[Wałbrzych] Głęboka Sztolnia Dziedziczna Szczęśliwa Pomoc (Glückhilf Erbstollen)

Kopalnie na obszarze Wałbrzycha
Wiadomość
Autor
Cons

[Wałbrzych] Głęboka Sztolnia Dziedziczna Szczęśliwa Pomoc (Glückhilf Erbstollen)

#1 Post autor: Cons » 05 maja 2018, 12:07

Thiefer Glückhilf Erbstollen, w skrócie to dosyć strategiczne wyrobisko na mapie Sobięcina, powstała pod koniec XVIII wieku na potrzeby większości kopalń Sobięcinskich, przebiegała przez szyby Siostrzane (Schwester Schachte) oraz w bliskim sąsiedztwie szybu Irena (Erbstollen Schacht), od której szyb zawdzięcza swoją przedwojenną nazwę. Miała około 1.3km długości, niestety po sztolni zachowały się dzisiaj jedynie dwie betonowe studzienki, stojące w miejscu jej wylotu. Jednak jak możemy zobaczyć na pocztówce z XIX wieku, sztolnia istniała i miała się dobrze, nie wiadomo kiedy wylot został zamieniony w studzienkę.
Załączniki
Sobiecin_191416.jpg
Pocztówka z XIX wieku.
Sobiecin_191416.jpg (48.52 KiB) Przejrzano 2019 razy
asd.jpg
Jak widać sztolnia istniała, na pewno do 1905 roku, co było dalej nie wiadomo.
asd.jpg (239.64 KiB) Przejrzano 2019 razy
friedland11.jpg
Mapa górnicza z 1890 roku.
friedland11.jpg (118.77 KiB) Przejrzano 2019 razy
waldenburg2.jpg
Mapa górnicza z 1905 roku.
waldenburg2.jpg (271.43 KiB) Przejrzano 2019 razy
Mapy_gornicze_plany_kopaln_Walbrzych_4404957.jpg
Mapa z lat 70tych XIX wieku.
Mapy_gornicze_plany_kopaln_Walbrzych_4404957.jpg (107.71 KiB) Przejrzano 2019 razy

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

#2 Post autor: Slaworow » 09 maja 2018, 23:15

Miałem w przyszłości zabrać się za opracowanie tematu sztolni Glückhilf, ale w sumie dobrze że zostałem wyręczony :) Może temat pójdzie na przód dzięki temu.

Kwestia tej sztolni nurtuje mnie od pewnego czasu. Być może podczas rozbudowy Sobięcina kanał odpływowy sztolni (jaki ona sama) został ujęty w jakieś rury odprowadzające wodę do potoku Sobięcinka. Ewentualnie jej znaczenie spadło w momencie gdy woda kopalniana była pompowana Szybami Siostrzanymi i pozwolono zasypać jej wylot - jednak akurat ten scenariusz wydaje mi się mało prawdopodobny ponieważ odwodnień z reguły nie pozbywano się w tak głupi sposób. Na mapie z 1928 roku (nie z 1905!) autorstwa Baum, Zigielsky, na którą się powołujesz, wygląda na to że kamienica nr 5 stojąca przy ul. Wschodniej na Sobięcinie (btw nie jestem pewien czy czasem nie wyburzono tam jednej kamienicy stojącej w ciągu...) leży dokładnie w miejscu wylotu sztolni - choć jak wiadomo mapki te są jedynie poglądowe.

Weryfikacja terenowa powinna rozwiać niektóre wątpliwości - ja szukałbym charakterystycznych rdzawych wycieków w okolicy potoku koło hałdy kop. Thorez. Dawnego przekopu od sztolni do strumienia też nie widać (przynajmniej na LIDARze), co może równie dobrze oznaczać, że jest przykryty.

Hałda, którą opisujesz na pocztówce, prawdopodobnie nie należała do sztolni Glückhilf, tylko do znajdującej się w tym rejonie w XIX wieku huty żelaza Vorwärts (jako hałda żużlu pohutniczego, trzeba by to zbadać...), zlikwidowanej jeszcze w latach 80-tych XIX wieku.
Załączniki
Gluckhilf-Stollen.jpeg
Gluckhilf-Stollen.jpeg (459.38 KiB) Przejrzano 1952 razy

Cons

#3 Post autor: Cons » 13 maja 2018, 20:21

Rzeczywiście hałda nie pochodzi ze sztolni, jednak z huty Vorwärts. Można to potwierdzić m.in za pomocą pocztówki, gdzie widzimy rozszabrowaną hałdę, która wyglądem i położeniem przypomina to co pozostało do dzisiaj.

Temat badania hałdy pozostawiłbym na kiedyś, proponuje na chwilę obecną zajrzeć do dwóch studzienek, które znajdują się w miejscu wylotu sztolni. Być może tam znajdziemy odpowiedź na pytanie czy sztolnia istnieje.

