Kowary - Sztolnia Główna

Kowarskie kopalnie uranu - Zakłady Przemysłowe R-1 w Kowarach to kopalnia Wolność i Podgórze. W okolicy znajdują się również kopalnie Liczyrzepa i Wiktoria.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

Kowary - Sztolnia Główna

#1 Post autor: Slaworow » 07 wrz 2015, 13:38

Sztolnia Główna to najdłuższe dostępne wyrobisko spośród zespołu kowarskich kopalni oraz znajdujące się w najlepszym stanie, nie licząc oczywiście tras turystycznych. Mimo to odradza się jego eksplorację osobom niedoświadczonym, ponieważ znajdują się tu niebezpieczne niespodzianki, na które należy uważać (jak np, drożny szyb pochyły).

Sztolnia została wykonana w latach 1882 - 1883. Jej wlot znajduje się na poziomie 563,30 m npm zaraz za zabudowaniami mieszkaniowymi nieopodal zrekultywowanego stawu poflotacyjnego w Kowarach - Podgórzu. Najłatwiej dojść od strony "stadionu", gdzie można też zostawić samochód. Łatwo ją dostrzec po przejściu już niewielkiego odcinka w górę.

Sztolnia udostępniała pierwotnie złoża zalegające najwyżej - jako tzw. poziom 80. Z czasem eksploatacja złoża zeszła na niższe poziomy a sztolnia utraciła swą rolę głównej drogi ruchu. Sztolnia łączy się ze sztolnią odwadniającą "Jedlica" - kiedyś możliwe było wejście jedną, a wyjście drugą. Obecnie sztolnia Jedlica jest zabezpieczona tamą i nie jest to możliwe.

Według map można było nią dojść też w okolice szybu głównego, jednak ten odcinek jest obecnie niedostępny

Eksplorację sztolni utrudnia wysoki poziom wody, spiętrzonej nie przebitą do końca tamą górniczą, która znajduje się na początkowym odcinku wyrobiska. Poziom wody jest dość wysoki i zwykłe wodery tu absolutnie nie wystarczą. Wysokość wody zmienia się w ciągu roku - w okresie, gdy pogoda nie sprzyja i często pada deszcz, bądź w porze roztopów poziom wody jest wyższy co może skutecznie uniemożliwić eksplorację, chyba że jesteśmy wyposażeni w ponton bądź nie szkoda nam się zamoczyć. Do sztolni ktoś powrzucał powiązanych ze sobą pustych beczek, które unoszą się na powierzchni wody jak tratwa - ułatwia to nico sprawę, jednak w porze deszczowej dalsze wyrobiska są zalane w sposób uniemożliwiający eksplorację.

Bardziej szczegółowy opis eksploracji znajduje się w tym artykule:
http://www.podziemia.eu/wolnosc.html

Sztolnia połączona jest z szybem pochyłym, który w tym miejscu nie jest zabezpieczony i można do niego po prostu wpaść tym łatwiej, że chodnik w tym miejscu jest zalany mętną wodą przez którą nie widać, gdzie tak naprawdę zaczyna się szyb.

Plan sztolni:
szglowna.jpg
szglowna.jpg (74.12 KiB) Przejrzano 7999 razy
Plan pochodzi z publikacji:
- W. Miśta, R. Nowakowski - Badania wypływów wód radonowych w dawnych wyrobiskach pouranowych Kowar
Dorysowałem do niego niektóre elementy oraz dodałem opisy.

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

Kowary - Sztolnia Główna

#2 Post autor: Slaworow » 07 wrz 2015, 13:39

Przekrój przez sztolnię
Pochodzi z 1909 roku więc nie jest zbyt aktualny ale daje pogląd na jej położenie względem szybów.
Załączniki
szglownaduzy.jpg
szglownaduzy.jpg (1.12 MiB) Przejrzano 7999 razy

Gość

Kowary - Sztolnia Główna

#3 Post autor: Gość » 07 wrz 2015, 13:43

Mam takie pytanie
Czy ktokolwiek z was słyszał o próbie nurkowania w szybie pochyłym tej kopalni??

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

Kowary - Sztolnia Główna

#4 Post autor: Slaworow » 07 wrz 2015, 13:47

Słyszał o próbie, nie słyszał (albo nie pamięta) o efektach.

cebek

Kowary - Sztolnia Główna

#5 Post autor: cebek » 07 wrz 2015, 13:47

W szybie dużo bałaganu. Chłopaki nie ponurkowali za głęboko.

filip

Kowary - Sztolnia Główna

#6 Post autor: filip » 07 wrz 2015, 13:49

Trzeba chętnych do prac podwodnych :) Zatrzymaliśmy się chyba na 13-14 metrach :)

sativ

Kowary - Sztolnia Główna

#7 Post autor: sativ » 07 wrz 2015, 13:50

Cześć

Uwaga- szyb pochyły jest odsłonięty i można wpaść do środka w razie wyższego poziomu wody zakrywającego widok na spąg... Zalecana ostrożność.

