Kopalnia magnezytu Maria Concordia w Sobótce

Kopalnie obszaru Przedgórza Sudeckiego, Masywu Ślęży, Wzgórz Niemczańsko - Strzelińskich i Gór Opawskich.
Wiadomość
Autor
Czarny

#26 Post autor: Czarny » 07 sie 2016, 20:11

Skąd informacja o 17 szybach? Według mojej wiedzy było ich 5:
1. Else, 47 m;
2. Eva-Helene, 35 m;
3. Karl-Otto, 35 m;
4. bezimienny szyb powietrzny, 8 m;
5. bezimienny szyb powietrzny, 4 m.
W czasach polskich wykonano także kilkanaście odwiertów, ale ich do szybów raczej zaliczyć nie można.

Inne statystyki: w 1937 r. zatrudniała łącznie 108 pracowników, ale co ciekawe więcej górników pracowało na powierzchni, niż pod. Wydobyto wtedy ok. 13 000 ton magnezytu, a w takim 1943 prawie 16 000 ton (dla porównania: w czasach polskich, 1946 rok: ok. 3 500 ton). Brak danych o wydobyciu na lata 1944-1945, co ciekawe wg Wicherta na początku '45 r. miała tam funkcjonować fabryka zbrojeniowa (vide post wyżej).

Nie chcę się wymądrzać, ale szyb Piotr, czyli dawny Karl-Otto, którego nijak nie dało się przetłumaczyć na piastowskie imię, wiadomo gdzie jest: pomiędzy Elzą a Ewą, można podać lokalizację z dokładnością +-10m.

rossomak

#27 Post autor: rossomak » 07 sie 2016, 20:12

Informacja pochodzi z materiałów archiwalnych, oraz przetłumaczonej (w najistotniejszych fragmentach) książki mierniczego (nie wiem jak to fachowo nazwać). Tam było około 17 szybów od średnicy 0,5 x 0,5m po główne - w tym te które wymieniasz. Dane te pochodzą bodajże z lat 20. (notatki ma Slaworow, ja piszę z pamięci, zatem możliwe, że się mylę).
Nie chcę się wymądrzać, ale szyb Piotr, czyli dawny Karl-Otto, którego nijak nie dało się przetłumaczyć na piastowskie imię, wiadomo gdzie jest: pomiędzy Elzą a Ewą, można podać lokalizację z dokładnością +-10m.
Oj, mamy lokalizacje tego szybu w terenie - na kwadracie około 50m2 (i to tylko dlatego że nie chciało się nam robić obliczeń - minimum urządzeń geodezyjnych i mamy dowolny szyb w terenie do 2-5m) , problem jest inny - tam teren jest mocno splantowany, przetopu nie było.
Pozostaje sondowanie, a niestety wygląda na to że przybyło tam co najmniej 2m ziemi. Zatem jest to temat żmudny, i odłożony ad acta, bo są bardziej perspektywiczne tematy, a czas nie jest z gumy :)

Czarny

#28 Post autor: Czarny » 07 sie 2016, 20:13

Jeśli ta informacja pochodzi z notatek mierniczych w APKam, to najpewniej nie chodzi o szyby, tylko szybiki. Górnicy twierdzą, że w kopalni pod ziemią nie ma już szybów, lecz szybiki (niem. Gesenk, ale też Schacht, Blindschacht, Rollschacht etc. zależy), chyba, że jest to duży szyb o określonej przekątnej. Jak brzmi to w oryginale?
Lata 20-te to początki tej kopalni - może to jakieś odwierty sondażowe?

Jak dla mnie, kwadrat 50m2 to dość spory... kwadracik. Lokalizację można podać o wiele dokładniej na podstawie samych archiwaliów, nie wychodząc z domu. Czasem to lepiej niż zapieprzać godzinę w terenie :twisted: O jakich urządzeniach geodezyjnych mówisz? Kompas?

Sondowanie - może. Ale może lepszy wykrywacz, ponieważ wlot został "zlikwidowany" górniczo - metalowa płyta. Będzie, jak-to-się-mówi, pipkać.

