Kopalnia St. Johannes (Św. Jan) w Krobicy | Sztolnia Leopold | Sztolnia Rungensche

Kopalnie cyny i kobaltu znajdujące w rejonie Krobicy, Gierczyna i Przecznicy na Przedgórzu Izerskim.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

Kopalnia St. Johannes (Św. Jan) w Krobicy | Sztolnia Leopold | Sztolnia Rungensche

#1 Post autor: Slaworow » 30 mar 2016, 15:50

Kiedy sporządzałem pierwszy opis wyrobisk jeszcze na starym forum (czerwiec 2009 rok), z kompleksu kopalni St. Johannes, składającego się ze sztolni górniej (sztolnia St. Johannes, później znana jako sztolnia Rungensche, sztolnia gwarectwa Rungego) i dolnej (sztolnia Leopold) dostępna była tylko ta pierwsza i to na krótkim odcinku. Obecnie obiekt jest dostępny w całości za sprawą otwarcia tu w 2013 roku podziemnej trasy turystycznej "Kopalnia Św. Jan". Jak widać czasy się zmieniają.
Sztolnia Leopold.png
Mapa górnicza przedstawiająca sztolnię Rungego (St. Johannes) i Leopold
Sztolnia Leopold.png (2.72 MiB) Przejrzano 2996 razy
Kopalnia St. Johannes posiadała dwie sztolnie którymi udostępniano złoże (wspomniane sztolnie Leopold i St. Johannes), oraz szyb pochyły Johannes łączący oba wyrobiska, którego celem było przewietrzanie wyrobisk. Taki układ sztolnia + szyb jest właściwy dla wielu okolicznych kopalni, jak też i dla większości wyrobisk dawnego górnictwa.

Sztolnia Johannes wykonana została prawdopodobnie w latach 1576 - 1633. Pod koniec XVIII wieku w sztolni podjęło się prac gwarectwo Rungego - od jego nazwy pochodzi nazwa sztolnia gwarectwa Rungego, funkcjonująca przez długie lata w literaturze przedmiotu. W sztolni prowadzono roboty górnicze jeszcze w 1755 i 1770 roku.

Datę wybudowania sztolni Leopold trudno określić - prawdopodobnie jest to rok 1811, choć można spotkać też daty z przedziału 1790 - 1803. Być może wynika to z ponownego uruchomienia wyrobisk, które wcześniej służyły jako inna kopalnia. Roboty w sztolni zakończono bardzo szybko, bo już w 1816 roku. Wydobywano tu kobalt, ale również w pewnych ilościach arszenik i granaty.

Obecnie w kopalni funkcjonuje trasa turystyczna. Wejście jest bezpłatne. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

#2 Post autor: Slaworow » 30 mar 2016, 15:53

Poniżej mapa dostępnych wyrobisk sztolni Leopold - stan na 2012 rok, tuż po odwodnieniu i dostaniu się do kopalni. Z porównania tej mapy oraz mapy górniczej umieszczonej w poście powyżej wynika, że spora część chodników sztolni Leopold nie jest dostępna.
Załączniki
Leopold - Rungensche Stollen.jpg
Źródło: Zagożdżon Paweł, Zagożdżon Katarzyna, Budowa geologiczna górotworu w dostępnych sztolniach rejonu Krobicy - Przecznicy [w:] Zagożdżon Paweł, Madziarz Maciej (red.), Dzieje górnictwa - element europejskiego dziedzictwa kultury, tom 4, Oficyna wydawnicza PWr, Wrocław 2012, s. 411 - 434
Leopold - Rungensche Stollen.jpg (92.8 KiB) Przejrzano 2995 razy

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

#3 Post autor: Slaworow » 30 mar 2016, 16:05

Małe porównanie obiektów sprzed i po urządzeniu trasy turystycznej. Stany na rok 2009 i 2015

Wlot sztolni Leopold. Niegdyś łąka, dziś...:

2009:
IMG_0213.JPG
IMG_0213.JPG (549.67 KiB) Przejrzano 2994 razy
2015:
DSCF2464.JPG
DSCF2464.JPG (949.08 KiB) Przejrzano 2994 razy

Wlot sztolni Rungego (sztolni St. Johannes):

2009:
IMG_0197.JPG
IMG_0197.JPG (964.79 KiB) Przejrzano 2994 razy
2015:
DSCF2463.JPG
DSCF2463.JPG (975.89 KiB) Przejrzano 2994 razy

Fotki ze środka obiektu:

2009:
IMG_0204.JPG
IMG_0204.JPG (1.12 MiB) Przejrzano 2994 razy
2015:
DSCF2458.JPG
DSCF2458.JPG (938.64 KiB) Przejrzano 2994 razy

Awatar użytkownika
Karuda

#4 Post autor: Karuda » 30 mar 2016, 16:10

Troszkę odświeżę temat :)

Miałam szczęście być w środku i trzeba przyznać, że kopalenka jest śliczna!

