Kopalnia nad stawami w Starym Lesieńcu

Obiekty górnicze w Boguszowie - Gorcach i najbliższej okolicy
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator
Posty: 755
Rejestracja: 10 lip 2015, 14:40

Kopalnia nad stawami w Starym Lesieńcu

#1 Post autor: Slaworow » 05 mar 2017, 10:40

Kopalnia nad stawami w Starym Lesieńcu to zespół wyrobisk składających się z co najmniej dwóch sztolni, które znajdują się nieopodal stawów hodowlanych w leśnej części Starego Lesieńca - dzielnicy miasta Boguszów-Gorce. Kopalnia związana jest z eksploatacją wapienia, który zalega wąskimi, ale długimi pokładami w masywie góry Dzikowiec. Tenże wapień był przedmiotem eksploatacji mniej więcej w latach 1850 - 1875, należy więc przypuszczać, że sztolnie powstały właśnie w tym czasie. Ponieważ w zasadzie tylko jeden obiekt w rejonie jest dostępny na stałe, miejsce to znane jest jako Sztolnia nad stawami.

W rejonie znane są dwie sztolnie - górna i dolna. Sztolnie zostały wydrążone mniej więcej w kierunku pokładu wapienia znajdującego się na północnym stoku góry Dzikowiec Mały - pokład ten zaznaczony jest na geologicznej wersji mapy Mestischblatt. Sztolnia górna kończy się po kilkunastu metrach przodkiem, natomiast nie wiadomo, czy sztolnia dolna osiąga ten pokład ponieważ z powodu zawałów nie da się prześledzić jej całej długości. Ślady wybierki tego pokładu widać wyraźnie na skanie LIDAR-owym północnego zbocza - z północnego zachodu na południowy wschód ciągnie się pas naziemnych wyrobisk pogórniczych w postaci rozkopów i płytkich szybików, który pokrywa się z przebiegiem pokładu wapienia na niemieckiej mapie geologicznej. Na tej mapie oznaczono również miejsce, gdzie dawniej istniał piec do wypalania wapienia - Kalkofen (na mapie jako Alter K.O. - Alter Kalkofen, co oznacza, że w momencie kartowania mapy już nie był w użyciu).
Alt Lassig - Wapien.JPG
Alt Lassig - Wapien.JPG (182.14 KiB) Przejrzano 1492 razy
Sztolnia górna jest niedostępna - została udostępniona szybem na krótko w 2008 roku przez ekipę z SGE. Po wyeksplorowaniu obiektu szyb został zasypany. Jej długość wynosiła kilkadziesiąt metrów. Sztolnia kończyła się przodkiem.

Sztolnia dolna jest dostępna na odcinku kilkudziesięciu metrów - dalszy jej bieg toruje potężny zawał. W 2008 roku zawał ten został przekopany przez ekipę z SGE dzięki czemu odkryto kolejne 143 metry korytarza (co dawało sumę 202 metrów dostępnego wyrobiska) zakończonego kolejnym zawałem, jednak obecnie przejście to jest już niedostępne.

Ogólnie wyrobisko przedstawia stan bardzo niestabilny i jego eksplorację należałoby odradzić, a już w szczególności podejmowania się przekopywania kolejnych zawałów - nie ma powodu sądzić, że chodniki w dalszej części przedstawiają lepszy stan. Pokład wapienia nie był duży, więc prawdopodobnie w kopalni nie zbudowano dużych komór. Praktycznie brak hałd na powierzchni może oznaczać, że skała płonna w całości zostawała pod ziemią, co dodatkowo zawężą ilość chodników potencjalnie nadającą się do eksploracji.
Załączniki
Stary Lesieniec.JPG
Stary Lesieniec.JPG (412.51 KiB) Przejrzano 1492 razy

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator
Posty: 755
Rejestracja: 10 lip 2015, 14:40

Kopalnia nad stawami w Starym Lesieńcu

#2 Post autor: Slaworow » 05 mar 2017, 10:45

Dodatkowe informacje oraz opisy eksploracji można znaleźć w artykułach:

K. Krzyżanowski, D. Wójcik - Sztolnia nad stawami w Starym Lesieńcu
Sudety, nr 6 (51) czerwiec 2005, s. 30 - 31

Krzysztof Krzyżanowski, Dariusz Wójcik - Nowe odkrycia w Starym Lesieńcu
Sudety nr 2 (95) luty 2009 s. 8 - 11


[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Qic-K9zUPIc[/youtube]

Kali_7
Posty: 230
Rejestracja: 30 gru 2015, 20:43

Kopalnia nad stawami w Starym Lesieńcu

#3 Post autor: Kali_7 » 05 mar 2017, 11:48

Załączniki
Lesiniec stary-sztolnia wodna-plan.jpg
Lesiniec stary-sztolnia wodna-plan.jpg (78.43 KiB) Przejrzano 1487 razy

ODPOWIEDZ

Wróć do „Boguszów - Gorce”