Szyb Fröhliche Anblicker

Górnictwo w Miedziance, Ciechanowicach, Mniszkowie i Przybkowicach od najdawniejszych do współczesnych czasów.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator
Posty: 753
Rejestracja: 10 lip 2015, 14:40

Szyb Fröhliche Anblicker

#1 Post autor: Slaworow » 10 paź 2015, 12:50

Szyb Fröhliche Anblicker (można spotkać też jego nazwę jako Fröhlicher Anblick) znajduje się na wschodnim polu Miedzianki. Jest zaznaczony na mapie z 1784 roku, ale prawdopodobnie jest znacznie starszy - jest jednym z najstarszych w okolicy. Szyb łączy się ze sztolnią Helene w jeden wielki kompleks kopalniany, wespół z innymi okolicznymi wyrobiskami. Był to jeden z głównych szybów wydobywczych tego rejonu.

Obecnie szyb jest obwalony, a jego wlot tworzy wielki lej do którego okoliczni mieszkańcy ochoczo wrzucają śmieci. Jednak pojawiły się informacje, że pomimo utrudnień udało się dostać do pierwszego poziomu płytko położonych chodników, gdzie znaleziono znajdujący się w całkiem dobrym stanie kołowrót górniczy z XVIII - XIX wieku. Ta informacja jest zaskakująco podobna do tej, która jakiś czas temu pojawiła się w kontekście położonego niedaleko szybu Alt Adler, więc może być tak, że obie informacje dotyczą jednego i tego samego wyrobiska.

Dowodem tego, że do wyrobisk szybu Fröhliche Anblicker rzeczywiście ktoś dotarł, jest zdjęcie poniżej.
Załączniki
Frohlicher Anblick.jpg
Kołowrót we wnętrzu szybu Fröhliche Anblicker. Źródło: Rafał Siuda, Robert Borzęcki, Relikty górnictwa i hutnictwa rejonu złoża Miedzianka-Ciechanowice jako obiekty geoturystyczne [w:] Przegląd Geologiczny, vol. 62, nr 8, 2014, s. 397 - 402
Frohlicher Anblick.jpg (64.87 KiB) Przejrzano 1424 razy

Wróć do „Miedzianka i okolice”