Sztolnia Die Drei Brüder w Przecznicy

Kopalnie cyny i kobaltu znajdujące w rejonie Krobicy, Gierczyna i Przecznicy na Przedgórzu Izerskim.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

#1 Post autor: Slaworow » 31 mar 2016, 11:28

Sztolnia Die Drei Brüder w Przecznicy to jedno z ciekawszych wyrobisk w okolicy ze względu na prawdopodobne daty jego powstania oraz zastosowaną tu technikę górniczą. Sztolnia ta bowiem jest ponoć najstarszą w rejonie - miała zostać wydrążona w 1551 roku. W 1572 roku prace w niej prowadził Jan Brommer ze Świdnicy. Kolejna wzmianka o robotach górniczych w sztolni pochodzi z 1795 roku.

Sztolnię prawdopodobnie odkryto ponownie w latach 1939 - 1944, kiedy to inżynierowie niemieccy przeprowadzali szeroko zakrojone badania wyrobisk w tym rejonie celem oceny zasobności złóż. Kolejne badania sztolni przeprowadzano już po II wojnie światowej - w latach 1953 - 1958 - przy czym w wyniku tych prac zniszczono jej początkowy odcinek.

Prawdopodobnie to właśnie w tej sztolni odkryto w 1769 roku mineralizację kobaltową (sztolnia nazywana była wtedy Granatenloch), co zapoczątkowało kolejny bogaty rozdział górnictwa rejonu.

Sztolnia obecnie jest dostępna - śmieci i gruz zalegający na wlocie został usunięty w związku z pracami przy budowie ścieżki dydaktycznej "Śladami dawnego górnictwa kruszców". Wyrobisko ma około 150 metrów długości oraz jeden boczny chodnik, długi na około 20 metrów. Dostęp do sztolni obecnie blokują kraty.
Załączniki
Die Drei Bruder.jpg
Plan i przekrój sztolni Die Drei Brüder
Die Drei Bruder.jpg (89.85 KiB) Przejrzano 2770 razy

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

#2 Post autor: Slaworow » 31 mar 2016, 11:30

Nie mam własnej fotki ze środka bo sztolnia nie była dostępna gdy tam byłem ostatnio, dlatego posiłkuję się tym, co znalazłem w publikacjach

Źródło: Madziarz Maciej, Zadania i znaczenie sztolni w historycznej eksploatacji górniczej na przykładzie zachowanych wyrobisk dawnego górnictwa rud cyny i kobaltu okolic Gierczyna [w:] Zagożdżon Paweł, Madziarz Maciej (red.), Dzieje górnictwa - element europejskiego dziedzictwa kultury, tom 4, Oficyna wydawnicza PWr, Wrocław 2012, s. 245 - 272
Załączniki
Die Drei Bruder - sztolnia.jpg
Źródło: Madziarz Maciej, Zadania i znaczenie sztolni w historycznej eksploatacji górniczej na przykładzie zachowanych wyrobisk dawnego górnictwa rud cyny i kobaltu okolic Gierczyna [w:] Zagożdżon Paweł, Madziarz Maciej (red.), Dzieje górnictwa - element europejskiego dziedzictwa kultury, tom 4, Oficyna wydawnicza PWr, Wrocław 2012, s. 245 - 272
Die Drei Bruder - sztolnia.jpg (292.02 KiB) Przejrzano 2769 razy

Gość

#3 Post autor: Gość » 31 mar 2016, 11:31

Byłem tam w 1995 r. i cała długość sztolni była dostępna. Początkowy korytarz był przestronny, ale zalany wodą. Potem było sucho, ale ciaśniej. Wejście trzeba by było "odśmiecić", bo nie jest głęboko, z tego co widzę po zdjęciach.

REM

#4 Post autor: REM » 31 mar 2016, 11:31

Witam. Staram się sprawdzać ten teren dość regularnie i obecnie wlot jest odkopany ze sterty smieci. Widać że ktoś był bardziej zainteresowany bo odkopał wejście. Sztolnia jest zalana ale wygląda dobrze. Wystarczy troche pracy szpadlem i woda szybko sama wypłynie. Jesli ktoś jest zainteresowany mogę wysłać fotki.

Awatar użytkownika
riese101

#5 Post autor: riese101 » 22 gru 2016, 18:02

Można prosić o jakieś namiary na tą sztolenkę ?
Kulawa Eksploracja

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

#7 Post autor: Slaworow » 23 gru 2016, 0:00

Lepiej tu:
viewtopic.php?f=83&t=375

mapa z linka z poprzedniego postu wymaga aktualizacji...

Awatar użytkownika
riese101

#8 Post autor: riese101 » 23 gru 2016, 14:51

Piękne dzięki Panowie !! Wesołych Świąt życzę .
Kulawa Eksploracja

Awatar użytkownika
Rosomack

#9 Post autor: Rosomack » 02 cze 2018, 22:33

Byłem tam dzisiaj, śmieci brak, krata jest, ale "symboliczna", bo w środek drzwi zamiast metalowych poprzeczek wsadzona była stara płyta pilśniowa, którą łatwo usunąć. Na początku nieco niepokojące wydzielanie siarkowodoru, każdy krok wyzwalał armię bąbelków. Później już jest lepiej. Wizualnie rewelacja, szczególnie wąski ciąg, widać ładnie ślady narzędzi. Nowa partia też ciekawa, bo widać w chodniku jeszcze ślad starego przekroju. Boczny chodnik musiał mi umknąć, chyba że sztolnia w tym miejscu się zawaliła- dotarliśmy do zawalonego miejsca, gdzie widać było obudowę drewnianą oraz to że chodnik chyba szedł dalej. Nie sprawdzaliśmy zawału, ale chyba na skrzyżowaniu sztolnia się kończy.

Awatar użytkownika
riese101

#10 Post autor: riese101 » 17 cze 2018, 14:45

Byłem wczoraj w tej sztolence. Co ciekawe w miejscu w którym doszło do zawału jest wyczuwalny dość intensywnie przepływ powietrza idący od zawału właśnie. Bocznych odnóg brak,i tak sobie miarkuje że pewnie w miejscu zawału były odnogi w lewo i w prawo. Filmik z mojej wycieczki do tej sztolni [youtube]https://youtu.be/TqM6g1yjI5I[/youtube]
Kulawa Eksploracja

ODPOWIEDZ

Wróć do „Krobica - Gierczyn - Przecznica”