Forum Eksploracyjne

Dawniej sztolnie.fora.pl
Dzisiaj jest 20 kwie 2018, 4:56

Strefa czasowa UTC+02:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Administrator
Awatar użytkownika

Sztolnia numer 17 w Kowarach to część kopalni Podgórze - drugiej pod względem wielkości kopalni uranu w tym rejonie. Jej wylot znajdował się na poziomie 809,9 m npm, czyli około 80 metrów nad sztolnią numer 19 (której poziom npm uznawano za "poziom zero" kopalni Podgórze). Udostępniała złoże znajdujące się powyżej sztolni numer 19 i 19a.

Pomiędzy poziomem sztolni numer 19 i numer 17 znajdował się jeszcze tzw. poziom +40.

W tym miejscu polecam artykuł Austa pozwalający ułożyć sobie w głowie sprawy kowarskich kopalni. Powstało tam dużo wyrobisk co może wprowadzać w lekkie zdezorientowanie:
http://www.podziemia.eu/podgorze.html

Na YT widziałem filmik z rzekomej eksploracji tej sztolni, ale nie mogę go teraz znaleźć, pewnie został usunięty. Piszę "rzekomej" bo o ile wiem obiekt jest niedostępny? Czy ktoś wie jak jest z dostępnością tego obiektu?

Zgłoś ten post
Administrator
Awatar użytkownika

A jednak sztolnia jest dostępna, ale jest w stanie tragicznym i kończy się dość szybko zawałem.
Na tej stronie są fotki:
http://www.eznp.cba.pl/sztolnie%20kowary/200.html

Zapytam jak Tomasz Lis: co z tą sztolnią? :D

Były plany jej przekopania. Coś z tego wyszło?

Zgłoś ten post

Niestety gra okazała się niewarta świeczki, nad zawałem przejść się nie da. Żeby go pokonać trzeba by wykonać przekop z pełną obudową długości 5-10m, a to dużo pracy. Nie opłaca się robić czegoś takiego żeby dostać się do polskich wyrobisk, do których zresztą jest dostęp od innej strony :wink:

Zgłoś ten post
Czy w chwili obecnej coś się zmieniło w temacie dostępu do 17-tki? Zakładam, że od strony samego wlotu 17-tka jaki i 16-tki sprawa jest oczywista, ale czy od strony 19-tki zostały wykonane jakieś czynności (obicie szybu) ułatwiające dostanie się do wyższych poziomów? Z kim należy kontaktować się w przypadku chęci dostępu do 17-tki przez 19-tkę - tak szukam aktualnego Ojca po całej sprawie za Lasami Państwowymi, który umożliwiłby dostęp do tego miejsca ze sprzętem w sposób w pełni legalny... Pytam ponieważ nie wiem jak w tej chwili wyglądają główne wrota do 19-tnastki na tą chwię...

Zgłoś ten post

mapa załączona do książki Zakłady Przemysłowe R-1 w Kowarach wyd. 2, tam też jest w lepszej jakości

Załączniki:
06.09.. Plan robót górniczych sztolni nr 17 Kowary Podgórze.jpg
06.09.. Plan robót górniczych sztolni nr 17 Kowary Podgórze.jpg [ 193.33 KiB | Przejrzano 378 razy ]
Zgłoś ten post
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+02:00