Kowary - Sztolnia Vulkan

Kowarskie kopalnie uranu - Zakłady Przemysłowe R-1 w Kowarach to kopalnia Wolność i Podgórze. W okolicy znajdują się również kopalnie Liczyrzepa i Wiktoria.
Wiadomość
Autor
Kali_7

Kowary - Sztolnia Vulkan

#1 Post autor: Kali_7 » 18 gru 2016, 21:39

Sławorow wrzucił mapkę ze stanem wyrobisk z 1913 roku. Jest na nim znana sztolnia Vulkan, ale również "Obere Stollen"
Szukał jej ktoś w terenie? Są może jakieś pozostałości po niej.
Teren wokół szybu został mocno zdegradowany, więc bym się nie zdziwił jak by po sztolni już nie było śladu...
Załączniki
sztonie vulkan.jpg
sztonie vulkan.jpg (108.8 KiB) Przejrzano 4645 razy

Kali_7

Kowary - Szyb Wulkan

#2 Post autor: Kali_7 » 25 sty 2017, 21:52

Plany sztolni i szybu Vulcan najprawdopodobniej z 1884 roku znajdujące się w Archiwum Państwowym w Jeleniej Górze

Na przekrojach z szybu Vulcan z prawej strony jest również przekrój sztolni Martha
Załączniki
sztolnie Vulcan.jpg
sztolnie Vulcan.jpg (506.05 KiB) Przejrzano 4531 razy
poziomy Vulcan i Martha.jpg
poziomy Vulcan i Martha.jpg (301.74 KiB) Przejrzano 4531 razy

Kali_7

Kowary - Szyb Wulkan

#3 Post autor: Kali_7 » 07 mar 2017, 18:04

plany sztolni Vulkan oraz okolic szybu z poziomu 80 z AP w Jeleniej Górze
Załączniki
sztolnia Vulkan.jpg
sztolnia Vulkan.jpg (1.74 MiB) Przejrzano 4378 razy
okolice szybu Vulkan -poziom 80.jpg
okolice szybu Vulkan -poziom 80.jpg (821.63 KiB) Przejrzano 4378 razy

Awatar użytkownika
Rosomack

Kowary - Sztolnia Vulkan

#4 Post autor: Rosomack » 25 gru 2018, 20:28

Kotlet odgrzewany, jak wiadomo sztolnia Vulkan jest zasypana, o ile pamiętam, piaskiem. Myślał ktoś o próbach przekopania się kawałek dalej? Czy wiadomo że aktualny stan jest raczej nie do przejścia żadnymi siłami?

Co do Obere Stollen, z kolegą Drangnelem sprawdzaliśmy okolice sztolni parę miesięcy temu i nie udało się specjalnie zlokalizować nic konkretnego w terenie, co mogłoby wskazywać jednoznacznie ja wylot sztolni.

szkop

Kowary - Sztolnia Vulkan

#5 Post autor: szkop » 25 gru 2018, 22:16

Rosomack napisał;
Co do Obere Stollen, z kolegą Drangnelem sprawdzaliśmy okolice sztolni parę miesięcy temu i nie udało się specjalnie zlokalizować nic konkretnego w terenie, co mogłoby wskazywać jednoznacznie ja wylot sztolni.
Nie tylko wy szukaliście, i ktoś i ja też,przemyślenia podobne..

Kali_7

Kowary - Sztolnia Vulkan

#6 Post autor: Kali_7 » 26 gru 2018, 23:34

ja również temat dość ostro analizowałem, przeszukałem teren w poszukiwaniu górnej sztolni i opracowywałem różne mapy. Śladów sztolni górnej nie było...

Muszę jeszcze sprostować, że załączone wcześniej niemieckie plany nie są z poziomu 80, tylko poziomu sztolni Vulkan.

temat jest mocno powiązany z wpisani z wątku o szybie Vulkan,
http://www.sztolnie-forum.pl/viewtopic.php?f=53&t=139
ale tu opiszę swoje wnioski.

sporą ciekawostką jest to, że tak naprawdę były dwa szyby Vulkan

Pierwszy szyb to stary szyb głębokości 19.5m, pogłębiony 8 metrowym otworem wiertniczym sięgającym poziomu sztolni Dolnej. Szyb widoczny jest na mapie z 1881 oraz z 1884 roku.

