościach:
- Iwiny (Mittlau Grube, później szyb K-I kopalni Konrad)
- Olszanica (Mühlberg Grube, później szyb K-II kopalni Konrad)
- Lubichów (Liebichau Grube, później jako kopalnia Lubichów)
- Leszczyna (Hegewald Grube, później jako kopalnia Lena)

Pierwsze prace rozpoczęto 18 listopada 1938 roku o drążenia szybu w kopalni Mühlberg (obecnie szyb K-II). Budowę szybu zakończono 19 grudnia 1940 roku osiągając 211 metrów głębokości i zakładając dwa poziomy wydobywcze (156 i 200 m). Rozpoczęto też budowę szybu w kopalni Mittlau (dziś jako szyb K-I), osiągając w 1945 roku 133 metry głębokości.

Kopalnia przetrwała wojnę, choć w wyniku celowego wyłączenia pomp przed przejściem frontu oraz przestoju spowodowanego działaniami wojennymi wyrobiska zostały zalane. Do ich odwodnienia przystąpiono już w 1948 roku, a zakończono w 1952 roku. 1 stycznia 1950 roku powołane zostały Zakłady Górnicze "Konrad". W czerwcu 1953 roku w odbudowanej kopalni wydobyto pierwszą tonę miedzi. Nie zaprzestano prac przy rozbudowie wyrobisk i tak do 1962 roku szyb K-I zgłębiono do głębokości 240 metrów. Ogólnie do końca swojej działalności wyrobiska kopalni zeszły do poziomu 830 m.

W 1987 roku podjęto decyzję o likwidacji kopalni Konrad, mimo że były ambitne plany dotyczące jej rozbudowy i objęcia pracami górniczymi kolejnych obszarów górniczych. Przekreślono tym samym projekt budowy nowej kopalni Bolesławiec, która miała eksploatować złoże Wartowice za pomocą szybów B-I w Raciborowicach, B-II w Żeliszowie i B-II w Kruszynie. Tymi złożami dziś ponownie interesuje się KGHM. Kopalnię unieruchomiono w 1989 roku, nie zasypano jednak szybów, co daje pewne możliwości na przyszłość w kwestii ponownego uruchomienia kopalni.
Załączniki
Konrad.JPG
Konrad.JPG (330.54 KiB) Przejrzano 5381 razy

Aust

#2 Post autor: Aust » 11 lis 2015, 19:58

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

#3 Post autor: Slaworow » 11 lis 2015, 19:59

Geolodzy z KGHM odkryli złoża złota pod Bolesławcem

KGHM odkrył bogate złoża miedzi, srebra i złota w okolicy kopalni pod Bolesławcem zamkniętej ponad 20 lat temu. Ich eksploatacja ma na lata zabezpieczyć miejsca pracy, gdy miedzi zabraknie w obecnych kopalniach.

Polska Miedź kilka lat temu rozpoczęła badania złoża w okolicy Warty Bolesławieckiej. Właśnie tam od 1953 do 1987 roku wydobywane były miedź i srebro z kopalni Konrad. Pod koniec lat 80. została ona zamknięta, gdyż wydobycie metali przestało być opłacalne.

Dlaczego teraz ma się opłacać? W latach 80. miedź wydobywana z Konrada była na głębokości 800 metrów. Teraz mają być eksploatowane złoża z głębokości 1500 metrów, co kiedyś nie było możliwe.

W ubiegłym tygodniu zakończyła się analiza chemiczna rdzeni wiertniczych. - Odkryliśmy bogate pokłady miedzi, srebra oraz złota. Koncentracja tych dwóch pierwszych metali w rudzie jest tak wysoka, że wydobycie tego złoża najprawdopodobniej będzie opłacalne. Pokłady miedzi na świecie bowiem kurczą się, a jej cena jest niezmiennie wysoka - mówi Grzegorz Lipień, kierownik Wydziału Eksploracji w KGHM.