Dokopaliśmy się- stabilnie do ok. 11m, potem po kilku mykach pod kilkusetkilową stalowa rurą i deskami, na ~14m jest coś jakby....podest??

W ramach zachęty do pomocy w kilku sprawach technicznych-kopalnianych, relacja +filmik z 1szego nurkowania na stronie:

www.overhead.me

Z uwagi że planujemy dalszą działalność udostępniającą.

-jak zabezpiecza się takie szyby przy likwidacji kopalni?

Szyb ma 2 sekcje drabinowe i 2 transportowe z szynami-na początku stalowymi, później, zanikającymi. Sekcje drabinowe oddzielone są szalunkiem z deskami, zaś transportowe -przedzielone soolidnym belkowaniem.

-czy ktoś wie, gdzie możemy oczekiwac kolejnego poziomu? Z szacunków wynika, że kolejny bedzie po ok. 30m- główny, łączący się również z Martą i Vulkanem. [choć, prawdopodobnie podsypany na odcinku przecinajacym drogę] Jest też, możliwie, jakiś chodnik na ok. 20?m odchodzący w przeciwnym kierunku... Będę wdzięczny za jakiekolwiek poszlaki, przypuszczenia i dane, jakie mogą pomóc. Dysponuje planem z 1909r, a jak wiemy "troche się działo" później ;)

Wszystko nt. szybów pochyłych, zwłaszcza tego konkretnego- mile widziane;)

Pozdrawiam

Gość

Kowary - Sztolnia Główna

#8 Post autor: Gość » 07 wrz 2015, 13:51

dokładnie - 38 m

tobiasz78

Kowary - Sztolnia Główna

#9 Post autor: tobiasz78 » 07 wrz 2015, 13:51

a D. Kwiecień opowiadał że kopalnie w Kowarach maja poziomy sięgające 300/400 m :lol: :lol:

Szwajcar

Kowary - Sztolnia Główna

#10 Post autor: Szwajcar » 07 wrz 2015, 13:52

a D. Kwiecień opowiadał że kopalnie w Kowarach maja poziomy sięgające 300/400 m Laughing Laughing
Kwiecień patrząc na ten przekrój (na tyle na ile rozdzielczość pozwala) tym razem powiedział prawdę. To że 38 m niżej jest poziom nie oznacza że nie ma 15 poziomów niższych.

tobiasz78

Kowary - Sztolnia Główna

#11 Post autor: tobiasz78 » 07 wrz 2015, 13:52

no popatrz popatrz, tylko on ponoc tam nurkował jeszcze gdzies tez słyszałem :):)

Szwajcar

Kowary - Sztolnia Główna

#12 Post autor: Szwajcar » 07 wrz 2015, 13:53

O prawdomówności D. Kwietnia wypowiadał się nie będę bo myślę że wszyscy tu sądzimy podobnie :wink: Co nie zmienia faktu że największemu bajkopisarzowi zdarza się czasem przypadkowo powiedzieć prawdę :D

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

Kowary - Sztolnia Główna

#13 Post autor: Slaworow » 07 wrz 2015, 13:53

tobiasz78 pisze:a D. Kwiecień opowiadał że kopalnie w Kowarach maja poziomy sięgające 300/400 m :lol: :lol:
Chyba nawet głębiej niż 400m. Wyrobiska kopalni Wulkan to chyba 600 m. Ale nie pamiętam teraz dokładnie i mogę coś przekręcić.

tobiasz78

Kowary - Sztolnia Główna

#14 Post autor: tobiasz78 » 07 wrz 2015, 13:53

Szwajcar pisze:O prawdomówności D. Kwietnia wypowiadał się nie będę bo myślę że wszyscy tu sądzimy podobnie :wink: Co nie zmienia faktu że największemu bajkopisarzowi zdarza się czasem przypadkowo powiedzieć prawdę :D
i tak dobrze ze nie słyszałem ze wilkołaki tam hodowano :D

sativ

Kowary - Sztolnia Główna

#15 Post autor: sativ » 07 wrz 2015, 13:53

Cześć

Dzięki za odpowiedzi ;)

Z D.K chętnie pośmieję się przy ognisku, ale teraz byłbym wdzięczny za informacje jakie mogą w jakiś sposób pomóc w pracach :wink:

Mapę z 1909r mam, dzięki uprzejmości Sławorowa. Sęk w tym że widziałem kopię kopii, nieco nowszą- gdzie był korytarz POMIĘDZY sztolnią główną, a poziomem transportowym łączącym pochyły i główny z Vulcanem, ale zbyt nieczytelną na bliższe dane.