Jest jeszcze teoria, że w budynku przy ulicy średniej budynek 12, znajdowała się dawniej łaźnia dla kopalni Schwester. Na ile jest to prawdziwe, nie wiem. Jak nakazuje logika, jedynym obiektem udostępniającym w okolicy była sztolnia, więc mogą być połączone, chociaż do takich opowiastek należy podchodzić z dystansem.

Obrazek

Zabudowania huty Vorwärts z jeszcze istniejącą hałdą, w oddali budynek 12 przy ul. Średniej i szyby Siostrzane.

Cons

#4 Post autor: Cons » 13 maja 2018, 20:22

Huta_zelaza_Vorwarts_dawna_ul_1_Maja_Walbrzych_76282.jpg
Huta_zelaza_Vorwarts_dawna_ul_1_Maja_Walbrzych_76282.jpg (148.3 KiB) Przejrzano 1905 razy

vgw

#5 Post autor: vgw » 15 maja 2018, 20:04

moje 3 grosze w temacie: na obrazku kolor czerwony poziom sztolni 432 m , a wykres to uksztaltowanie terenu

moje wnioski sa takie, ze poczatkowy odcinek byl nizej co pozwalalo pelnic funkcje odwadniajace, (na mapie przy mdl nie ma wysokosci , wysokosc 432 pojawia sie w okolicy 600m od wlotu) , po drugie po ok 650m dlugosci sztolni (okolice ul. sw.Jozefa) od powierzchni mamy tylko pare metrow do sztolni i jesli pamiec mnie nie myli to tam byly jakies obiekty kopalniane ?
Załączniki
gleboka.jpg
gleboka.jpg (24 KiB) Przejrzano 1846 razy

Cons

#6 Post autor: Cons » 15 maja 2018, 23:01

Dałeś 3 grosze to ja dam 5 :D
Jak widać na przekroju zamieszczonym przez vgw, jest odcinek w którym sztolnia przechodzi bardzo płytko, bowiem kilka metrów pod powierzchnią ziemi. To wypłaszczenie to szyby Siostrzane, jak widać na przekroju przez szyby, sztolnia przechodziła na głębokości 9.2 metrów od spągu.
Załączniki
Mapy_regionu_Walbrzych_i_okolice_Walbrzych_3591807.jpg
Przekrój przez szyby Siostrzane
Mapy_regionu_Walbrzych_i_okolice_Walbrzych_3591807.jpg (58.44 KiB) Przejrzano 1831 razy

vgw

#7 Post autor: vgw » 16 maja 2018, 12:19

wyplaszczenie jest dalej ( odleglosc pasuje ) w okolicy ulicy Sw. Jozefa oraz wysokosc 440m, pozniej zaznacze gdzie wypadaja szyby siostrzane na wykresie - wypadaja w miejscu przeciecia sie czerwonej linii z linia wysokosci :-) ...ech ( odleglosc mdl sztolni do szybow to ok. 400m )

Smerfastyczny

#8 Post autor: Smerfastyczny » 16 maja 2018, 13:14

vgw pisze:
16 maja 2018, 6:54
wypadaja w miejscu przeciecia sie czerwonej linii z linia wysokosci :-) ...ech ( odleglosc mdl sztolni do szybow to ok. 400m )
Czyli wychodzi na to, że to upadowa, której wylot jest niżej niż wysokość +432 podana mniej więcej w połowie jej długości. Wylot może znajdować się w okolicy +423. Trzeba teraz ustalić na jakiej wysokości jest studzienka znaleziona przez Consa i będzie wiadomo czy to wylot sztolni. Szyby siostrzane faktycznie pasują na punkt przecięcia się czerwonej linii ze zboczem, bo tam może być najpłycej do sztolni.

Smerfastyczny

#9 Post autor: Smerfastyczny » 17 maja 2018, 7:20

Zresztą na szkicu szybu jest jak byk podane, że zrąb znajduje się na +440 :)

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

#10 Post autor: Slaworow » 18 maja 2018, 9:05

A tak ku pamięci - Szyby Siostrzane są zasypane czy jaki jest ich status?

Smerfastyczny

#11 Post autor: Smerfastyczny » 18 maja 2018, 14:07

Są tylko zakorkowane tak samo jak Hermann. To są szyby strategiczne, których celowo nie zasypano.

Awatar użytkownika
Rossomak

#12 Post autor: Rossomak » 21 maja 2018, 14:25

Szyby siostrzane zlikwidowano w 1971 roku.
http://www.sztolnie-forum.pl/download/file.php?id=2366
ale faktycznie mogły nie zostać zasypane.
Ciekawe.
Ktoś? coś?
Rossomak z sztolniefora.pl -ten sam ale inny!

vgw

#13 Post autor: vgw » 22 maja 2018, 14:24

wydaje mi sie ze szyby ktore zlikwidawono duzo przed rokiem 1990, nigdy nie byly zasypywane, pozniej jak nastapila likwidacja wszystkiego to tych starych juz nikt nie zasypywal - koszty ? i tak zostalo

oczywiscie jest pare szybow jak to ladnie napisal Smerfastyczny, strategicznych w roznych tematach i nie beda raczej zasypane

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wałbrzych”