Kopalnia miedzi Lena w Wilkowie

Kopalnie tzw. Starego Zagłębia Miedziowego.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator
Posty: 753
Rejestracja: 10 lip 2015, 14:40

Kopalnia miedzi Lena w Wilkowie

#1 Post autor: Slaworow » 13 lis 2015, 19:55

Prace przy budowie kopalni Lena związane były z przygotowywaniem się III Rzeszy do wojny, bowiem miedź została uznana przez niemieckich geologów za surowiec strategiczny. Złoża eksploatował koncern BUHAG (Berg und Hutte Allgemeine Gesellschaft),do któego należała kopalnia Lena (Wahlstadt Grube bei Haasel) oraz okoliczne kopalnie miedzi Konrad i Lubichów.

Pierwsze prace rozpoczęto w 1936 roku. W 1939 roku jeden z szybów kopalni osiągnął głębokość 75 metrów, wydrążono także dwie sztolnie upadowe o długości 780m, dochodzące do poziomu IV, służące do wyciągania urobku. Podczas wojny kopalnia działała bardzo intensywnie, pod koniec zaś została zalana a maszyny i urządzenia górnicze wywieziono w głąb Niemiec.

Po wojnie podjęto decyzję o uruchomieniu kopalni i wznowieniu wydobycia, co stało się ostatecznie w 1950 roku. Kopalnia działała do 1973 roku, jej zamknięcie związane było z odkryciem zasobniejszych złóż rud miedzi pod Lubinem i wyczerpywaniem się własnych.

Kopalnia udostępnia złoże czteroklatkowym szybem głębokości 217 metrów, prowadzącym do rozległej sieci chodników na czterech poziomach wydobywczych. Do środka można także dostać się czterema sztolniami upadowymi:
  • Pochylnia I - zlokalizowana na terenie dawnych zakładów drzewnych, znajdujących się przed Leszczyną jadąc od strony Prusic
  • Pochylnia II - znajdowała się nieopodal Skansenu Górniczego
  • Pochylnia III - znajdowała się nieopodal drogi biegnącej wzdłuż Prusickiego Potoku, ok 1 km na południe od Skansenu
  • Pochylnia IV - znajduje się w lesie nad Prusickim Potokiem, ok. 1,7 km na południe od Skansenu
Obecnie wyrobiska kopalni są zalane, więc eksploracja możliwa jest tylko dla nurków. Była to z pewnością największa kopalnia Gór Kaczawskich.

Kopalnię po wojnie penetrowało PPT, bowiem gdzieś na terenie kopalni „Lena” mają znajdować się ukryte 4 motory, maszyny do pisania, ubrania ochronne i kasa z planami kopalni. Remanenty mają być ukryte w bunkrze, znajdującym się gdzieś na terenie kopalni. PPT mimo usilnych starań wysłanego tam inspektora bunkra nie znalazło. Chyba na nic nie trafiono do tej pory.
Załączniki
Lena.JPG
Lena.JPG (622.43 KiB) Przejrzano 5725 razy

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator
Posty: 753
Rejestracja: 10 lip 2015, 14:40