Dopiero później został wykonany właściwy szyb Vulkan (1923 rok), a przy nim widoczne do dziś ruiny wentylatra,

Wiele wyrobisk na poziomie dolnej sztolni Vulkan zostało podsadzonych, przez co na mapach jest bardzo chaotyczna plątanina chodników, dodatkowo z okresu 1881-1888 pochodzą również dwa poziomy nazwane Gesenksohle.
Sztolnia Górna i Dolna były połączone szybem ślepym, który już w latach 30-tych był niedrożny i miał mieć tylko około 4 m głębokości, tak przynajmniej jak wynika z planu. Różnica między sztolniami to 12 m, chodź ten zapis jest dla mnie dość nie zrozumiały bo przecież to sztolnia Górna była już w tym czasie nie dostępna...

W niedalekiej odległości od zbiornika wody znajdował się jeszcze jakiś szyb wentylacyjny, jednak na razie nie wiem do jakiego był on poziomu. Został zgłębiony po 1936roku (na pochodzącej z tego roku mapie wyrobisk górniczych pola „Wulkan” jest dorysowany ołówkiem). W miejscu jego zrębu powstało zapadlisko (16a). Poniżej szybiku znajduje się hałda (16b).

Poniżej załączona mapa zawiera pewne przesunięcia wyrobisk w stosunku do Lidar, ale daje obrazek jak zlokalizowane względem siebie one były.
Załączniki
vulcan szyby.jpg
vulcan szyby.jpg (91.3 KiB) Przejrzano 252 razy
plan+lidar.jpg
plan+lidar.jpg (393.95 KiB) Przejrzano 252 razy
zdjęcie 16a.jpg
szyb wentylacyjny-zapadlisko
zdjęcie 16a.jpg (227.61 KiB) Przejrzano 252 razy
zdjęcie 16b.jpg
szyb wentylacyjny-hałda
zdjęcie 16b.jpg (148.22 KiB) Przejrzano 252 razy

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

Kowary - Sztolnia Vulkan

#7 Post autor: Slaworow » 27 gru 2018, 22:48

Kali_7 pisze:
27 gru 2018, 21:15
Ciekawe jak ta sztolnia i szyb w rzeczywistości zostały zasypane, bo podsadzka jest bardzo szczelna, tak jak by była od góry wsypywana, ale skąd miało by tam być tyle piachu? W sztolni musiała by być jakaś tama, która by zatrzymała wsypywany materiał, bo przecież do dzisiaj jest część sztolni drożnej. Wiedza taka mogła by znacznie ułatwić możliwość lub przynajmniej odpowiedzieć na pytanie czy jest sens kopać w podsadce w celu przedostania się do dalszej części wyrobisk.
Odpowiem tu - jeśli by wsypywali piach szybem od zrębu, sztolni to nie zagrażało w ogóle ponieważ zasyp wleciałby do sztolni na max kilka metrów wgłąb. Z Twoich map wynika, że sztolnią Vulcan można było dojść do sporego podszybia szybu Vulcan, a to już coś co warto zbadać. Nie wiadomo natomiast czy sztolnia nie została podsypana na całej długości, tj. łącznie z dojściem do podszybia, choć w wielu miejscach widziałem że podczas likwidacji podsypywano tylko początkowy odcinek. Zdaje się że taka sama sytuacja jest w Sztolni Głównej, tj. trzeba się przeszurać kilkadziesiąt metrów po podsadzce a potem wyrobiska są drożne.

freefall

Kowary - Sztolnia Vulkan

#8 Post autor: freefall » 05 sty 2019, 17:09

Tak trochę pesymistycznie podchodząc do tematu i jednocześnie wspomagając się filmikiem Kulawej Eksploracji https://www.youtube.com/watch?v=6FfNxBYeYfs to rzuciło mi się w oczy, że drożna jest tylko ta część sztolni Vulkan, która posiadała murowaną (betonową) obudowę. Czy to by oznaczało, że w okolicach szybu też są niezasypane chodniki i trzeba by się przekopać hmmm z 50m?

freefall

Kowary - Sztolnia Vulkan

#9 Post autor: freefall » 05 sty 2019, 17:15

(oczywiście chodziło mi o kopanie w obecnej sztolni Vulkan, o ile to w ogóle było by możliwe?)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kopalnia uranu w Kowarach”