Kopalnia w Przybkowicach (Versuchung Grube)

Górnictwo w Miedziance, Ciechanowicach, Mniszkowie i Przybkowicach od najdawniejszych do współczesnych czasów.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator
Posty: 753
Rejestracja: 10 lip 2015, 14:40

Kopalnia w Przybkowicach (Versuchung Grube)

#1 Post autor: Slaworow » 12 paź 2015, 0:12

Kopalnia w Przybkowicach znajdowała się w lasku koło drogi z Przybkowic do Orlinka na tzw. Polu Wschodnim kopalni w Miedziance. Składała się z dwóch sztolni, mających wylot nad bezimiennym potokiem, spływającym ze stoków Góry Bukowej do Bobru. Odnośnie jej początków niewiele wiadomo. Szacuje się, że jest związana z górnictwem ołowiu, jakie w XVI wieku miało miejsce na stolach góry Bukowej. Istotnie, wyrobiska kopalni w Przybkowicach podążają za pingami, znajdującymi się po wschodniej stronie góry. Dla porządku można w tym miejscu dodać, że po stronie zachodniej również znajdują się pingi oraz istniała tam niegdyś stara sztolnia.

Najwięcej informacji pochodzi z okresu, gdy próbowało ją wykorzystać gwarectwo działające w Ciechanowicach - w tym celu bito w jej kierunku długi przekop ze sztolni Helene, a samą kopalnię udostępniono i odwodniono. Prace te prowadzono w latach 1825 - 1827 i 1849 - 1854. Z tego okresu pochodzi też nazwa - Versuchung Grube - ponieważ oryginalna nazwa nie jest znana. Nie wiadomo jednak czy przekop rzeczywiście udało się zrealizować, ponieważ wkrótce po tym jak rozpoczęto bicie przekopu kopalnia splajtowała. Polskie źródła różnie mówią na ten temat.

Jeśli przekop istnieje, to od sztolni Helene jest to kawałek drogi na niezły podziemny spacer. Zastanawiające jest również samo połączenie kopalni w Przybkowicach ze sztolnią Helene - różnica wysokości wynosi lekko licząc 500 metrów, więc chyba musiałaby być zniwelowana za pomocą jakiegoś szybu, tylko że o żadnym kilkusetmetrowym szybie w Przybkowicach nie ma wzmianki.

Czy ktoś może przypadkiem kręcił się w rejonie Przybkowic i poszukiwał tej sztolni? Albo ma jakieś materiały źródłowe na jej temat i przekopu do sztolni Helene? To jest temat o tyle ciekawy, że być może dałoby się tą drogą dostać do kopalni.
Załączniki
Przybkowice 1826.png
Kopalnia w Przybkowicach. Źródło: T. Dziekoński...
Przybkowice 1826.png (3.3 MiB) Przejrzano 1516 razy

Asia1

Kopalnia w Przybkowicach (Versuchung Grube)

#2 Post autor: Asia1 » 12 paź 2015, 0:14

A dzisiaj jesteś pewny, że „różnica wysokości wynosi lekko licząc 500 metrów” – pomiędzy Sztolnią Helene, a wyrobiskami w Przybkowicach. :lol:

Przekop wykonano. Łączą go szyby z poziomem sztolni odwadniającej Helene, na około 70 m głębokości licząc od zrąbu. Poniżej spągu sztolni odwadniającej bito szyby głębiej, jeszcze ok 200 m. Łącznie pole wschodnie eksploatowano na 27 poziomach, o czym już kiedyś pisałem. Niestety kilku wieśniaków w swej mądrości uważało, że nie jest to niemożliwe. Więc dalsza dyskusja była i jest bezprzedmiotowa. Spece od R-1 zapewne mają plany tego pola.
Czy ktoś może przypadkiem kręcił się w rejonie Przybkowic i poszukiwał tej sztolni?
Tak na marginesie sztolnia jest dostępna na kilkunastu metrach. Dalej wyrobisk broni zawał wywołany specjalnie i zasypany, aby szosa w tym miejscu się nie zapadała.

Kali_7
Posty: 226
Rejestracja: 30 gru 2015, 20:43

Kopalnia w Przybkowicach (Versuchung Grube)

#3 Post autor: Kali_7 » 15 maja 2016, 21:59

szukałem wlotu do tej sztolni ale w okolicy nic nie znalazłem więc raczej trzeba uznać, że jest już zawalony

myślę, że to jest to miejsce
Załączniki
20160514_171449.jpg
zawalony wlot sztolni Versuchungs Grube?
20160514_171449.jpg (285.68 KiB) Przejrzano 1435 razy

Gość

Kopalnia w Przybkowicach (Versuchung Grube)

#4 Post autor: Gość » 15 maja 2016, 22:28

tak ,to jedyne tak wyraźne miejsce z wkopem,jest też nieduża hałda obok.ciekawe rzeczy są tez na szczycie góry.pozdrawiam,szkop

ODPOWIEDZ

Wróć do „Miedzianka i okolice”