Kopalnia miedzi Lena w Wilkowie

#2 Post autor: Slaworow » 15 lis 2015, 13:25

Kilka zdjęć z kopalni Lena
Załączniki
DSCF1964.JPG
Pierwsza upadowa, tzw. Pochylnia I. Znajduje się na terenie dawnych zakładów. Dosłownie po kilku metrach kończy się tamą.
DSCF1964.JPG (666.33 KiB) Przejrzano 5725 razy
img1100rz.jpg
Replika wieży szybowej kopalni Lena. Rekonstrukcja w skansenie w Leszczynie
img1100rz.jpg (149.46 KiB) Przejrzano 5725 razy
img1101bd.jpg
To natomiast są oryginalne koła zamachowe szybu głównego, są wprost olbrzymie.
img1101bd.jpg (165.51 KiB) Przejrzano 5725 razy
img1108p.jpg
Druga upadowa, tzw. Pochylnia II. Znajduje się niedaleko Skansenu Górniczego. Po kilkunastu metrach stromego upadu sztolnia kończy się solidną tamą.
img1108p.jpg (149.59 KiB) Przejrzano 5725 razy
img1110v.jpg
Przez te otwory nie było za wiele widać, tyle tylko że upad ciągnął się dalej. Wiało z nich bardzo, także dalsza część chodnika z pewnością jest drożna, o ile nie ma po drodze następnych tam, podobnych do tej ze zdjęcia wyżej.
img1110v.jpg (76.64 KiB) Przejrzano 5725 razy

geolog

Kopalnia miedzi Lena w Wilkowie

#3 Post autor: geolog » 21 lis 2015, 17:42

O ile nie myle upadwych to jeszcze w latach 90-tych wchodziliśmy do tej drugiej upadowej w czasie praktyk geologicznych - jednak z tego co kojarzę po pewnym odcinku była zamknieta jakąś tamą chyba ceglaną
( z jakimś wyłomem którym pewnie dałoby sie dojść dalej ).
Jednak wtedy uczeslnia miała zgode na takie wejście. Ponadto bylismy tam w jakimś kamieniołomie tuz za upadową. Pewnie teraz trzeba by porozmawiać z włascicielem terenu - sądze że od tego czasu wejście do niej jest zamkniete tymi stalowymi drzwiami i nikt tam nie zagląda.

Szwajcar
Posty: 65
Rejestracja: 21 lip 2015, 11:39

Kopalnia miedzi Lena w Wilkowie

#4 Post autor: Szwajcar » 21 lis 2015, 17:43

Czy ta druga upadowa znajduje się na terenie zamkniętym?

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator
Posty: 753
Rejestracja: 10 lip 2015, 14:40

Kopalnia miedzi Lena w Wilkowie

#5 Post autor: Slaworow » 21 lis 2015, 17:44

Z tego, co wiem, żadna z upadowych nie znajduje się na terenie zamkniętym. Na terenie dawnego zakładu górniczego powinien za to znajdować się jeden zabezpieczony szyb (lub dwa). Z mapy wrzuconej wyżej wynika, że kopalnia Lena była bardzo rozległa i posiadała gęstą sieć chodników. Myślę że bez błędu można powiedzieć, że to największa kopalnia Gór Kaczawskich, w każdym razie nie wydaje mi się, żeby znalazła się jakaś inna, większa.

Na terenie byłej kopalni LENA pozostało szereg budowli przemysłowych, a w wzniesieniach wzdłuż lewego brzegu Prusickiego Potoku zachowały sie [zaslepione] wyloty czterech upadowych, wydrążonych w XX wieku przez przedsiebiorstwo BUHAG oraz LENA. Przy drodze od Leszczyny do Wilkowa, niedaleko tzw. pieców podwójnych, widoczne sa slady po dawnym budynku zarzadu kopalni jak i po I obozie pracy przymusowej.
Kopalnie LENA w roku 1974 postawiono w stan likwidacji, a zamkniecie przedsiębiorstwa polegało na likwidacji wyrobisk górniczych przez ich zarabowanie, albo w przypadku szybu i niektórych odcinków upadowych, przez zasypanie i zaślepienie tamą.
http://dymarkikaczawskie.pl/kolebkaslas ... zi_www.pdf

Hmmm....
Kopalnia Lena to mogły by być takie nasze lokalne własne Zlate Hory, zważywszy na bliskie zamknięcie tych "oryginalnych".

Szwajcar Ty gdzieś podobno widziałeś informację, że jedną z upadowych Leny będą adaptować na trasę turystyczną?

