Kopalnia węgla Neue Gabe Gottes w Okrzeszynie

Kopalnie i sztolnie rejonu Gór Kamiennych, okolic Kamiennej Góry, Lubawki i Okrzeszyna
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

#1 Post autor: Slaworow » 02 paź 2016, 13:35

Górnictwo okolic Okrzeszyna związane jest z górnictwem węgla kamiennego, uranu i rud miedzi, przy czym tych ostatnich wydobywano niewielką ilość. W 1792 roku utworzono w Okrzeszynie gwarectwo, które uruchomiło dwie kopalnie węgla - Engelbert oraz Gabe Gottes. Kopalnia Engelbert działała krótko - została zamknięta niedługo po otwarciu. Kopalnia Gabe Gottes działała około 20 lat, w swoim najlepszym okresie wydobywając 200 ton węgla rocznie. Zamknięto ją w latach 1811 - 1812.

W 1853 roku otwarto kopalnię Bergmannshoffnung, która znajdowała się po południowej stronie doliny potoku Szkło. Wyrobiska należące do kopalni, wydrążone we wnętrzu góry Węglarz, zaczynały się w okolicach ruin kościoła. Złoże w postaci trzech niewielkich pokładów węgla było w tym miejscu udostępnione sztolnią Alma. Po II Wojnie Światowej wyrobiskami zainteresowano się pod kątem poszukiwania uranu - wydrążono nowy szyb i nową sztolnię, a sztolnię Alma (zwaną potem Sztolnią numer 1) prawdopodobnie oczyszczono, lecz brak informacji czy do czegoś ją wykorzystywano.

Oprócz węgla kamiennego, wydobywanego w ilości do 900 ton rocznie, podjęto też próbę wydobycia rud miedzi na polu (lub w kopalni) Doppelfeld. Niestety przedsięwzięcie zakończyło się niepowodzeniem. Po kilku latach przerwano też wydobycie węgla i w rezultacie kopalnię zamknięto. W XIX wieku na północ od Okrzeszyna wyznaczono również pole górnicze kopalni Helene z nadaniem na eksploatację miedzi. Kopalnia posiadała jedynie krótką sztolnię poszukiwawczą, w której znajdował się równocześnie jej Fundpunkt (miejsce odkrycia złoża).

Neue Gabe Gottes

W 1836 roku uruchomiono kopalnię Neue Gabe Gottes, prawdopodobnie na bazie starszych wyrobisk kopalni Gabe Gottes. Kopalnia była własnością prywatną. Działa w latach 1836 - 1901, następnie w latach 1920 - 1926. Na początku węgiel wydobywano z użyciem dwóch szybów pochyłych, dopiero około 1900 roku wydrążono sztolnię Johanna którą udostępniono złoże poziomo. Po 1920 roku wydążono sztolnię Friedericke, z której to wydrążono ślepą upadową w celu rozcięcia złoża i wyeksploatowania pozostałych pokładów węgla, nie wydobytego wcześniej.

W połowie wieku XIX wydobywano w kopalni 1300 ton węgla rocznie, a w końcowym okresie jej funkcjonowania nawet do 5,5 tyś ton węgla. Kopalnia działała do 1926 roku, gdy wskutek kryzysu gospodarczego zaprzestała wydobycia. W szczytowym okresie funkcjonowania zatrudniała do 400 górników. Była to najdłużej działająca kopalnia w Okrzeszynie i przy okazji największa w okolicy - jej obszerne wyrobiska znajdowały się na lewym brzegu doliny potoku Szkło.

Kopalnia obecnie jest niedostępna. Obecnie jedynym obiektem w okolicy dostępnym do eksploracji jest niewielka kopalnia węgla bez nazwy, która znajdowała się nieopodal kopalni Neue Gabe Gottes, jednak najprawdopodobniej nie ma ona połączenia z głównymi wyrobiskami kopalni.
Załączniki
Neue Gabe Gottes.jpg
Chodniki kopalni Neue Gabe Gottes
Neue Gabe Gottes.jpg (685.49 KiB) Przejrzano 3031 razy

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

#2 Post autor: Slaworow » 03 paź 2016, 17:23

Poniżej mapa okolic Okrzeszyna z zaznaczonymi wyrobiskami jakie udało mi się namierzyć. Szyby - na czerwono, sztolnie - na niebiesko.
Załączniki
Okrzeszyn - Okolice.jpeg
Okrzeszyn - Okolice.jpeg (838.28 KiB) Przejrzano 3024 razy

galman

#3 Post autor: galman » 05 paź 2016, 22:32

fajna robota...czyli oprócz znanej kopalenki nie ma w tym rejonie nic droznego??
znasz teren lepiej niz ja,myslisz że są gdzies szanse żeby wbić sie w dawne wyrobiska??
te wielkie węglowe hałdy kuszą....

