Strona 1 z 1

Kopalnia kobaltu Friedrich Wilhelm w Przecznicy

: 30 mar 2016, 13:50
autor: Slaworow
Kopalnia kobaltu Friedrich Wilhelm znajduje się prawie w połowie drogi między Przecznicą a Gierczynem. Jadąc z Przecznicy w kierunku Gierczyna po przejechaniu około 1 km należy skręcić w lewo i zjechać na polną drogę. Tu warto zostawić samochody i dalej podążać pieszo w kierunku lasu. Po przejściu ok 280 metrów leśną ścieżką natrafi się na sztolnię, przed którą zarysowuje się niewielka hałda. Alternatywnie można iść na piechotę - około 1 km w kierunku zachodnim od zawalonych szybów kopalni Maria - Anna.

Dawniej kopalnia Friedrich Wilhelm była mylona ze znajdującą się nieopodal sztolnią Die Drei Brüder - w różnych publikacjach błędnie przypisywano temu wyrobisku nazwę Die Drei Brüder. Warto mieć to na uwadze jeśli się będzie szukać informacji na temat tego wyrobiska w starszych opracowaniach (w nowszych błąd ten został skorygowany).

Według informacji zaczerpniętych z różnych publikacji, kopalnia prowadziła eksploatację rud kobaltu w latach 1793 - 1803. Możliwe, że wcześniej eksploatowano tu inne rudy metali. W każdym razie prace górnicze prowadzone były przy pomocy robót strzałowych, o czym świadczą 40-centymetrowe tzw. zabiory (jest to ilość skały jaką da się "oderwać" za pomocą pojedynczego strzału), co pozwala datować pochodzenie wyrobiska na XVIII wiek.

Kopalnia składa się ze sztolni głównej, długiej na kilkadziesiąt metrów i zakończonej przodkiem, prowadzącej do rozległej komory wydobywczej oraz dwóch bocznych odnóg. W jednej z odnóg znajdował się szyb prowadzący na powierzchnię, dzisiaj niedrożny. W sztolni znajduje się kilka śladów odwiertów strzałowych, przy czym w przynajmniej jednym przypadku odwiert zawierał resztki prochu strzelniczego, który nie wszedł w reakcję wybuchową.

Sztolnia główna po kilkudziesięciu metrach prowadzi do zalanej komory o szerokości około 60 metrów i długości około 10 metrów. Komora powstała w wyniku zastosowania innej metody eksploatowania złoża. W komorze zachowały się drewniane pomosty, które dzielą wyrobisko na 3 poziomy, z czego dwa dolne znajdują się pod wodą. Nurkowanie komory nie należy do bezpiecznych, mimo to kilkukrotnie wyzwanie to było podejmowane. W dalszym biegu sztolni znajdują się dwa ślepe przodki.

Obecnie wlot sztolni jest zakratowany w ramach ochrony stanowiska zimowania nietoperzy.

Kopalnia kobaltu Friedrich Wilhelm w Przecznicy

: 30 mar 2016, 15:26
autor: Slaworow
Poniżej kilka fotek z kopalni Friedrich Wilhelm, na których widać komorę, mineralizację kobaltową, ślady wierteł i przekrój chodników. Zdjęcia pochodzą z 2009 roku