Chris

#5 Post autor: Chris » 30 mar 2016, 16:11

Kilka fotek ze sztolni:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czarny

#6 Post autor: Czarny » 30 mar 2016, 16:11

Sztolnia Leopold (właściwie Sct. Leopold) jest obecnie (stan na kwiecień 2012) drożna na większej swojej długości. Odkopano wlot, spuszczono wodę, obecnie trwają tam zaawansowane prace zabezpieczające przed otwarciem trasy turystycznej. Przewidywany czas otwarcia: listopad 2012. Sztolnią można obecnie dojść do szybu Johannes i wyjść na powierzchnię sztolnią Rungesche zwaną w literaturze Sct. Johannes (Św. Jan), choć to nazwa wcześniejsza. Całą trasę mogli zwiedzić parę dni temu uczestnicy VIII Konferencji górniczej organizowanej przez M. Madziarza.[/i]

Galman

#8 Post autor: Galman » 30 mar 2016, 16:13

mam pytanie.
Czy ktos ostatnio odwiedził tamte tereny.
Czytając jeden z artykułow M. Madziarza
dowiedziałem sie że Drei Bruder(ta prawdziwa) i sztolnia odwadniająca
w Przecznicy mają zostać zamkniete kratami.
Czy to przypadkiem juz nie nastapiło,na jakim etapie są prace??

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

#9 Post autor: Slaworow » 30 mar 2016, 16:14

Zajmowano się ponoć czterema sztolniami: Die Drei Bruder, Friedrich, sztolnią gwarectwa Rungego oraz sztolnią Leopold. Ile z nich udrożniono i przygotowano do ruchu turystycznego, a gdzie tylko władowano kraty - nie wiem.

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

#10 Post autor: Slaworow » 30 mar 2016, 16:14

Fotki ze sztolni Leopold po otwarciu dla ruchu turystycznego:
http://nickt.pl/krobica-kopalnia-sw-jan/

Myślę sobie, że jak kiedyś to przedsięwzięcie padnie (jak sztolnia Silberloch w Walimiu), to wróci ciekawy obiekt do eksploracji :P

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

#11 Post autor: Slaworow » 30 mar 2016, 16:15

Stan na lipiec 2015: wszystko w najlepszym porządku turystycznym, oprowadzane są wycieczki z przewodnikiem (niby min. grupa kilku osób ale ja wszedłem we dwie osoby :D ). Przewodnik ciekawie opowiada - nie ma ściemniania o ukrytych depozytach, skarbach itd. choć znalazł się wątek wydobywania uranu przez Niemców w Górach Izerskich (co chyba nie jest udowodnione).

Wejście jest za darmo. Do zwiedzania kilkaset metrów wyrobisk. Sztolnie mocno przebudowano pod turystów. Jak ktoś pamięta sztolnię górną (tzw. sztolnię gwarectwa Rungego) sprzed przebudowy (dolna była zalana), to może nie poznać wyrobiska.
Załączniki
DSCF2464.JPG
DSCF2464.JPG (949.08 KiB) Przejrzano 2990 razy
DSCF2458.JPG
DSCF2458.JPG (938.64 KiB) Przejrzano 2990 razy

Kali_7

#12 Post autor: Kali_7 » 30 mar 2016, 16:16

a ja się ostro na nich przejechałem...

miałem trzy próby wejścia i za każdym razem nie udało mi się zwiedzić wyrobisk
za pierwrszym razem jak tam trafiłem ( w tym roku) było jeszcze zamknięte... no nic trudno, co prawda szukałem wcześniej informacji, w internecie nie mniej widoczne za mało dokładnie, bo przy kolejnej wizycie powiedziano mi gdzie są wszystkie informacje na temat funkcjonowania sztolni

za drugim razem byłem z dzieckiem (2 latka) niby według regulaminu można wejść tam od 8 czy 10 lat... Trochę się zdziwiłem bo Pan powiedział że nie można wejść z małym dzieckiem, bo wchodzi się po ażurowych schodach i dziecko może się przestraszyć.. dziwne wytłumaczenie, jednak nie dyskutowałem. Stwierdziliśmy, że w takim razie wejdzie do środka jedno z nas ( byłem z żoną) niestety nie wiadomo było kiedy będzie wejście, bo z nami czekały jeszcze dwie panie ale Pan powiedział że minimalna ilość wchodzących to 4. Poczekaliśmy jeszcze parę minut, nikt nie przyjeżdżał więc się zawinęliśmy