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

#29 Post autor: Slaworow » 07 sie 2016, 20:13

Czarny, napisałem że to są szyby bo tak było. Jeśli nie wystarczają Ci moje słowa, to odszukaj sobie materiały na ten temat. Szyb Carl - Otto a szyb Peter to dwa inne miejsca.

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

#30 Post autor: Slaworow » 07 sie 2016, 20:20

Kilka filmów z internetu przedstawiających nurkowania w kopalni

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=jchnhzybGhc[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=KRouI4w4Pco[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=s99_ktc5KXQ[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=uQfdBPbg1jM[/youtube]

WPR

#31 Post autor: WPR » 07 sie 2016, 20:21

taka ciekawostka znaleziona w sieci przez jednego z użyszkodników
filmik nakręcony podczas tzw. "akcji ratowania nurków" ;)

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=yswYvs9EbNg[/youtube]

Awatar użytkownika
bitels ŚPiŻ
Kontakt:

#32 Post autor: bitels ŚPiŻ » 06 mar 2017, 9:55

Witam, mam kilka pytań dotyczących kopalni. Natrafiłem na jakiś artykuł w który koleżka pisze o wejściu, że jest to szyb "elza" i ukryte jest pod studzienką kanalizacyjną. Czy tak jest faktycznie i czy mowa jest o tym samym wejściu? Drugie moje pytanie, to czy jest wśród forumowiczów ktoś życzliwy na tyle, żeby napisać mi w wiaomości gdzie zlokalizowane jest wejście? Nie jestem śmieciarzem, złomiarzem ani wandalem, mam sporą wiedzę górniczą i i ponad 8letnie doświadczenie w technikach linowych, więc mam świadomość na co się piszę. W zamian zauzyskaną pomoc mogę wymienić się kilkoma cennymi informacjami. Pozdrawiam Bitels.

https://www.facebook.com/SladamiPyrlikaIZelazka/

Awatar użytkownika
Kobi

#33 Post autor: Kobi » 07 mar 2017, 14:43

Z wejściem jest o tyle problem, że po sławnej 'akcji ratowniczej' zarówno miejscowa ludność jak i służby są b. wyczulone na próby dostania się do środka, nawet jeśli znasz dokładnie lokalizację to raczej nic Ci to nie da - a jest w takim miejscu, że niepostrzeżenie nic tam nie zrobisz. Policja pojawia się błyskawicznie, sprawdziliśmy ;)

Awatar użytkownika
bitels ŚPiŻ
Kontakt:

#34 Post autor: bitels ŚPiŻ » 07 mar 2017, 18:31

Hmm... trochę słabo, a wiadomo jakie konsekwencje ponieśli nurkowie? Zastanawiam się czy dałoby radę odegrać jakąś akcję typu "Dzień dobry, my tutaj jesteś my z wdziału takiego i takiego i będziemy tutaj prowadzić pomiary itp itd" poniżej link do bloga o którym pisałem wyżej. Czy ten włazik to wejście o którym mowa czy jeszcze coś innego? Kobi jeżeli mógłbym prosić o zdjęcie okolicy wejścia nawet w prywatnej wiadomości to na prawdę byłbym wdzięczny.

http://zobten.blogspot.com/2014/04/mari ... ezytu.html

Awatar użytkownika
Kobi

#35 Post autor: Kobi » 25 kwie 2017, 23:33

Jako, że temat jest już upubliczniony, myślę, że warto napisać kilka słów, m. in. po to by uprzedzić różne nie-najmądrzejsze-pomysły ;)
W ostatnich latach przeprowadzana była eksploracja kopalni (zarówno części suchej jak i zalanej) w jej fragmencie dostępnym szybem Ewa. Aktualnie teren jest prywatny, ogrodzony, zabezpieczony i - co najważniejsze - w bardzo dobrych rękach i z konkretnymi planami na jego rozwój :).

