Region kowarski

Kowarskie kopalnie uranu - Zakłady Przemysłowe R-1 w Kowarach to kopalnia Wolność i Podgórze. W okolicy znajdują się również kopalnie Liczyrzepa i Wiktoria.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Siewca
Kontakt:

Region kowarski

#1 Post autor: Siewca » 02 sty 2017, 16:29

Cześć
Przepraszam admina za założenie odrębnego tematu, ale brakuje mi wątku zbiorczego dotyczącego najbliższych okolic Kowar (obejmującego Budniki, Kowary, Ogorzelec). W Sierpniu 2016, trochę poganiałem z gps i tagowałem wloty sztolni, posiłkowałem się planem Adamskiego, Znalazłem 2 sztolnie, które nie są uwzględnione na planie, pierwsza koło zakładu Hydromet, Na godzinie 1 od Sztolni górnej, poniżej górnej drogi dojazdowej do zakładów(pierwotnie myślałem, że jest to sztolnia stara - obiekt dość ciasny, niski, zakończony zawałem, fotorelacja z 2015r http://geoturystyczna.pl/sztolnia-stara-wolnosc-kowary/ Po fotkach i filmiku od Kulawej Eksploracji (Pozdrawiam :) ) uzyskałem pewność, że to coś innego niż szt. Stara.
Drugim obiektem jest ledwowidoczna na mapach geoportalu (lidar) sztolnia znajdująca się nad sztolnią 11a (kopalni Viktoria, zachodnie zbocze Rudnika)
Obrazek

otwór wejściowy znajduje się kilkanaście metrów powyżej sztolni 11a, ma niewielką hałdę przed wlotem,, charakterystyczny parów po zawalonych pierwszych metrach chodnika, wydaje się, że wiedzie w pod innym kątem niż szt. 11a (więc teoria, że może być to strefa zawałowa sztolni poniżej jest mało prawdopodobna)

Obrazek

Na powyższym planiku starałem się możliwie dokładnie umieścić lokalizacje sztolni, wiem, że mogą być odchylenia, punkty gps mam wgrane do google earth, Ikonki są zwrócone orientacyjnie i zastrzegam sobie prawo do pomyłki orientacji kierunku wylotu sztolni (wiadomo, że ma iść w głąb górotworu :) ) Sztolnie drożne mają otwarte chodniki, niedostępne -zamknięte.

Prośba do bardziej zorientowanych o rozwianie moich wątpliwości co do sztolni oznaczonych roboczo jako Sztolnia "stara-2", sztolnia "x"-zaznaczona na płn części planu Adamskiego, sztolnia "X-2"- sztolnia powyżej szt.11a

Kali_7

region kowarski

#2 Post autor: Kali_7 » 02 sty 2017, 23:39

super robota, chodź nie wiem czy zamysłem Admina nie było właśnie nie podawanie lokalizacje wszystkich wyrobisk, ale z tym to niech się sam wypowie.

ja mogę dodać, to z tego co ustaliłem sztolnia"x" jest to sztolnia nr 24. To co oznaczyłeś na przełączce między Czołem a Wołową Górą to tam były dwa szybiki, w których to poprowadzono kilkadziesiąt metrów chodników, sztolni tam nie było. Wydaje mi się,można by uznać za dostępne sztolnie 16 i 17. Co prawda są w tragicznym stanie, nie mniej dostępne na odcinku kilkunastu metrów (nr16 - ok 10 m, nr 17- ok 30m).

Brakuje jeszcze lokalizacji szybów- nr1 kopalni Viktoria (ale on się nie mieści na Twojej mapie), dwóch szybów pola Wulkan - szyb Vulan oraz szyb nr 1 pola Wulkan (był to szyb poszukiwawczy, którego wylot znajduje się na lewym brzegu rzeki Jedlicy niedaleko pierwszych zabudowań ulicy Podgórze. Powstał on w 1950 roku i osiągną głębokość 77m, został również połączony przekopem z innymi wyrobiskami a obecnie jest całkowicie zasypany) no i szyb pochyły. Powinna również się znaleźć sztolnia Jedlica, chodź ja tej rury, o której się pisze w opracowaniach nie znalazłem-więc nie wiem czy jest jakakolwiek pozostałość po niej.

