Górnictwo złota i arsenu w rejonie Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski

Kopalnie znajdujące się w rejonie Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator
Posty: 753
Rejestracja: 10 lip 2015, 14:40

Górnictwo złota i arsenu w rejonie Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski

#1 Post autor: Slaworow » 18 mar 2016, 17:46

W rejonie Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski znajdują się przypuszczalnie najbogatsze złoża złota na Dolnym Śląsku. O występującym tu żółtym metalu wiedziano już w średniowieczu. Złoto pozyskiwano metodą wypłukiwania samorodków ze żwirów zalegających w korycie Kwisy oraz rzek do niej wpadających. Do czasów współczesnych nie zachowały się jednak informacje o wielkości produkcji czy też o nadawaniu pól górniczych. Można przypuszczać, że łatwo dostępne złoża uległy szybkiemu wyczerpaniu i później przez wieki nie podejmowano się znaczących przedsięwzięć górniczych - a przynajmniej nie ma na to dokumentów.

O górnictwie rud metali tego rejonu wiadomo wciąż bardzo niewiele. Bardziej szczegółowe informacje pochodzą dopiero z końca XIX wieku, gdy na nowo zainteresowano się złożami rud metali na tym obszarze i przeprowadzono szereg prac poszukiwawczych, czego efektem była budowa kopalń. Obszar prac poszukiwawczych składał się w zasadzie z dwóch rejonów. Były to:
- okolice Wlenia, Kleczy, Pilchowic i Radomic
- okolice Lubomierza, Oleszny Podgórskiej, Pławnej Górniej i Pławnej Dolnej

W latach 1897 - 1898 w rejonie Pławnej nadano pola górnicze Eureka, Markus, Minna i Kätchen, na których następnie przeprowadzono roboty poszukiwawcze, przy czym przynajmniej w jednym przypadku wykorzystano do nich szyb górniczy. Mniej więcej w tym samym czasie w rejonie Wlenia i Pilchowic nadano pola górnicze Hußdorf I, Hußdorf II i Wünschendorf I. W rejonie Radomic 11 marca 1905 roku nadano pole Dennoch Glückauf. Na wszystkich tych polach w latach 1898 - 1910 przeprowadzono prace rozpoznawcze.

W 1897 roku miała powstać górnicza spółka powołana do eksploatacji złoża na polach Eureka i Kätchen. Spółka miała zostać założona przez Fritza Diehla z Wiesbaden oraz adwokata Carthausa z Dortmundu i jego żonę. Pojawiły się jednak nieścisłości dotyczące faktycznej zawartości złota w próbie oraz oskarżenia o fałszowanie danych.

W 1905 roku pola Hußdorf I, Hußdorf II, Wünschendorf I i Dennoch Glückauf przejmuje inżynier górniczy Oskar Möller z Wlenia, ponoć doświadczony poszukiwacz złota, który umiejętności swoje zyskiwał w Ameryce i Australii. W ciągu pięciu lat jego działalności powstają trzy nowe sztolnie i dwa nowe szyby, lecz niestety po tym okresie prace zostają przerwane ze względu na brak kapitału do prowadzenia dalszych robót.

Ogólnie do 1913 roku powstało w okolicy 7 pól górniczych z nadaniami na wyrobycie złota, arsenu i ołowiu
- Eureka - złoto
- Kätchen - złoto
- Markus - ołów i arsen
- Minna - arsen
- Hußdorf I - złoto i arsen
- Hußdorf II - złoto i arsen
- Wünschendorf I - złoto i arsen
- Dennoch Glückauf - złoto i arsen

Do 1913 roku następuje trochę przekształceń odnośnie do własności pól górniczych. Pola Kätchen i Minna należą wtedy do gwarectwa założonego na zasadach nowego prawa górniczego. Pole Markus jest własnością adwokata Schlinzigka z Lwówka Śląskiego, pole Eureka pozostaje w rękach Fritza Diehla z Wiesbaden, a pola w okolicach Wlenia, Klęczy i Radomic (Hußdorf I, Hußdorf II, Wünschendorf I i Dennoch Glückauf) należą wciąż do Oskara Möllera z Wlenia.