Szwajcar
Posty: 65
Rejestracja: 21 lip 2015, 11:39

Kopalnia miedzi Lena w Wilkowie

#6 Post autor: Szwajcar » 21 lis 2015, 17:44

Nie tyle widziałem informację co zasłyszałem od studenta górnictwa z PWr, którego krewny, sam już nie pamiętam jaki, pracuje w KGHMie.
Niestety do gościa nie mam żadnego kontaktu, urwał się z moim wyjazdem z Wrocławia.

Wikary

Kopalnia miedzi Lena w Wilkowie

#7 Post autor: Wikary » 21 lis 2015, 17:45

Witam.
Koła linowe, których zdjęcie zamieściliście pochodzą z kopalni Konrad. Cały szyb lenowski został pocięty na złom przez firmę z Jeleniej Góry, do dnia dzisiejszego zachowały sie jedynie betonowe fundamenty oraz skorodowane kawałki lin wyciągowych.
Natomiast prezentowana konstrukcja szybu jest jedynie pracą dyplomową uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Złotoryi i w baaaaardzo dużym przybliżeniu można ją uznać za odwzorowaną wieżę szybową Leny.
Podziemna trasa turystyczna jest planowana w bliżej nieokreślonej przyszłości przez Złotoryjskie Towarzystwo Tradycji Górniczych, które zresztą buduje na Leszczynie skansen.
Prywatne próby uruchomienia takiej trasy zostały rozłożone przez złotoryjski Urząd Gminy - podatek od nieruchomości to 18,50 zł za metr kwadratowy liczony od powierzchni przeznaczonej na działalnośc gospodarczą - nikt nie jest w stanie na to zarobić.

goldcentrum
Posty: 79
Rejestracja: 19 lis 2015, 22:30

Kopalnia miedzi Lena w Wilkowie

#8 Post autor: goldcentrum » 21 lis 2015, 17:45

Slaworow pisze:Szwajcar Ty gdzieś podobno widziałeś informację, że jedną z upadowych Leny będą adaptować na trasę turystyczną?
Raczej chodziło o sztolnię ćwiczebną, która znajduje się na terenie dawnej Leny, na terenie prywatnej firmy.

Wikary

Kopalnia miedzi Lena w Wilkowie

#9 Post autor: Wikary » 21 lis 2015, 17:46

Akurat sztolnia szkoleniowa Leny znajduje się za ogrodzeniem firm obecnie tam gospodarujących. Wejście do niej jest więc w gestii lasów państwowych, które są użytkownikami terenów położonych dookoła Obszaru Przemysłowego LENA. Mi chodziło o dostępność szybu głównego poprzez korytarze biegnące pod całym terenem dawnej Leny.

deny212

Kopalnia miedzi Lena w Wilkowie

#10 Post autor: deny212 » 21 lis 2015, 17:46

Prawdopodobnie trasa turystyczna która była planowana nie zostanie udostepniona.
Część obudowy została wycieta przez złomiarzy i uległa zasypaniu. Od miejscowej osoby sie dowiedzialem ze ma być kopanie nowego odcinka sztolni jako takiej pokazowej.
goldcentrum pisze:
Slaworow pisze:Szwajcar Ty gdzieś podobno widziałeś informację, że jedną z upadowych Leny będą adaptować na trasę turystyczną?
Raczej chodziło o sztolnię ćwiczebną, która znajduje się na terenie dawnej Leny, na terenie prywatnej firmy.
Ktoś sie orientuje czy ta sztolnia jest połaczona z szybem głownym znajdującym sie na terenie dawnych zakładów?

Wikary

Kopalnia miedzi Lena w Wilkowie

#11 Post autor: Wikary » 21 lis 2015, 17:47

Sztolnia skoleniowa wchodzi w głąb góry w kierunku "od " szybu, nie udało mi sie do tej pory ustalić, czy kończy sie tamą i są tam dalej chodniki, czy też była sztolnią ślepą.
Szyb jest zasypany do ok. 100 m, a do ok. 75 m jest zalany wodą ( mniej więcej na tej głębokości pracują pompy tłoczące wodę do sieci wodociągowej. Próbowałem tam zaglądnąć podczas ostatniej awarii tych pomp, ale w związku z tym, że padły obie naraz, atmosfera była napięta i nie było sposobności na dokładniejszy rekonensans. Może innym razem.