Można by jeszcze dorzucić lokalizacji sztolni z pola Wulkan, o której pisałem w tym wątku: http://www.sztolnie-forum.pl/viewtopic.php?f=53&t=139, chodź sam na miejscu nie byłem i nie wiem czy jest tam jakikolwiek pozostałość.

Dodatkowo myślę, że w tym wątku powinna znaleźć się ta mapa...
Załączniki
mapa rejonu rudnego.jpg
mapa rejonu rudnego.jpg (260.03 KiB) Przejrzano 6251 razy

Awatar użytkownika
Siewca
Kontakt:

region kowarski

#3 Post autor: Siewca » 03 sty 2017, 17:55

Kali_7 pisze:super robota, chodź nie wiem czy zamysłem Admina nie było właśnie nie podawanie lokalizacje wszystkich wyrobisk, ale z tym to niech się sam wypowie.
Wiem o co chodzi, bo sam też miałem dylemat czy zamieszczać. Być może warto utworzyć odpowiednie poziomy uprawnień i materiały bardziej wrażliwe umieszczać w wątkach dla sprawdzonych eksploratorów/forumowiczów, ewentualnie jakiś "tag" typu
Spoiler:

szkop

region kowarski

#4 Post autor: szkop » 03 sty 2017, 19:05

Pytanie do Siewcy;co jest powyżej sztolni n4,teraz wkop jest obwalony i zawalony przez leśników chaszczem,kilka lat temu wyglądał ładnie,chyba nawet dziura jeszcze była.

Awatar użytkownika
Siewca
Kontakt:

region kowarski

#5 Post autor: Siewca » 03 sty 2017, 21:43

Szukając kilka lat temu N4, chodziłem po okolicznych zapadliskach, ale szczerze mówiąc nie jestem w stanie sobie przypomnieć, a będąc w sierpniu ub. roku ze względu na czas (mieszkam na Mazowszu więc każdy wypad staram się wykorzystywać oporowo- bo jest to trochę km) postanowiłem poświęcić się znakowaniu gps oraz szukaniem sztolni kopalni Viktoria i Budnik. Na pewno będąc ponownie w Kowarach odwiedzę sztolnię starą, a stąd jest blisko do N4.

ps. zauważyłem że w oznaczeniu na moim planie wkradł się błąd, sztolnia powyżej szt.17 powinna wg. mojej wiedzy mieć numer 18, a ta położona najbardziej na południe, koło przełęczy Okraj - numer 16 (wg. opisów jest to najwyżej położona sztolnia Kopalni)
Załączniki
rura powyżej sztolni nr16.jpg
Czy ktoś wie do czego służyła ta rura, czy jest to pozostałość po odwiercie czy też jakaś część urządzenia technicznego. Znajduje się powyżej sztolni nr 16 (tej najwyżej położonej i jednocześnie najbliżej przełęczy okraj
rura powyżej sztolni nr16.jpg (455.21 KiB) Przejrzano 6230 razy

szkop

region kowarski

#6 Post autor: szkop » 05 sty 2017, 23:02

chyba techniczne, obok tej rury(20cm) jest jakby fundament z betonu a całość znajduje się na wypłaszczonym pasie 3-4m szer i z 10m dł rownlolegle do obecnej drogi,1m powyżej niej.wartości na podstawie zdjęć z X 2016.poniżej drogi też jest taki splantowany pas ze sterczącymi prętami z gwintem,tak w połowie długosci między sztolnią a mostkiem na drodze.