1088

#4 Post autor: 1088 » 30 lis 2017, 20:18

Od dłuższego czasu ciągneło mnie w rejon Okrzeszyna . Podcza jednej z wypraw rodzinnych przeszedłem się po lokalizacjach z map. Wprawne oko starego górnika znalazło coś co mogło się wydawać dzwne w terenie, i bingo wlot sztolni. Pierwszego maja zorganizowaliśmy wiosenne sztolniowanie WGSu , najpierw podjechalismy w okolice szybu nr 2 gdzie jest zachowany budynek maszyny wyciągowej i w niedalekiej okolicy jest tez mała haldka i obok niej mógł się znajdować szybik. Następnie udaliśmy się w rejon sztolni i szybu nr 1. Zawsze przed eksporacją nowej sztolni moze się okazać że wiele zachodu i przygotowań a tu ze 100 m Smile. Okazuje się że jest to mała kopalenka z 4 poziomami a moze z pięcioma o ile upadowa w dół była drozna. Następny post bedzie z fotkami.

wlot sztolni
wahn3d.jpg
wahn3d.jpg (358.53 KiB) Przejrzano 2403 razy
dowierzchnia na 2 poziom
e02yvn.jpg
e02yvn.jpg (279.38 KiB) Przejrzano 2403 razy
2w32ngy.jpg
2w32ngy.jpg (295.05 KiB) Przejrzano 2403 razy

Aust

#5 Post autor: Aust » 30 lis 2017, 20:19

Wydaje mi się że to co znalazł Jasiek to sztolnia nr 1, tu trochę wyjaśniłem :arrow: http://www.sztolnie.fora.pl/gory-kamien ... html#22368

P.S.
Wydaje mi się że o wiele mniej pierdolenia by było gdyby to był jeden temat...

1088

#6 Post autor: 1088 » 30 lis 2017, 20:21

A mi sie wydaje ze wam się wydaje ze juz wszystko wiecie Smile pisałem ze jakbym chodził według map i waszych lokalizacji to bym tej kopalenki nie znalazł Smile. Sztolnia ta jest sztolnia z okresu poszukiwania uranu w Okrzeszynie. Wydrązona jest w pokładzie wegla który ma grubośc około 50 cm i który przebiega przez srodkowa cześc sztolni. Posiada sztolnię wejściową która nazwijmy poziomem 0 od niej odchodza dowierzcnie na poziom +1 i +2 i z poziomu sztolni 0 jest upadowa na poziom -1 która jest zalana. Z poziomu sztolni 0 jest szybik na poziom +3 którego nie spenetrowaliśmy gdyż ma wysokośc około 10 m i widac ze w górnej częsci odchodzi od niego chodnik.

Aust

#7 Post autor: Aust » 30 lis 2017, 20:22

1088 pisze: pisałem ze jakbym chodził według map i waszych lokalizacji to bym tej kopalenki nie znalazł :)
No i słusznie pisałeś bo sztolni nr 1 niema na żadnych mapach :)

bormann

#8 Post autor: bormann » 30 lis 2017, 20:38

tylko powiedz AUST gdzie jest? Miejsca zaznaczone przez Ciebie i kolegę na mapie są prawdziwe i znajduje się tam szyb i ślady widoczne po dwóch sztolniach ale widać że dobrze nie połaziłeś w terenie, a omawiana sztolnia jest gdzie indziej i w niedługim czasie przypuszczam podamy położenie... przypominam, że nie dawno upieraliście się tu na forum, że jest to calkiem inna sztolnia (ta pokazana na zdjęciach i w materiale TVN-u) i znajdująca się gdzie indziej i robiliście to z wielkim przekonaniem - a fakty są calkiem inne - to dlaczego teraz jestes taki pewny?... Fakt jest taki - jest piękna, dzika i nie nosząca sladów współczesnej eksploracji - az do niedawna, a wszystko dzięki czujnemu "nosowi" naszego Kolegii i dzięki mu za to
pozdrawiam

Aust

#9 Post autor: Aust » 30 lis 2017, 20:38

O wybacz - ja się nigdzie co do lokalizacji tej sztolni nie wypowiadałem. Jedynie uporządkowałem trochę informacje na temat znanych dotychczas (czyli z wyłączeniem sztolni Jaśka) kopalni/sztolni w tym rejonie i tylko taka była moja intencja - bo się zaczął burdel robić.