W 1916 roku pola górnicze Hußdorf I, Hußdorf II, Wünschendorf I i Dennoch Glückauf nabywa Max Arendt, bankier i przemysłowiec z Berlina, który wznawia roboty górnicze w rejonie Kleczy i Pilchowic. Powstaje wtedy położona nieopodal Kleczy sztolnia Wilhelm oraz sztolnie Mollen I i Max Arendt w Pilchowicach. Prawdopodobnie też wtedy mają miejsce ostatnie roboty w sztolni Cecylia. Roboty trwają do 1921 roku po czym zostają przerwane z powodu kryzysu gospodarczego (w tym czasie bardzo dużo dolnośląskich kopalń zbankrutowało), choć do tego czasu zdążono wykonać około 3 km wyrobisk.

W 1922 roku pola górnicze w Kleczy, Radomicach i Pilchowicach przejmuje przedsiębiorstwo górnicze Fichtelgold A.G. Plany zakładały wznowienie działalności górniczej po poprzednim właścicielu, jednakże ponieważ spółka posiadała jeszcze osiem innych pól górniczych z nadaniem na wydobywanie różnych rud którym poświęcała znaczną uwagę, kopalnie w okolicy Wlenia traktowane były jako rezerwowe i w końcu nie doszło do ich ponownego uruchomienia. W 1933 roku ponownego uruchomienia górnictwa w tym rejonie podjął się H. Grimming. Starania o uruchomienie kopalń trwały do 1943 roku, ale nic z tego nie wyszło.

Do starych niemieckich wyrobisk powrócono po II wojnie światowej w związku z pracami poszukiwawczymi uranu. W 1949 roku w wyniku rewizji starych sztolni i hałd w rejonie Pilchowic stwierdzono występowanie okruszcowania uranowego. W tym samym roku przystąpiono do udostępnienia wyrobisk - odbudowano w sumie 2,6 km starych sztolni i wykonano 625 m nowych chodników. Do końca 1950 roku wykonano sztolnie 5, 6, 7, 8 i 9. W kopalnia "Wleń" przeprowadzono również próbne wydobycie uranu - ze sztolni numer 8, gdzie eksploatowano blok znajdujący się między chodnikami 8 i 10, wydobyto 127,8 ton rudy o zawartości uranu od 0,18 do 0,30%, co dało w sumie 311,4 kg uranu w metalu. W kwietniu 1951 roku prace w kopalni wstrzymano a złoże zaliczono do nieprzemysłowych, co zakończyło historię górnictwa tego rejonu.


Literatura
- Madziarz Maciej, Kobylańska Malwina, Złoto dla zuchwałych... [w:] Zagożdżon P.P., Madziarz M., Dzieje górnictwa – element europejskiego dziedzictwa kultury, tom 3, Wrocław 2010, s. 304 - 326
- Krzyżanowski Krzysztof, A "Jednak Szczęście"... Kopalnia arsenu i złota, Odkrywca nr 9 (188) 2014, s. 15 - 19
Załączniki
Klecza - Radomice - Lubomierz.JPG
Klecza - Radomice - Lubomierz.JPG (1.38 MiB) Przejrzano 4850 razy

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator
Posty: 753
Rejestracja: 10 lip 2015, 14:40

Górnictwo złota i arsenu w rejonie Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski

#2 Post autor: Slaworow » 18 mar 2016, 19:27

Na poniższej mapce lokalizacja niektórych sztolni rejonu Pilchowic i Nielestna. Sztolnie wykonane po II wojnie światowej zaznaczone są żółtym symbolem. Sztolnie poniemieckie zaznaczono kolorem niebieskim
Załączniki
Nielestno.jpeg
Nielestno.jpeg (730.41 KiB) Przejrzano 4619 razy

goldcentrum
Posty: 79
Rejestracja: 19 lis 2015, 22:30

Górnictwo złota i arsenu w rejonie Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski

#3 Post autor: goldcentrum » 18 mar 2016, 19:29

witam, szukam informacji na temat rozwoju górnictwa po 1925 r w tym rejonie. Ma ktoś jakieś dane, linki, publikacje, info wszelkie, grafiki ;)
pozdrawiam

Asia1

Górnictwo złota i arsenu w rejonie Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski

#4 Post autor: Asia1 » 18 mar 2016, 19:31

Chłopie ale ruszyłeś temat. :wink:
Tu nie ma poszukiwaczy skarbów, a co możliwe jest już przekopane, opróżnione tak jak Szczelina. Nikt Ci na forum o tych kopalniach nie napisze. Był kiedyś artykuł o kopalni przy fermie lisiej, drążonym szybie przez poszukiwaczy, w rejonie który cię interesuje. Ale oczywiście ta kopalnia to nie wszystko w tym rejonie i wiele innych tam już przekopano. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Właśnie z tamtąd wróciłem. :twisted:

goldcentrum
Posty: 79
Rejestracja: 19 lis 2015, 22:30

Górnictwo złota i arsenu w rejonie Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski

#5 Post autor: goldcentrum » 18 mar 2016, 19:31

no tak, ale ja nie w sprawie skarbów,
kończę opracowanie pod roboczym tytułem:
Górnictwo złota w dorzeczu Kaczawy i Bobru,
mam opisane dzieje górnictwa w rejonie Złotoryi, Bolesławca, Lwówka, Wielisławki, Radzimowic, Jeżowa, Dziwiszowa no i właśnie Kleczę chciałem dodać.
mam kilka faktów z lat od 1905/7 do 1925, kiedy to upadła firma Fichtelgold i na tym koniec, potem zapisek jednozdaniowy o uranie... Stąd moja prośba...

goldcentrum
Posty: 79
Rejestracja: 19 lis 2015, 22:30

Górnictwo złota i arsenu w rejonie Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski

#6 Post autor: goldcentrum » 18 mar 2016, 19:32

poniżej koncówka tesktu:
***********************************************
Dopiero w 1917 r. kompleksem zainteresował się Arendt - bankier i przedstawiciel biznesu z Berlina. Nabył złoże z prawem do eksploatacji. Dążył do udostępnienia nowych żył.
Na wschodnim polu wydrążył dwie nowe sztolnie w celu połączenia się z kompleksem Kleczy – sztolnią Wilhelma - na przestrzeni 1400 m. W zamyśle było lepsze dotarcie z zachodniego pola do linii kolejowej nad Bobrem (stacja Pilchowice – Nielestno).
Całkowita długość sztolni wynosiła w tym czasie ok. 3 km. W tym okresie drążono również górną i dolną sztolnię przy Diablim Murze (Ścianie teufel Mauer? Naprzeciwko stacji kol.?). Górniczy biznes upadł wkrótce po zakończeniu I wojny światowej.
Dopiero w 1922 roku górnicza spółka A.G. Fichtelgold z Brandholz / Ofr. nabyła pola górnicze w rejonie Kleczy. Miała dokończyć prace poprzednika. Jednak firma posiadała w innych regionach kopalnie złota, srebra, antymonu, arsenu i pirytu, którym poświęcała więcej uwagi. W związku z tym złoża w rejonie Kleczy i Radomic traktowała jako rezerwowe. W 1925 koncern Fichtelgold ogłosił upadłość.

Złoże Klecza – Radomice eksploatowano głównie czterema sztolniami (Fedak, Lindner 1966) . W pierwszej drążono dwie żyły o średniej grubości 25 cm, w których zawartość złota wahała się od 30-40 g/t (maksymalnie do 120 g). W drugiej – „Cecylii” – eksploatowano nieco uboższe (12 g/t) dwie żyły główne i pięć bocznych. Trzecia sztolnia „August” powstała na bazie żyły o miąższości 1,5 m, w której zawartość złota dochodziła do 8 g/t, a arsenu do 25%. Czwartą sztolnią prowadzono wydobycie dwóch większych i dwóch mniejszych żył (w tym jedna 30 cm z arsenopirytem i galenitem, druga 12 cm z arsenopirytem). Średnia zawartość złota była w nich najmniejsza i dochodziła do 2,4 g/t, arsenu 35 %, a srebra 90 g/t w galenicie.