Kali_7

region kowarski

#7 Post autor: Kali_7 » 12 sty 2017, 22:14

Siewca pisze: ps. zauważyłem że w oznaczeniu na moim planie wkradł się błąd, sztolnia powyżej szt.17 powinna wg. mojej wiedzy mieć numer 18, a ta położona najbardziej na południe, koło przełęczy Okraj - numer 16 (wg. opisów jest to najwyżej położona sztolnia Kopalni)
sztolnie zaznaczyłeś dobrze,a ta mapa to potwierdza
Załączniki
6. Kopalnia Podgórze sztolnie 17, 18, 19.jpg
6. Kopalnia Podgórze sztolnie 17, 18, 19.jpg (152.19 KiB) Przejrzano 6170 razy

Awatar użytkownika
Siewca
Kontakt:

Region kowarski

#8 Post autor: Siewca » 24 lip 2017, 18:38

Panowie super robota ze sztolnią, Kali wielkie dzięki za określenie numeru N6, którą oznaczyłem jako X-2. Szkop graty za wytrwałość w odkopaniu. Widziałem filmik Kulawej Eksploracji sztolnia wygląda naprawdę ciekawie. Moim zdaniem ta sztolnia doskonale pokazuje, że wspólna działalność środowiska eksploratorów daje wymierne rezultaty.

Pod linkiem wrzucam zaktualizowaną mapkę, z naniesionymi uwagami Kaliego (nazwy sztolni, dodana N5)
http://geoturystyczna.pl/wp-content/upl ... owary3.jpg

Fajnie by było jeszcze coś więcej dowiedzieć się sztolni oznaczonej przeze mnie jako "Stara-2". Ogólnie zaczynamy się dokopywać do brakujących numerów R1 tj 1, 2, 3.

Filmik Kulawej Eksploracji ze Sztolni "N6"
https://youtu.be/HE81qZ34IkE

Kali_7

Region kowarski

#9 Post autor: Kali_7 » 25 lip 2017, 17:58

o sztolni "starej-2" nie mamy żadnych informacji, chodź jej hałda jest zaznaczona na starych mapach kopalni Wolność, możliwe że łączyła się z chodnikami sztolni starej.
Siewca pisze:Fajnie by było jeszcze coś więcej dowiedzieć się sztolni oznaczonej przeze mnie jako "Stara-2". Ogólnie zaczynamy się dokopywać do brakujących numerów R1 tj 1, 2, 3.
sztolnia 2 jest znana - to sztolnia Kopani Redens Gluck, pisałem o niej:
http://www.sztolnie-forum.pl/viewtopic.php?f=53&t=1631

co do 1 i 3 to sprawa powinna zostać wyjaśniona wraz z ukazaniem się artykułu Roberta Borzęckiego i Darka Wójcika o pozostałościach górnictwa w rejonie Kowar, ale to dopiero w kolejnym tomie Hereditas Minariorum
Na razie dostępny jest jakby wstęp do artykułu z konferencji Dziedzictwo i historia górnictwa oraz wykorzystanie pozostałości dawnych robót górniczych na temat: POZOSTAŁOŚCI GÓRNICTWA RUD URANU W REJONIE KOWAR autorstwa wyżej wymienionych panów

Awatar użytkownika
Siewca
Kontakt:

Region kowarski

#10 Post autor: Siewca » 10 wrz 2018, 21:32

Czy ktoś z Was może posiada informację co to za pozostałość znajduje się niedaleko leśniczówki Jedlinki w Kowarach? Naprzeciw wcięcia skarpy znajduje się dobrze widoczna hałda, mam podejrzenie, że mógłby to być jakiś łomik, ewentualnie punkt kontrolny, a hałda mogła służyć za plac manewrowy. Wcięcie w zbocze jest znaczne i przede wszystkim szerokie co raczej na sztolnię nie wskazuje.
Załączniki
kowary.jpg
kowary.jpg (361.48 KiB) Przejrzano 695 razy

szkop

Region kowarski

#11 Post autor: szkop » 11 wrz 2018, 0:35

Witam,to jest stary kłm kwarcu,obok zbocze jest zryte i przekopane,chyba przez zbieraczy minerałów.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kopalnia uranu w Kowarach”