A że uważam że odnaleziona przez Jaśka/WGS sztolnia to sztolnia nr 1 zakładów R-1 to mam prawo bo skoro jest sztolnia która nazywa się "nr 2" (patrz mapka) to logika nakazuje że powinna tez być sztolnia "nr 1" tym bardziej że Jasiek napisał że jest to sztolnia z czasów poszukiwań uranu.

bormann

#10 Post autor: bormann » 30 lis 2017, 20:39

Wybacz Aust - znamy się i wiesz, że nieraz jestem uszczypliwy, ale mam ostatnio dostęp do pewnego archiwum i sztolni o której mówimy nie ma tam wymienionej... a oznaczenia 1 i 2 tyczace się tak samo szybów i sztolni są oznaczeniami wstepnymi i jak sam wiesz kopalnia ta nie była uruchomiona a dopiero w fazie zakładania więc 2 mogła i raczej tak było nigdy nie powstała...(2 jako sztolnia)
Pozdrawiam...

Aust

#11 Post autor: Aust » 30 lis 2017, 20:39

No skoro tak to rozdajesz karty ;)

Aust

#12 Post autor: Aust » 30 lis 2017, 21:14

Byłem dziś z Tegroupem w tej kopalence co pisał Jasiek wcześniej, to taki planik mniej/więcej sporządzony z pamięci już w domu :arrow:
Załączniki
4tws5v.jpg
4tws5v.jpg (70.62 KiB) Przejrzano 2395 razy

Aust

#13 Post autor: Aust » 30 lis 2017, 21:14

Dziś odbyło się nurkowanie w węglówce w Okrzeszynie zorganizowane przez SGE i XDivers Team.

I okazało się że obiekt ma potencjał, zalana cześć to około 30m upadowej która schodzi na głębokość około 5m poniżej poziomu 0 gdzie znajduje się krzyżówka. Dwa chodniki są po kilku metrach zakończone przodkami ale trzeci będący przy okazji wyrobiskiem eksploatacyjnym pokładu ma aż 70m. On również kończy się przodkiem, została w nim pozostawiona stalowa płyta pomagająca przy zbieraniu urobku. Najprawdopodobniej było to pierwsze nurkowanie w tym obiekcie i przetarcie szlaku dla nowej ciekawej trasy nurkowej.

Być może to jeszcze nie koniec eksploracji tej kopalni ponieważ w dalszym ciągu całkiem nie znany pozostaje poziom do którego prowadzi szybik...

Gość

#14 Post autor: Gość » 30 lis 2017, 21:15

AUST,
Przeczytałem cały wątek, wynika z niego że to sztolnie z okresu poszukiwania uranu. Jakoś tak zrozumiałem że mówiłeś że to wyrobisko węglowe drążone na potrzeby lokalesów.
ps. AUST dzięki za namiary na Forum.

Aust

#15 Post autor: Aust » 30 lis 2017, 21:16

Sztolnia co było nurkowanie to na pewno lokalna węglówka gdzie w latach 50tych najprawdopodobniej poszukiwano też uranu, ale to niewielki epizod. Wcześnie uznałem ją błędnie za jedną ze sztolni R-1 bo jeszcze tam wtedy nie byłem. Tu jest trochę o wydobyciu węgla w Okrzeszynie:
http://www.sztolnie.fora.pl/gory-kamien ... html#22368

Gość

#16 Post autor: Gość » 30 lis 2017, 21:16

Dzięki Aust,
Teraz mi pasuje :) Bo już trochę wątpliwości mnie dopadło po wyciągnięciu połówki klosza lampy elektrycznej ale nie poddawałem wcześniej w wątpliwość twojej opinii bo przygniótł mnie ciężar twojego autorytetu :D
ps. Klosz nie posiadał żadnych oznaczeń ani napisów

galman

#17 Post autor: galman » 30 lis 2017, 21:16

tak dla świetego spokoju panowie chciałem zapytac czy w tej węglówce kapitalnej zreszta sadzac ze zdjęc jest w porządku z tlenem.W koncu to węgłówka i te upadowe.....będe tam sam w tym roku dlatego chicabym mieć pewnosc...??

Aust

#18 Post autor: Aust » 30 lis 2017, 21:17

jest OK ;)

mahol

#19 Post autor: mahol » 30 lis 2017, 21:17

.
Załączniki
_DSC3696.JPG
_DSC3696.JPG (115.87 KiB) Przejrzano 2388 razy

ODPOWIEDZ