Kowary - Sztolnia nr 17

Kowarskie kopalnie uranu - Zakłady Przemysłowe R-1 w Kowarach to kopalnia Wolność i Podgórze. W okolicy znajdują się również kopalnie Liczyrzepa i Wiktoria.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

Kowary - Sztolnia nr 17

#1 Post autor: Slaworow » 07 wrz 2015, 14:39

Sztolnia numer 17 w Kowarach to część kopalni Podgórze - drugiej pod względem wielkości kopalni uranu w tym rejonie. Jej wylot znajdował się na poziomie 809,9 m npm, czyli około 80 metrów nad sztolnią numer 19 (której poziom npm uznawano za "poziom zero" kopalni Podgórze). Udostępniała złoże znajdujące się powyżej sztolni numer 19 i 19a.

Pomiędzy poziomem sztolni numer 19 i numer 17 znajdował się jeszcze tzw. poziom +40.

W tym miejscu polecam artykuł Austa pozwalający ułożyć sobie w głowie sprawy kowarskich kopalni. Powstało tam dużo wyrobisk co może wprowadzać w lekkie zdezorientowanie:
http://www.podziemia.eu/podgorze.html

Na YT widziałem filmik z rzekomej eksploracji tej sztolni, ale nie mogę go teraz znaleźć, pewnie został usunięty. Piszę "rzekomej" bo o ile wiem obiekt jest niedostępny? Czy ktoś wie jak jest z dostępnością tego obiektu?

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

Kowary - Sztolnia nr 17

#2 Post autor: Slaworow » 07 wrz 2015, 14:40

A jednak sztolnia jest dostępna, ale jest w stanie tragicznym i kończy się dość szybko zawałem.
Na tej stronie są fotki:
http://www.eznp.cba.pl/sztolnie%20kowary/200.html

Zapytam jak Tomasz Lis: co z tą sztolnią? :D

Były plany jej przekopania. Coś z tego wyszło?

Aust

Kowary - Sztolnia nr 17

#3 Post autor: Aust » 07 wrz 2015, 14:40

Niestety gra okazała się niewarta świeczki, nad zawałem przejść się nie da. Żeby go pokonać trzeba by wykonać przekop z pełną obudową długości 5-10m, a to dużo pracy. Nie opłaca się robić czegoś takiego żeby dostać się do polskich wyrobisk, do których zresztą jest dostęp od innej strony :wink:

writ3ln

Kowary - Sztolnia nr 17

#4 Post autor: writ3ln » 07 wrz 2015, 14:40

Czy w chwili obecnej coś się zmieniło w temacie dostępu do 17-tki? Zakładam, że od strony samego wlotu 17-tka jaki i 16-tki sprawa jest oczywista, ale czy od strony 19-tki zostały wykonane jakieś czynności (obicie szybu) ułatwiające dostanie się do wyższych poziomów? Z kim należy kontaktować się w przypadku chęci dostępu do 17-tki przez 19-tkę - tak szukam aktualnego Ojca po całej sprawie za Lasami Państwowymi, który umożliwiłby dostęp do tego miejsca ze sprzętem w sposób w pełni legalny... Pytam ponieważ nie wiem jak w tej chwili wyglądają główne wrota do 19-tnastki na tą chwię...

Kali_7

Kowary - Sztolnia nr 17

#5 Post autor: Kali_7 » 11 sty 2018, 22:02

mapa załączona do książki Zakłady Przemysłowe R-1 w Kowarach wyd. 2, tam też jest w lepszej jakości
Załączniki
06.09.. Plan robót górniczych sztolni nr 17 Kowary Podgórze.jpg
06.09.. Plan robót górniczych sztolni nr 17 Kowary Podgórze.jpg (193.33 KiB) Przejrzano 698 razy

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kopalnia uranu w Kowarach”