za trzecim razem przyjechałem bardziej przygotowany... zabraliśmy znajomych. Gdy przyjechaliśmy na miejsce okazało się, że właśnie grupa zaczęła zwiedzanie zapytałem się ( tym razem Pani) czy można dołączyć, Pani powiedziała że nie ma problemu, ale zwróciła uwagę, że byliśmy za lekko ubrani( byliśmy w krótkich spodniach i koszulkach) i że jest nas za dużo ( 4 osoby) i że 3 to mogły by dołączyć ale 4 to nie...
akurat okazało się super bo ja i tak nie zamierzałem tym razem wchodzić ( miałem zostać z dzieckiem) więc poszliśmy się ubrać wróciliśmy za 3 minuty i już wtedy Pani oświadczyła że do grupy może dołączyć już tylko 1 osoba i że mamy czekać jeśli chcemy wejść 40 min. Stwierdziliśmy że to jednak zbyt długi czas dla nas oczekiwania i znów odjechaliśmy

Morał z tej opowiastki jest taki, że najlepiej nie przyjeżdżać tam z dziećmi i trzeba liczyć się z tym, że na zwiedzenie wyrobisk trzeba poświęcić do dwóch godzin
generalnie obiekt super... jeszcze przez co najmniej dwa lata bezpłatny, odnowiony, godny polecenia, ale przez ten brak biletów odniosłem wrażenie że obsługa czuje się tam panami swoim zachowaniem mówiąc: " nie płacisz to nic nie możesz wymagać"

moozg

#13 Post autor: moozg » 30 mar 2016, 16:16

a to miałeś pecha strasznego, mi 2 razy bez problemu się udało dostać praktycznie bez czekania, raz 2 osoby, drugi raz 3 osoby (bez dzieci)

szkop

#14 Post autor: szkop » 30 mar 2016, 16:17

deinformacja co do terminu otwarcia sztolni i po otwarciu,teraz działania wg. schematu;,,ja jestem kierownikiem szatni,nia ma pańskiego płaszcza i co mi pan zrobi,,.scenariusz z silberlocha prawdopodobny,z tym że jego stan jest niezmienny jak socjalizm,sądząc ze zdjęc,po ilości obudowy wnoszę że leopold nie pożyje tyle co silberloch po opuszczeniu go,ale czekam na tę chwilę bo też nie miałem szcęścia wejść turystycznie-2 próby i nic.

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

#15 Post autor: Slaworow » 30 mar 2016, 16:18

Informacja ze strony internetowej Mirska
Od listopada 2015r. do końca kwietnia 2016r. część podziemna ścieżki "Geopark- śladami dawnego górnictwa kruszców" w Krobicy jest zamknięta. Istnieje możliwość udostępnienia obiektu w tym czasie dla grup min. 45 osób po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z Centrum Informacji Turystycznej. Ścieżka naziemna wiodąca od Krobicy do Przecznicy jest dostepna dla turystów cały rok.

Wraz z początkiem sezonu turystycznego (maj 2016r.) można będzie zwiedzać Geopark w każdą sobotę i niedzielę od godz. 10:00 do 18:00 (w lipcu i sierpniu także w czwartki i piątki w tych samych godzinach).

Geopark jest udostępniany BEZPŁATNIE.

Organizatorem zwiedzania jest:
Centrum Informacji Turystycznej w Mirsku
pl. Wolności 39
59-630 Mirsk
tel 75 62 22 168
e-mail: it@mirsk.pl
Źródło: http://mirsk.pl/pl/article/364

Kali_7

#16 Post autor: Kali_7 » 16 sty 2018, 12:49

może kogoś zainteresuje
Ulotka Geopark ścieżka turystyczna - śladami dawnego górnictwa kruszców

Ale fakt jest taki,że wszystkie te informacje są podane na stronie podanej przez Slawrowa, nie mniej wrzucam jak by miał link przestać działać
Załączniki
geopark.jpg
geopark.jpg (928.47 KiB) Przejrzano 1527 razy
geopark1.jpg
geopark1.jpg (757.98 KiB) Przejrzano 1527 razy
Geopark-ścieżka mapa.jpg
Geopark-ścieżka mapa.jpg (949.49 KiB) Przejrzano 1527 razy

ODPOWIEDZ

Wróć do „Krobica - Gierczyn - Przecznica”