Złoże w Warcie Bolesławieckiej zapowiada się póki co bardzo obiecująco: zawartość miedzi w rudzie jest podobna do tej, która wydobywana jest z najbardziej rentownej kopalni Rudna, a ilość srebra jest większa niż w najbogatszej pod tym względem kopalni Lubin.

Geolodzy na razie wykonali osiem z dziewięciu planowanych odwiertów. W ciągu trzech lat gotowa ma być cała dokumentacja przyszłego obszaru wydobycia. Wówczas zarząd KGHM oraz rada nadzorcza spółki będą musieli podjąć decyzję, czy zainwestować miliardy złotych w budowę kopalni. Same prace mają trwać od czterech do pięciu lat.

Równocześnie KGHM prowadzi badania w tym samym paśmie miedzionośnym, leżącym na terenie Niemiec koło miejscowości Weisswasser przy granicy z Polską. - Dotychczasowe wyniki są zachęcające, ale musimy wykonać jeszcze dodatkowe odwierty, by stwierdzić, czy eksploatacja tego złoża może być w przyszłości opłacalna - mówi Grzegorz Lipień.
Więcej... http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,3575 ... z23kEXgyUy

goldcentrum

#4 Post autor: goldcentrum » 11 lis 2015, 19:59

Wiercą dalej pod Wartą Bolesławiecką ;)

EN57

#5 Post autor: EN57 » 11 lis 2015, 20:00

Jakieś 2 m-ce temu zakończyli wiercenia pod Tomaszowem Bolesławieckim, obecnie wiercą w Łaziskach. A przy okazji przypomniało mi się że za niemca była kolejka napowietrzna łącząca Konrad z hutą w Łące k. Bolesławca (obecnie likwidowane zakłady WIZÓW)

przeróbczy

#6 Post autor: przeróbczy » 11 lis 2015, 20:00

Mam prośbę/pytanie czy na teren zakładu, a konkretnie budynków przeróbczych można wejść? jeśli nie to czy ktoś dysponuje może zdjeciami starymi/nowymi wnetrz tych budynków. byłbym niezmiernie wdzięczny. te, które są dostępne w internecie są mało szczegółowe. Z góry dziękuje.

Wikary

#7 Post autor: Wikary » 11 lis 2015, 20:01

Można bez problemu. Jaki budynek Cię interesuje ?

przeróbczy

#8 Post autor: przeróbczy » 11 lis 2015, 20:01

interesują mnie budynki przeróbki tzn. młynowni i flotacji. pracuje w zakładach przeróbczych w Lubinie, ale miałem okazję zwiedzić także owe zakłady w Polkowicach i Rudnej. Są one dość podobnie do siebie rozwiązane. natomiast tutaj z tego co się orięntuje jest zupełnie inaczej. była to pierwsza kopalnia miedzi na terenie polski więc można powiedzieć eksperymentalna. mój ojciec pracował tam na warsztatach to jest inny budynek i z tego co on mówił wyglądało to inaczej niż obecne zakłady przeróbcze. tak więc jest to ciekawość a nie chęć zysku. jeśli mógł by mi ktoś pomóc będę wdzięczny. Może ma ktoś stare zdjęcia lub zna te budynki? Proszę potraktowąc temat poważnie. Kopalnia została zamknięta ponad 20 lat temu więc amatorzy złomu pewnie już ją zwiedzili nie raz.

Wikary

#9 Post autor: Wikary » 11 lis 2015, 20:02

Lena została po wojnie uruchomiona znacznie wcześniej niż Konrad, a pierwszą - prawdziwie polską kopalnią był Nowy Kościół. Natomiast pierwszy polski ZWR faktycznie powstał na Konradzie (Lena posiadała ZWR zaprojektowany jeszcze przez Niemców). Obecnie na terenie Konrada pozostały jedynie żelbetonowe zarysy hali flotacji - do której spokojnie możemy zaglądnąć ( poziom złomu - zerowy). W części "przedniej" działają Zakłady Wyrobów Gumowych - szerzej ostatnio poznane społeczeństwu przez jej głównego udziałowca - Pana Falentę ( podsłuchy z WPROST), a pozostała część jest w zasadzie ogólnie dostępna. Warsztaty Konrada znam doskonale, gdyż na przełomie lat 80/90 zlecałem tam sporo prac wytaczarskich.