*********************

nie ukrywam , że trochę nie mogę się połapać z nazwami sztolni
mam sztolnie
nr 1 bez nazwy
nr 2 Cecylia
nr 3 August
nr 4 bez nazwy

do tego jakaś Wilhelma .... oraz dwie na przeciwko stacji kolejowej...

stąd moje pytania o nazwy, literaturę grafikę itp....
Jeśli ktoś może mi pomóc, a nie chce skrobać na forum proszę ewentualnie o e-mail (info@goldcentrum.pl) .
pozdrawiam
Krzysiek

Asia1

Górnictwo złota i arsenu w rejonie Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski

#7 Post autor: Asia1 » 18 mar 2016, 19:32

Ni e możesz się połapać dlatego, że masz pewnie mapy tylko powojenne- związane z eksploatacją uranu. Już wtedy niektóre odcinki kopalni były niedostępne, Niemcy wysadzili część sztolni udostępniających kopalnie. To bardzo rozległa kopalnia, powstała w wyniku łączenia starych rozczłonkowanych wyrobisk. Poza rudami metalicznymi eksploatowano tu gips, wapń, piaskowiec. To bardzo ciekawy teren geologicznie. Trzeciorzędowe skały wulkaniczne wniknęły tu w struktury skał osadowych. Stąd chodniki kopalniane znajdują się nawet w piaskowcu czy wapieniach, a żyły bazaltu wniknęły w piaskowiec tworząc ciekawe mineralizacje.
Od strony Bobru, nie licząc sztolni z kamieniołomu wapienia do której doprowadzono już kolej, istniały cztery sztolnie wydobywcze. Po dwie: w miejscu określanym przez ciebie „teufel Mauer ?” (dokładnie 150 m na zach) i kolejne dwie na tym samym zboczu w obniżeniu 400 m na zach od wymienionych. Kolejna znacznie starsza, w górnym biegu bezimiennego strumienia uchodzącego do Bobru poniżej zakładu przeróbki kamienia. Przy pierwszych dwóch sztolniach koło „teufel Mauer” (wysadzonych), odkopano dwa szyby- do obu sztolni. Najlepszy dostęp jest z szybu górnego. Trzeba obecnie kopnąć w miejscu oszalowanym (nie regularny czworokąt) 7 m w dół. Dostępny najdłuższy odcinek wyrobisk. Na dole po odkopaniu będą w szybie drzwi białe późny Gierek. :D Dolny poziom częściowo zalany, pod wodą przykryty deskami szyb do dolnej sztolni. Poziom dolny i górny , połączony dość stromą upadową. Kopalnia o minimalnej ilości tlenu, bez aparatów tlenowych nie ma co tam wchodzić. :!: Dostęp stąd do poziomu i wyrobisk Wilhelma. Chodniki główny dochodzi (około 0.7 km) do sąsiednich wyrobisk. Był tam szyb, ale jest zasypany (odstrzelony). Ciąg główny wyrobisk biegnie od „teufel Mauer” do Kleczy Ober (znajdują się tam kolejne dwie zasypane sztolnie i szyb wietrznika), by dalej lekko skręcić do starych wyrobisk w Radomicach (nie kamieniołom). Ogólny przebieg głownych wyrobisk pd -wsch na pn-zach, dokładnie 43-45 st. Obecnie całość odwadnia, czynne częściowo tylko jedno odwodnienie na poziomie 335 m. Z zastrzeżeniem że odwadnia dopiero od poziomu 350 m, trzeba by je udrożnić by działało sprawnie. Po za tym są wietrzniki, jest kilka wychodni starych sztolni miedzy poziomowych. Jest co penetrować, można dotrzeć do 80 % wyrobisk.

