Kopalnia St. Carl w Gierczynie

Kopalnie cyny i kobaltu znajdujące w rejonie Krobicy, Gierczyna i Przecznicy na Przedgórzu Izerskim.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator
Posty: 794
Rejestracja: 10 lip 2015, 14:40

Kopalnia St. Carl w Gierczynie

#1 Post autor: Slaworow » 31 mar 2016, 12:50

Niewielka kopalnia St. Carl znajduje się na zachód od wsi Gierczyn, na przeciwległym stoku góry na której znajdują się kopalnie Hundsrücken i Judenfeind. W literaturze przedmiotu można też spotkać inną nazwę kopalni - St. Carol - ale nie wydaje się, żeby to była prawidłowa nazwa.

Kopalnia działała w latach 1774 - 1783 i wydobywano w niej rudy kobaltu. Prawdopodobnie założona na bazie starych wyrobisk znajdującej się tu dawniej XVI-wiecznej kopalni cyny.

Kopalnia składała się z szybu i sztolni dojściowej. Sztolnia była wykorzystywana w latach 50-tych jako skład materiałów wybuchowych używanych do prac górniczych w szybach Hundsrücken i Reicher Trost, podczas badań tych wyrobisk. Do sztolni można się był dostać przez zapadlisko znajdujące się na wlocie sztolni oraz przez częściowo obwalony szyb. Dostępne było około 60 metrów wyrobisk.

Obecnie w ramach przygotowywania ścieżki dydaktycznej szyb miał zostać zasypany, a sztolnia - zdaje się - zakratowana.
Załączniki
St Carl.JPG
Szkic wyrobisk kopalni St. Carl. Źródło: Zagożdżon Paweł, Zagożdżon Katarzyna, Budowa geologiczna górotworu w dostępnych sztolniach rejonu Krobicy - Przecznicy [w:] Zagożdżon Paweł, Madziarz Maciej (red.), Dzieje górnictwa - element europejskiego dziedzictwa kultury, tom 4, Oficyna wydawnicza PWr, Wrocław 2012, s. 411 - 434
St Carl.JPG (52.57 KiB) Przejrzano 2010 razy

geolog

Kopalnia St. Carl w Gierczynie

#2 Post autor: geolog » 31 mar 2016, 12:52

Generalne przez pionowy, zagruzowany szyb ( krucho - liczne płyty łupka ) dostajemy się do sztolni w części obetonowanej cegłą itp która służyła jak wspomniano wyżej jako magazyn materiałów wybuchowych.
Sztolnia ta wychodzi już bez stropu drugim już poziomym otworem.

Gość

Kopalnia St. Carl w Gierczynie

#3 Post autor: Gość » 31 mar 2016, 12:54

Byłem tam w 1992 roku i faktycznie można było wejść, zarówno od strony wąwozu, jak i szybu. Całość podziemna ma kształt litery L, gdzie jedną końcówką jest szyb, a drugą wylot sztolni.

REM

Kopalnia St. Carl w Gierczynie

#4 Post autor: REM » 31 mar 2016, 12:54

Witam. Staram się sprawdzać ten teren dość regularnie i obecnie dla bezpieczeństwa powstającej ścieżki (sladami Dawnego Górnictwa) zasypano wlot. Jeszcze jesienią 2011r wraz z kolegami zwiedziliśmy jej wnętrze. Dość dobrze zachowane podpory zabezpieczające strop ale samo wejście niebezpieczne z wieloma śladami odpadającymi skałami łyszczykowymi. Na tym terenie powstaje coraz większa ilość zapadlisk co świadczy o przebiegu sztolni. W upalne dni można wyczuć przez otwory dmuchające zimno.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Krobica - Gierczyn - Przecznica”