Earth nature field

Jaskinia w wyrobiskach Rosochy

Wojcieszów, Połom oraz cały obszar Gór i Pogórza Kaczawskiego.
der Wale
Posty: 339
Rejestracja: 17 mar 2017, 10:07

Jaskinia w wyrobiskach Rosochy

Post autor: der Wale »

Tym razem temat namacalny. Wielokrotnie przeze mnie odkładany, w końcu ruszył.
Na zachód od szczytu Rosochy, w ścianie najwyżej położonego wyrobiska znajdowało się zapadlisko, które wyraźnie wskazywało na istniejącą w tym miejscu pustkę skalną. Zapadlisko dobrze widać nad otworem jaskini, na pierwszym zdjęciu. Kamieniołomy eksploatowały wapień oraz dolomit co dawało nadzieję na jakiś mniejszy obiekt. Na powierzchni występują fragmenty krasowiejącej skały, ale nie jest to typowy rejon o potencjale "jaskiniowym". Tym bardziej warto było rozpoznać temat. Po wykonaniu drobnych zabiegów jaskinia okazała się pozostałością większego obiektu. Obecnie dostępne są krótkie, niskie korytarze rozwinięte w kierunku zachodnim oraz wschodnim, które po kilku metrach zaciskają się i kontynuują swój bieg wgłąb wyrobiska. Spąg jest zasypany ziemią, namuliskiem, który można łatwo wybrać, pogłębiając jaskinię. Wydaje mi się że jaskinia ma charakter szczelinowy z elementami pseudokrasu, ale nie zaryzykuję i nie ocenię jej morfologii oraz pochodzenia. Łączna długość dostępna dla dorosłego człowieka to zaledwie kilka metrów, ale i tak wydaje mi się większa od sławetnej jaskini w Dolinie Srebrnika, więc uznałem, że warto o niej wspomnieć. Zwłaszcza w kontekście nie obfitującego w jaskinie regionu, w którym się znajduje.
Załączniki
prawy korytarz
prawy korytarz
5.jpg (47.81 KiB) Przejrzano 38105 razy
der Wale
Posty: 339
Rejestracja: 17 mar 2017, 10:07

Jaskinia w wyrobiskach Rosochy

Post autor: der Wale »

zdjecia jeszcze raz (po wybraniu "preview" znikają ?)
Załączniki
1.jpg
1.jpg (64.61 KiB) Przejrzano 38098 razy
2.jpg
2.jpg (59.78 KiB) Przejrzano 38098 razy
lewy chodnik
lewy chodnik
3.jpg (49.46 KiB) Przejrzano 38098 razy
lewy chodnik
lewy chodnik
4.jpg (57.9 KiB) Przejrzano 38098 razy
Knospinn
Posty: 9
Rejestracja: 11 gru 2018, 9:49

Jaskinia w wyrobiskach Rosochy

Post autor: Knospinn »

Próbowałeś się dostać gdzieś dalej czy nie da rady?
der Wale
Posty: 339
Rejestracja: 17 mar 2017, 10:07

Jaskinia w wyrobiskach Rosochy

Post autor: der Wale »

Jeśli masz na myśli pokonanie węższych partii (jaskinia się zaciska), to nie.
Nie warto. Najciekawsza część była w strefie zawałowej, nad obecnym otworem. Po drugie, byłoby to bardzo lekkomyślne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jaskinie Gór i Pogórza Kaczawskiego”