Co do żródeł to może koral coś wie, a jak nie to polecam Panów: Maciej Madziarz, Henryk Sztuk. Na kilku odczytach (np kolokwium w Freibergu 2007, artykuł Stare górnictwo) wypowiadali się ogólnikowo na temat górnictwa w Kleczy, ale wątpię by wiedzieli coś konkretnego. :twisted:

goldcentrum
Posty: 79
Rejestracja: 19 lis 2015, 22:30

Górnictwo złota i arsenu w rejonie Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski

#8 Post autor: goldcentrum » 18 mar 2016, 19:33

Dzięki śliczne.
Czy możesz mi pomóc z tłumaczeniem: teufel Mauer czy to nazwa własna? Jeśli to nazwa własna to co to za miejsce na mapach nie widzę? z tłumaczenia wynika że to jakaś czarcia ściana czy coś takiego, ale w starym słowniku teufe to także okreslenie: głębia, głębokość szybu.
Mam jeszcze prośbę , znalazłem w jednej z prac Mikulskiego mapkę z rozmieszczeniem szybów i przekroje. co sądzisz o tej mapce?

Całość na:
http://goldcentrum.pl/forum/viewtopic.php?f=45&t=141
Załączniki
klecza10.jpg
klecza10.jpg (143.97 KiB) Przejrzano 4841 razy
klecza11.jpg
klecza11.jpg (95.49 KiB) Przejrzano 4841 razy
klecza12.jpg
klecza12.jpg (101.64 KiB) Przejrzano 4841 razy
Max Arendt.jpg
Max Arendt.jpg (42.1 KiB) Przejrzano 4841 razy

Asia1

Górnictwo złota i arsenu w rejonie Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski

#9 Post autor: Asia1 » 18 mar 2016, 19:33

Szanowny Panie
Teufel Mauer, to nazwa miejscowa. Dotyczyła kamieniołomu na wprost stacji, wcześniej prawdopodobnie całego „przełomu” Bobru pod lewym brzegiem.
Plany są dobre, ale mało precyzyjne, duża skala uniemożliwia użycie ich w terenie. Drugi plan to wyrobiska Radomic, eksploatowane po wojnie. Sztolnia Wilhelm biegnie do Kleczy, spory odcinek. Na tym planie istnieje tylko jej fragment. Klecza to już kolejne wyrobiska, Sztolnia Fredrich powinna być chyba bliżej Wernera, ale to może wynikać z skali mapy i faktu że rysunek byłby nieczytelny. Trzecie wyrobiska to właśnie te które, jak wspominasz usiłowano przyłączyć do Radomic ok. 1,5 km przekopem. Ogólnie planik pasuje, ale w teren z nim iść to za mało. Wzgórza są mocno pokiereszowane, sporo tam wylotów sztolni między poziomowych, zapadlisk i hałd. Stąd obraz prac jest mało czytelny i trudno zdecydować na podstawie tych mapek gdzie zacząć kopać.
Brak planów całej kopalni. Brak lokalizacji szybu głównego tych wyrobisk. Brak dwóch innych kopalń, ale nie należały one do kompleksu Radomice więc można sobie darować.

Asia1

Górnictwo złota i arsenu w rejonie Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski

#10 Post autor: Asia1 » 18 mar 2016, 19:34

Ok. KM.
Na koniec, może Ci się przyda:
0eee0d313a7d8d63m.jpg
0eee0d313a7d8d63m.jpg (8.05 KiB) Przejrzano 4841 razy
Wszystkie wyrobiska kopalni złota i arsenu, a także wapnia i gipsu były jeszcze za komuny dokładnie przeszukane. Spenetrowano około 80% wyrobisk według planów. Docierając z do nich różnymi drogami, często z różnych stron do tych samych zawałów. Jeżeli tam jeszcze coś zostało to tylko pod zawałami. To jest wejście udostępniające, całościowo wiekszy kompleks wyrobisk na SWW. Jeżeli jesteś zoriętowany w tym terenie na pewno znajdziesz. Niestety dziś trzeba kopnąć tam kilka metrów w dół, bo szybik został zawalony. Był za duży by go maskować, ale zostało zamaskowanych kilka świetlików, którymi dało by się wejść do innych ciekawych wyrobisk. Tylko tam już nie ma po co wchodzić, a kopalnie ze względu na niską zawartość tlenu nie należą do bezpiecznych.