przeróbczy

#10 Post autor: przeróbczy » 11 lis 2015, 20:02

Tak , zgadza sie. Ale z tego co się orięntuje to wydobywana ruda była transportowana do zakładów przeróbczych w iwinach. nie wiem dlaczego(podobno iwiny były wydajniejsze) i od którego roku. Możesz mi opisać cykl przeróbczy tych zakładów? Mój ojciec zakonczył kariere w kopalni konrad w 1992r. po 25 latach pracy jako tokarz na warsztatach:) Ps. dzieki za informacje. Ps.2 Podobno kombinat chce powrócić do starego zagłębia,ale wątpie żeby dawne zakłady odżyły raczej będą to nowe,zlokalizowane bliżej bolesławca. Złotoryja odpada ponieważ zbyt niska zawartość miedzi. A i koncesje na te tereny/ bolesławiecki okręg/ dostała Kanadyjska firma(jakiś odłam quadry którą nam wcisneli Kanadyjczycy. Dziwny zbieg okoliczności? Kupili kopalnie z zawartością 0,5-0,6 a stare zagłebie,okreg Bolesławiecki 1,3-1,5 okręg złotoryjski 0,5-0,6

Wikary

#11 Post autor: Wikary » 11 lis 2015, 20:03

Cała ruda z Nowego Kościoła była przerabiana w Konradzie, gdyż Lena zaprojektowana została kompleksowo tylko i wyłącznie na swoje wydobycie (wtedy - lata 38-40 nikt nie myślał o Neukirche), myślę, że znam Twojego Ojca choć z widzenia.

przeróbczy

#12 Post autor: przeróbczy » 11 lis 2015, 20:03

Całkiem możliwe że go znasz. Musze się tam wybrać zobaczyć to wszystko, chyba to już nie jest w zbyt ciekawym stanie:(

przeróbczy

#13 Post autor: przeróbczy » 11 lis 2015, 20:03

w lenie była przerabiana ruda w jej zakładach wzbogacania rudy a po zamknięciu była doworzona ruda z zg lubin. Dotarłem do takich inforacji na stronie dymarkikaczawskie.pl

EdBry

#14 Post autor: EdBry » 19 lis 2015, 7:02

przeróbczy pisze:interesują mnie budynki przeróbki tzn. młynowni i flotacji. pracuje w zakładach przeróbczych w Lubinie, ale miałem okazję zwiedzić także owe zakłady w Polkowicach i Rudnej. Są one dość podobnie do siebie rozwiązane. natomiast tutaj z tego co się orięntuje jest zupełnie inaczej. była to pierwsza kopalnia miedzi na terenie polski więc można powiedzieć eksperymentalna. mój ojciec pracował tam na warsztatach to jest inny budynek i z tego co on mówił wyglądało to inaczej niż obecne zakłady przeróbcze. tak więc jest to ciekawość a nie chęć zysku. jeśli mógł by mi ktoś pomóc będę wdzięczny. Może ma ktoś stare zdjęcia lub zna te budynki? Proszę potraktowąc temat poważnie. Kopalnia została zamknięta ponad 20 lat temu więc amatorzy złomu pewnie już ją zwiedzili nie raz.
Stare i nowsze zdjęcia z zakładu przeróbki na dawnym ZG Konrad są dostępne na:
https://www.facebook.com/ZG-Konrad-w-Iw ... 956392577/
Zapraszam do oglądania.

Awatar użytkownika
wyprawyleona

#15 Post autor: wyprawyleona » 17 lut 2017, 22:44

Zapadł się szyb w Lubkowie.
http://istotne.pl/boleslawiec/wiadomosc ... ano-9-osob

Myślicie, że ma to związek z kopalnia miedzi?
Kopalnia posiadała ponoć 2 szyby.

Awatar użytkownika
drosmix

#16 Post autor: drosmix » 19 lut 2017, 9:47

Znalezione na jednej z map.

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Stare Zagłębie Miedziowe”