Kowary - Sztolnia Główna

Kowarskie kopalnie uranu - Zakłady Przemysłowe R-1 w Kowarach to kopalnia Wolność i Podgórze. W okolicy znajdują się również kopalnie Liczyrzepa i Wiktoria.
Wiadomość
Autor
freefall

Kowary - Sztolnia Główna

#26 Post autor: freefall » 14 paź 2017, 14:39

Dzięki za info i propozycje :)
W sumie to nie miało być randkowanie, tylko drugie podejście zajrzenia do tej sztolni.
Tak czy siak, jeszcze nie odpuszczam :)

lord

Kowary - Sztolnia Główna

#27 Post autor: lord » 15 paź 2017, 9:41

Nie ma sprawy, jak coś to propozycja z pontonem jest aktualna do końca października.
Ja za każdym razem byłem tam w pełnym kombinezonie, bez względu na poziom wody. Przy wysokim poziomie wody, na docinku starego, wąskiego chodnika za szybem pochyłym, gdzie trzeba było się miejscami schylać robiło się ciekawie - poza tym było sucho...

Awatar użytkownika
Rosomack

Kowary - Sztolnia Główna

#28 Post autor: Rosomack » 18 lut 2018, 15:48

Wejście do Głównej z soboty. Raczej wodery nie wystarczą na dalsze partie ;)
Załączniki
główna.jpg
Woda płynęła wesołym strumieniem.
główna.jpg (331.55 KiB) Przejrzano 1283 razy

Awatar użytkownika
Drangnel

Kowary - Sztolnia Główna

#29 Post autor: Drangnel » 04 gru 2018, 9:28

Spróbuję trochę ożywić temat.
Wiecie może, czy ktoś próbował wspinać szyb pochyły? a jeśli tak, to z jakim skutkiem? Istnieją teorie, że może tam być jeszcze jakiś poziom. Osobiście podchodzę do tego sceptycznie, jednak plany chodników są w tej kwestii niejednoznaczne. Teoretycznie chodnik poziomu 18° (poziom sztolni górnej) przechodzi bardzo blisko szybu, jednak nie widzę wyrysowanego na szybie poziomu w tym miejscu. Mapka o której myślę:
ts.jpg
ts.jpg (48.85 KiB) Przejrzano 120 razy
Na przekrojach sytuacja też nie jest jednoznaczna. Coś tam jest narysowane przy szybie (zaznaczone w kółku):
ts2.jpg
ts2.jpg (247.41 KiB) Przejrzano 120 razy
Z drugiej strony na tym przekroju nie ma nic:
szglownaduzy.jpg
szglownaduzy.jpg (286.2 KiB) Przejrzano 120 razy
No i oczywiście najwięcej zamieszania robi ten przekrój:
wyrobiska kopalni wolność.jpg
wyrobiska kopalni wolność.jpg (106.64 KiB) Przejrzano 120 razy
Żeby rzucić coś świeżego do tematu, podzielę się planem poziomu 40°, nad którym aktualnie pracuję, na podstawie zdobytych materiałów i obserwacji własnych (może jeszcze zawierać błędy, za wytknięcie których będę wdzięczny)
Link do planu (bo jest za duży, żeby wstawić jako obrazek): https://www.dropbox.com/s/t48sstt26r157 ... e.png?dl=1

Awatar użytkownika
Siewca
Kontakt:

Kowary - Sztolnia Główna

#30 Post autor: Siewca » 08 gru 2018, 10:28

Być może są dostępne jakieś wyrobiska nie uwzględnione na planie. Z relacji akcji nurkowania w szybie pochyłym, podczas wycofu ze sztolni ekipa namierzyła szczelinę na styku obetonowanego stropu obudowy ze skalnymi partiami, do której jeden z nich wpełznął:
W drodze powrotnej, skubany wypatrzył dziurkę w suficie i nieopatrznie tam zajrzeliśmy. Widząc że jest ciasno, prawie nie ma miejsca i wygląda bardzo mało zachęcająco, ekipa supportowa jednogłośnie stwierdziła-"oooo, chodźcie! wsadzimy tam Witasa! (...) Niestety odległy głos z dziury, woła że to idzie dalej, jest sztolnia i rozwidla się za pochylnią w 2 kierunkach....Woła o support..... Który nie mając za dużo czasu na dyskusje, zostaje zalosowany w dziurę w suficie. Okazało się że jest to jakieś stare wyrobisko. Jedna odnoga kończy się zawałem, druga, o upadzie ok. 30*.... dochodzi do poziomu wody i jak wykazało badanie palpacyjne flexsolami, kontynuuje sie dalej....

Źródło wraz z fotami otworu:
http://www.overhead.me/wolno347263--fot ... kowej.html#
Nie miałem jeszcze okazji odwiedzić Szt. Głównej po przeczytaniu tej relacji, ale brzmi ciekawie.

Awatar użytkownika
Drangnel

Kowary - Sztolnia Główna

#31 Post autor: Drangnel » 08 gru 2018, 14:09

Też właśnie muszę to sobie pooglądać. Ostatnio zaglądałem w tę szczelinę, ale było za ciasno, żeby mi się chciało tam pakować. Wtedy nie widziałem jeszcze opisu, co tam jest (albo widziałem i zapomniałem). Może uda się tam dostać od strony podsypanego chodnika zaczynającego się kilka metrów dalej.
Gdyby nie to, że siedzę w domu chory, to pewnie właśnie bym tam teraz dłubał ;]

Kali_7

Kowary - Sztolnia Główna

#32 Post autor: Kali_7 » 09 gru 2018, 23:19

Z żadnych znanych mi planów nie wynika, aby był jeszcze jakiś poziom dostępny z szybu pochyłego.
To co zaznaczył Drangnel z przekroju "polskiego" wyrobisk Kopalni Wolność to jest poziom sztolni Górnej,a przekrój zamieszczony poniżej to potwierdza. Oczywiście nie wyklucza to, że jakiś pozom może tam być.
Chodź by sztolni zwanej Stara 2 nie ma na żadnych planach, a w rzeczywistości jest, daje to jakąś nadzieję...
Załączniki
kowary 1913.jpg
kowary 1913.jpg (42.11 KiB) Przejrzano 41 razy

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kopalnia uranu w Kowarach”