Jak wiadomo, prowadzono tam sporo prac nawet do 1962 roku... Przez 50 lat coś się mogło dobudować ;)

Pozdrawiam

Kali_7

Kowary - Sztolnia Główna

#16 Post autor: Kali_7 » 17 lis 2016, 22:46

W tekście o:Charakterystyka mineralogiczno-petrograficzna hornfelsów z Kowar autorstwa Wiesław HEFLIK, Lucyna NATKANIEC-NOWAK, Paweł P. ZAGOŻDŻON, Katarzyna D. ZAGOŻDŻON, Magdalena DUMAŃSKA zamieszczonym w czasopiśmie Gospodarka Surowcami Mineralnym znalazłem ciekawą mapkę:
Załączniki
plan geologiczny dostepnych wyrobsk Sztolni Głównej.jpg
plan geologiczny dostepnych wyrobsk Sztolni Głównej.jpg (108.89 KiB) Przejrzano 7409 razy

freefall

Kowary - Sztolnia Główna

#17 Post autor: freefall » 05 paź 2017, 23:57

Witam, czy ktoś Was jest na tyle blisko Kowar i Sztolni Głównej, że potrafiłby na kilka dni na przód oszacować jak bardzo Sztolnia Główna jest zalana?

Awatar użytkownika
riese101

Kowary - Sztolnia Główna

#18 Post autor: riese101 » 06 paź 2017, 17:24

Cześć. U nas padało od kilku dni zatem sądze że wody będzie pod dostatkiem :-). Jednak sztolnie można zwiedzać nawet przy wyższym stanie wody,myślę tu o tym prostym 700m odcinku. Prawa odnoga raczej na bank zalana. Szkoda ze teraz czytam ten post bo wczoraj byłem w Kowarach i bym sprawdził jak jest naprawdę.
Kulawa Eksploracja

szkop

Kowary - Sztolnia Główna

#19 Post autor: szkop » 07 paź 2017, 9:35

Wody jest do polowy gumowca,bylem teraz.

freefall

Kowary - Sztolnia Główna

#20 Post autor: freefall » 07 paź 2017, 17:23

Hej, dzięki za info! Nie ukrywam, że właśnie najbardziej interesuje mnie ta prawa odnoga :) O ile nic mi nie pokrzyżuje planów, to zamierzam się jutro wybrać.

Awatar użytkownika
Siewca
Kontakt:

Kowary - Sztolnia Główna

#21 Post autor: Siewca » 09 paź 2017, 10:44

Freefall jak wrócisz to daj znać jak poziom wody w chodniku głównym prawej odnogi (od momentu czołgania się do komory z szybem pochyłym), zamierzam wyskoczyć niedługo ze znajomymi i nie wiem czy kalosze/nogawice OP/czy spodniobuty.

Awatar użytkownika
wyprawyleona

Kowary - Sztolnia Główna

#22 Post autor: wyprawyleona » 09 paź 2017, 12:05

Byłem tam wczoraj.

Po fragmencie z czołganiem od razu pojawia się woda. Jest jej za dużo na spodniobuty. W grę wchodzi tylko ponton. Chyba, że ktoś reflektuje chodzenie na palcach.
Po wejściu do wody zostaje ok2cm do przelania.
Ja odpuścilem.

szkop

Kowary - Sztolnia Główna

#23 Post autor: szkop » 09 paź 2017, 20:35

Siewca pisze:Freefall jak wrócisz to daj znać jak poziom wody w chodniku głównym prawej odnogi (od momentu czołgania się do komory z szybem pochyłym), zamierzam wyskoczyć niedługo ze znajomymi i nie wiem czy kalosze/nogawice OP/czy spodniobuty.
kombinezon neoprenowy,
ta część za przeciskiem widac ,,żyje,,własnym życiem,rok temu było tak samo jak opisuje leon

freefall

Kowary - Sztolnia Główna

#24 Post autor: freefall » 09 paź 2017, 21:51

Hej,
byłem i potwierdzam - wody za dużo jak na nasze mizerne (w sensie moje i koleżanki) przygotowanie :)
Fajnie by było, gdyby dało się jakoś przewidzieć, kiedy ta prawa odnoga jest najbardziej sucha - no, ale ze mnie tam żaden ekspert, a że w pobliżu jest też dość sporo innych obiektów, to chyba po prostu będę tam zaglądał co jakiś czas "po drodze" :)

lord

Kowary - Sztolnia Główna

#25 Post autor: lord » 12 paź 2017, 14:52

Z koleżanką powiadasz... Jak tak to proponuję wybrać się do Budnik na romantyczną przeprawę pontonem ;) Dopóki jestem w Kowarach mogę sprawdzić czy ponton jeszcze jest sprawny i użyczyć. Niestety ze względu na rozmiar nie nadaje się on na wyprawę do Sztolnie głównej.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kopalnia uranu w Kowarach”