Wikary

Kopalnia miedzi Lena w Wilkowie

#12 Post autor: Wikary » 21 lis 2015, 17:47

Na dzisiejszym Walnym Zgromadzeniu ZTTG Prezes poinformował nas, że doktoranci z wrocławskiego CUPRUM podjęli się udostępnienia dawnych wyrobisk "Cichego Szczęścia" w ramach skansenu. Ponoć już tam zaglądali.
Ktoś z Wroceka słyszał może o tym?

Tomeq

Kopalnia miedzi Lena w Wilkowie

#13 Post autor: Tomeq » 21 lis 2015, 17:47

Mój dziadek w latach 1950 był pracownikiem Kopalni Lena na stanowisku mierniczy-górniczy i znał wyrobiska leny jak własną kieszeń i napisał w ówczesnych latach pracę dyplomową na temat tj Kopalni lena zrobiłem fotki z tej pracy mapek własnoręcznie przez dziadka szkicowanych ale nie wim jak na tym forum się fotki dodaje ktoś by podpowiedział????

Aust
Posty: 95
Rejestracja: 13 wrz 2015, 23:07

Kopalnia miedzi Lena w Wilkowie

#14 Post autor: Aust » 21 lis 2015, 17:48

Bardzo ciekawe materiały!
Załączniki
cigipodstawowew1950.jpg
cigipodstawowew1950.jpg (3.29 MiB) Przejrzano 5710 razy
pa202713.jpg
pa202713.jpg (1.42 MiB) Przejrzano 5710 razy
planpodszybiaisytuacjin.jpg
planpodszybiaisytuacjin.jpg (2.68 MiB) Przejrzano 5710 razy
projektcigupoligonowego.jpg
projektcigupoligonowego.jpg (2.26 MiB) Przejrzano 5710 razy
przekrujpionowyszybu.jpg
przekrujpionowyszybu.jpg (1.31 MiB) Przejrzano 5710 razy
przekrujszybukopalnilen.jpg
przekrujszybukopalnilen.jpg (1.08 MiB) Przejrzano 5710 razy
szkicsytuacyjnynadszybi.jpg
szkicsytuacyjnynadszybi.jpg (2.23 MiB) Przejrzano 5710 razy
szkictarczyszybowejkopa.jpg
szkictarczyszybowejkopa.jpg (1.55 MiB) Przejrzano 5710 razy

Tomeq

Kopalnia miedzi Lena w Wilkowie

#15 Post autor: Tomeq » 21 lis 2015, 17:48

Sporo się mówi o kopalni Lena i powiem szczerze gdyby kiedyś sie udało uruchomić ją w części dla ruchu turystycznego chciał bym być w tym momencie na tej Kopalni i wejśc tam gdzie przed laty pracował pierwszy tato mojego taty a zarazem dziadek. Oczywiście autorem tych szkiców był Henryk Słowik w jego pracy dyplomowej.

deny212

Kopalnia miedzi Lena w Wilkowie

#16 Post autor: deny212 » 21 lis 2015, 17:49

Niestety niewiem czy cokolwiek jest niezalane. Po powodzi kopalnia została zalana
Załączniki
c96d8a5fc776fa86.jpg
c96d8a5fc776fa86.jpg (283.98 KiB) Przejrzano 5709 razy

Wikary

Kopalnia miedzi Lena w Wilkowie

#17 Post autor: Wikary » 21 lis 2015, 17:49

Ciekawe jest to, że woda z Prusickiego Potoku, który praktycznie zaniknął na odcinku Leszczyna - Upadowa I ( w Leszczynie szczelinami woda wpływa do kopalni, a z tej upadowej wypływa), nie dociera do szybu głównego - tam bowiem poziom wody jest cały czas taki sam. Z tego można wnioskować, że część chodników może być nadal drożna.