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator
Posty: 753
Rejestracja: 10 lip 2015, 14:40

Górnictwo złota i arsenu w rejonie Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski

#11 Post autor: Slaworow » 18 mar 2016, 19:35

Asia1 pisze:Wszystkie wyrobiska kopalni złota i arsenu, a także wapnia i gipsu były jeszcze za komuny dokładnie przeszukane.
a z jakiego powodu? uran?

Asia1

Górnictwo złota i arsenu w rejonie Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski

#12 Post autor: Asia1 » 18 mar 2016, 19:35

Slawrow, dla takiego samego powodu, jaki i dzisiaj inspiruje badaczy starych sztolni. :lol: :idea:

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator
Posty: 753
Rejestracja: 10 lip 2015, 14:40

Górnictwo złota i arsenu w rejonie Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski

#13 Post autor: Slaworow » 18 mar 2016, 19:36

Ile kopalni było w okolicy? Chociaż w przybliżeniu?

Asia1

Górnictwo złota i arsenu w rejonie Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski

#14 Post autor: Asia1 » 18 mar 2016, 19:36

To nie tak. Tego nie da się określić w twoich realiach. Koledzy najczęściej podchodzą do tematu jedna dziura , jedna kopalnia. Kopalnie ulegały konsolidacji, wchłanianiu starych wyrobisk, otrzymywały nowe kolejne szyby i sztolnie. W różnych latach, różnie to wyglądało. Jeżeli chodzi o złoto, arsen to w latach 20 były to już tylko dwie kopalnia, które miano połączyć w całość. Czy podczas wykonywania przekopu była to już jedna kopalnia tego nie wiem. Tyle odnośnie kopalń rudnych. :idea:

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator
Posty: 753
Rejestracja: 10 lip 2015, 14:40

Górnictwo złota i arsenu w rejonie Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski

#15 Post autor: Slaworow » 18 mar 2016, 19:41

Źródło mapki:
Madziarz Maciej, Kobylańska Malwina, Złoto dla zuchwałych... [w:] Zagożdżon P.P., Madziarz M., Dzieje górnictwa – element europejskiego dziedzictwa kultury, tom 3, Wrocław 2010, s. 304 - 326
Załączniki
Klecza - Radomice - Nielestno.jpg
Klecza - Radomice - Nielestno.jpg (468.93 KiB) Przejrzano 4841 razy

goldcentrum
Posty: 79
Rejestracja: 19 lis 2015, 22:30

Górnictwo złota i arsenu w rejonie Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski

#16 Post autor: goldcentrum » 18 mar 2016, 19:42

o już coś, szkoda tylko, że nazwy są nieczytelne. Nie znam tego wydawnictwa możesz podać namiar? Skąd są te mapki z PIG?

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator
Posty: 753
Rejestracja: 10 lip 2015, 14:40

Górnictwo złota i arsenu w rejonie Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski

#17 Post autor: Slaworow » 18 mar 2016, 19:42

Od lewej zaznaczone pola:
Dennoch Gluckauf
Cecilia i Wilhelm
Friedrich i Werner
Max Arendt i Mollen I

Mapa jest stąd:
http://www.historia-gornictwa.pwr.wroc. ... lanska.pdf

Autor nie wiem skąd ją ma, chyba z Katowic.

quadalcanal

Górnictwo złota i arsenu w rejonie Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski

#18 Post autor: quadalcanal » 18 mar 2016, 19:43

dodam od siebie iż jeden z szybów ktoś odkopał, obudował deskami, wstawił drabinę i normalnie coś płucze. i to intensywnie bo duzo urobku na powierzchni.

Aust
Posty: 95
Rejestracja: 13 wrz 2015, 23:07

Górnictwo złota i arsenu w rejonie Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski

#19 Post autor: Aust » 18 mar 2016, 19:43

A masz może zdjęcie?