Zarówno część sucha jak i ta znajdująca się pod wodą robią wrażenie, dlatego będzie ona udostępniana m. in. jako fantastyczne miejsce dla celów nurkowań technicznych. Także odwiedzenie części suchej będzie możliwe, cierpliwości jednak, dajcie nam trochę czasu na ogarnięcie dziury ;)

Kopalnia jest w odpowiednich rękach, dlatego proszę o uszanowanie tego, co chcemy z nią zrobić i nie próbowanie wbicia się na jana :))

fanpage na fb:
https://www.facebook.com/pg/KopalniaMar ... e_internal

film z eksploracji podwodnej części kopalni, przeprowadzonej przez nas w latach 2012-2015:
https://vimeo.com/196736674

galman

#36 Post autor: galman » 11 cze 2017, 21:16

Obejrzałem filmik i sprawdziłem strone....i pomyślałem o ku....!!
cos chyba przespałem przez te lata....
Wielki szacun i zajebista długofalowa akcja
sam pomysł i realizacja jak wogóle nie w tym kraju
tylko nie przymierzając w czechach np.
Wielkie brawa!!!!
Czy ktos jest w stanie powiedziec jak duże sa partie suche
i czy zblizaja sie do sławnej siostry Elzy???
No i oczywiscie jak głeboki jest szyb(pewnie tez cos koło 40tki??)
Jeszcze raz szacun za pomysły.

Awatar użytkownika
Kobi

#37 Post autor: Kobi » 11 cze 2017, 23:20

Żeby tak podejść do tematu potrzeba było kilku wcześniejszych potknięć (szczególnie mam na myśli tutaj wszystkie nieprzyjemne historie związane z eksploracją kopalń braszowickich, szczególnie Anny i Kojancina, jest o tym z resztą na forum) i wyciągnięcia z nich wniosków ;)

Partie suche myślę rozmiarami zbliżone (może nieco mniejsze?), z głębokością też trafiłeś, oczywiście do lustra wody, potem nawet drugie tyle :)

Awatar użytkownika
bitels ŚPiŻ
Kontakt:

#38 Post autor: bitels ŚPiŻ » 22 sie 2017, 22:32

Witam, panowie jak wam idzie?! Nie będę ukrywał, że Maria Concordia jest dla mnie dość istotnym celem.

Awatar użytkownika
Rossomak

#39 Post autor: Rossomak » 13 lis 2018, 14:37

Żeby nieco ożywić forum - fotki z Marii Concordii, mojego autorstwa, serdeczne podziękowania dla wszystkich za pomoc w foceniu, no i dla Właściciela obiektu za umożliwienie focenia ;-)
DSC_2292.jpg
DSC_2292.jpg (382.88 KiB) Przejrzano 440 razy
DSC_2284.jpg
DSC_2284.jpg (209.43 KiB) Przejrzano 440 razy
DSC_2290.jpg
DSC_2290.jpg (339.96 KiB) Przejrzano 440 razy
Rossomak z sztolniefora.pl -ten sam ale inny!

cebek

#40 Post autor: cebek » 13 lis 2018, 19:24

Nawet to wygląda. A nie mogłeś w dzień robić ? :P

Awatar użytkownika
Rossomak

#41 Post autor: Rossomak » 13 lis 2018, 20:34

No to jeszcze jedno:
DSC_2268.jpg
DSC_2268.jpg (788.28 KiB) Przejrzano 412 razy

Awatar użytkownika
Rossomak

#42 Post autor: Rossomak » 25 lis 2018, 19:04

50 shades of the Magnesite cz.II czyli znów Maria Concordia w pełnej krasie.
Znów dzięki dla Pawła, Kowiego i Kobiego :D

DSC_2807.jpg
DSC_2807.jpg (591.65 KiB) Przejrzano 219 razy
DSC_2738.jpg
DSC_2738.jpg (880.61 KiB) Przejrzano 219 razy
DSC_2750.jpg
DSC_2750.jpg (536.81 KiB) Przejrzano 219 razy
DSC_2765.jpg
DSC_2765.jpg (649.86 KiB) Przejrzano 219 razy
DSC_2780.jpg
DSC_2780.jpg (748.96 KiB) Przejrzano 219 razy
Zaiste piękna megnezytówka ale to co najfajniesze jest (dla mnie - niestety) pod wodą.
https://www.facebook.com/KopalniaMariaConcordia

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kopalnie Przedgórza Sudeckiego”