deny212

Kopalnia miedzi Lena w Wilkowie

#18 Post autor: deny212 » 21 lis 2015, 17:49

Być może wyższe partie ale dostęp to chyba tylko szybem głównym

Aust
Posty: 95
Rejestracja: 13 wrz 2015, 23:07

Kopalnia miedzi Lena w Wilkowie

#19 Post autor: Aust » 21 lis 2015, 17:49

A jaki jest poziom wody w Szybie?

Szwajcar
Posty: 65
Rejestracja: 21 lip 2015, 11:39

Kopalnia miedzi Lena w Wilkowie

#20 Post autor: Szwajcar » 21 lis 2015, 17:50

Weźcie pod uwagę że zrąb szybu jest położony kilkadziesiąt m wyżej niż koryto Prusickiego Potoku - Wobec tego nie będzie dziwną sytuacja kiedy w szybie woda będzie dopiero na kilkudziesięciu metrach.
Nie liczyłbym na jakiekolwiek drożne korytarze czy wyższe poziomy dostępne szybem.

deny212

Kopalnia miedzi Lena w Wilkowie

#21 Post autor: deny212 » 21 lis 2015, 17:50

Raczej tez bym nie liczył na jakiekolwiek drożne korytarze tym bardziej ze w szybie jest ujęcie wody i nie ma do niego dostępu.
Czy ktoś sie orientuje ile pierwotnie było sztolni i szybów?

goldcentrum
Posty: 79
Rejestracja: 19 lis 2015, 22:30

Kopalnia miedzi Lena w Wilkowie

#22 Post autor: goldcentrum » 21 lis 2015, 17:50

grafika Tomeq'a jest o tyle ciekawa, że pochodzi z 1950 r., a więc po przygotowaniu kopalni po czasach niemieckiej eksploatacji i przedstawia plany na lata 50-te, a pracowała przecież do połowy lat 70-tych. Co do udostępnienia to myślano o udostępnieniu krótkiej sztolni szkoleniowej nieopodal głownego szybu.
Deny, z którego miejsca ta fota?

Tomeq

Kopalnia miedzi Lena w Wilkowie

#23 Post autor: Tomeq » 21 lis 2015, 17:51

Hm w takim razie zostaje sprawa odnalezienia wlesie kolejnych 3 lub chyba 4 upadowych z tego co wiem ze nie wszystkie są znane bo część skrywa las. Dostać się do nich i sprawdzic stan obudowy spongu i stropu czy jest na tyle bezpiecznie ze mozna z penetrować wyrobiska które tak jak kolego mówisz mogą być nie zalane i drożne. To by była ekspedycja z piekła rodem extremalna

goldcentrum
Posty: 79
Rejestracja: 19 lis 2015, 22:30

Kopalnia miedzi Lena w Wilkowie

#24 Post autor: goldcentrum » 21 lis 2015, 17:51

Przebieg sztolni po prawej stronie Prusickiego Potoku ma inny charakter niż po lewej. Sztolnie na polu Ciche Szczęście z prawej - eksploatowały "pod górkę", a na Danielu - po lewej w dół - tak jak biegną utwory cechsztynu - ciemny niebieski kolor na przekroju:
sg3.jpg
sg3.jpg (57.9 KiB) Przejrzano 5710 razy
Stąd "bardziej suche" powinny być te na Cichym Szczęściu

Wikary

Kopalnia miedzi Lena w Wilkowie

#25 Post autor: Wikary » 21 lis 2015, 17:51

Mam takie pytanie - czy ewentualnie jest ktoś chętny (posiadający odpowiednie możliwości administracyjno-techniczne )na podwodne rozpoznanie szybu "Leny" ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Stare Zagłębie Miedziowe”