Asia1

Górnictwo złota i arsenu w rejonie Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski

#20 Post autor: Asia1 » 18 mar 2016, 19:43

Masz na myśli ten szyb ? :twisted:

Obrazek

Wejście do ziemianki nadszybia teraz częściowo rozebrane.
Obrazek

predatoraf

Górnictwo złota i arsenu w rejonie Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski

#21 Post autor: predatoraf » 18 mar 2016, 19:44

Wow ktoś się na pracował.
Wąż strażacki chyba do wypompowywania wody, a ten metalowy? Dostawa powietrza?


Asia1

Górnictwo złota i arsenu w rejonie Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski

#23 Post autor: Asia1 » 18 mar 2016, 19:45

Trochę późno koledzy tam dotarli kopalnia jest cała zbadana, nikt tam już nie kopie. Pokazany na filmie szyb, to szyb którego zdjęcie zamieściłem w tym wątku: 21:16, 02 Paź 2012. Szyb nie został zasypany, gdyż był za głęboki. Łatwiej było wysadzić sztolnie. To co widać na filmie to efekt odstrzelenia chodnika. Po prawej w zawale powinien być pozostawiony wąż ssawny pompy, zabezpieczony kawałkiem styropianu. Faktycznie po przekopaniu zawału osiągnięto stropnice i wypompowano wodę jak na zdjęciu . Obrazek
Udostepniono sztolnię do końca. Chodnik dalej jest nie ciekawy ma jedną komorę po prawej. Jest to ostatni spenetrowany fragment kopalni zwanej Lisią Sztolnią. Faktycznie jest to poziom m1. Ten sam poziom był atakowany już w 2002 r, tyle że świetlikiem . Akcje opisał M. Bojko w art. Stalowe wrota, są tam zdjęcia z wnętrza sztolni. Jednak dojście do głównego chodnika bronił zawał i woda. Wejście tym szybem też jest obecnie możliwe. Po prostu chłopaki go nie zauważyli. Było tez kilka prób wejść z kopalni Max Arent, znajdującej się powyżej. Ostatnia próba miała miejsce około 2000 r. przez ekipę J.J. Wlot zabezpieczono korkiem w postaci drzwi z bloku, w stylu wczesny Gierek. Zdjęcie tego miejsca zamieściłem tu pod datą 23:14, 05 Maj 2009. Znaleźli je też autorzy filmu. Kopalnia Max Arent jest dwu poziomowa, dotarcie na najniższy poziom przez dwa szyby pochyłe. Jednak dotarcie do poziomu MI broniła woda. Są tam tez kiepskie warunki tlenowe. Obecnie wypompowano wodę i sprawdzono wszystkie wyrobiska. Temat pozamiatany.
8)

quadalcanal

Górnictwo złota i arsenu w rejonie Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski

#24 Post autor: quadalcanal » 18 mar 2016, 19:45

ten film to ja kręcilem. własnie wyruszamy zlokalizowac wszystkie obiekty w tym pasmie.

quadalcanal

Górnictwo złota i arsenu w rejonie Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski

#25 Post autor: quadalcanal » 18 mar 2016, 19:46

co prawda nie cecylia ale max arendt /niejako po drugiej stronie góry/
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=MfHsMYn8pHU[/youtube]
odkopany szyb do kopalni max arendt wczesniej penetrowalimsy i pokazalismy na filmie ze ktos zadal sobie sporo trudu ale nisetety łupki+woda spowodowaly szybki zawal. z tego powodu nie eksploatowano gleniej niz 200m pionowych zył zlotonosnych...posiadam czytelne mapy wszystkich kopalni tego obszaru i moze wrzuce w wolnej chwili. Na dzien dzisiejszy za opinia Asia1 potwiersdzam ze cecylia jest niedostepna moze warto odkopac wejscie /2-3 metry przysypane w szybie/ Jeżeli sa chetni mozemy zoganizowac wycioeczke po wszystkich kopalniach tego obszaru.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski”