Sztolnia w Pilchowicach

Kopalnie znajdujące się w rejonie Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski
Wiadomość
Autor
Kali_7

Sztolnia w Pilchowicach

#1 Post autor: Kali_7 » 28 wrz 2017, 21:11

na jednej z map jest tam zaznaczona krótka sztolnia
Załączniki
pilchowice kamieniołom.jpg
pilchowice kamieniołom.jpg (286.67 KiB) Przejrzano 1887 razy

Kali_7

Sztolnia w Pilchowicach

#2 Post autor: Kali_7 » 30 wrz 2017, 0:11

udałem się w teren i sprawdziłem tą lokalizację
okazuje się że rzeczywiście jakiś obiekt tam był, obecnie na nim jest urządzona studnia-ujęcie

widać niewielką hałdę przed tą studnią
Studnie przygrywa betonowa pokrywa o szerokości około 2 m, na której znajduje się metalowy właz zamknięty kłódką
z mapy wynika,że sztolnia miała mieć około 10 m długości, więc obiekt nie powala

sprzed studni delikatnie wypływa woda, co świadczy o tym, że w środku z pewnością jest jej sporo
Załączniki
pokrywa studni.jpg
pokrywa studni.jpg (354.98 KiB) Przejrzano 1861 razy
hałda.jpg
niewielka hałda sztolni
hałda.jpg (294.34 KiB) Przejrzano 1861 razy
hałda 1.jpg
hałda z oddali
hałda 1.jpg (258.93 KiB) Przejrzano 1861 razy
sztolnia w Pilchowicach.jpg
sztolnia w Pilchowicach.jpg (180.34 KiB) Przejrzano 1861 razy

der Wale

Sztolnia w Pilchowicach

#3 Post autor: der Wale » 30 wrz 2017, 11:10

Ja wspominalem o duzym kamieniolomie miedzy Nielestnem a Pilchowicami. Tym, z pasem transmisyjnym i pozostałościami kolejki. Jezeli pytanie jeszcze aktualne :)

Awatar użytkownika
Slaworow
Administrator

Sztolnia w Pilchowicach

#4 Post autor: Slaworow » 13 paź 2017, 9:14

Czy ta sztolnia może być związana z kopalnią węgla Reiner? Według mapy od Kali_7 sztolnia znajduje się na jej polu górniczym, co widać tutaj:

http://www.sztolnie-forum.pl/viewtopic.php?f=87&t=258

Co więcej, jeśli się spojrzy na mapkę geologiczną z linka powyżej, to widać również że w rejonie gdzie jest sztolnia, zaznaczono symbolem źródło wody (Qu = Quelle). Może być to równie dobrze naturalne źródło, co ujęcie wody ze sztolni - oznaczenie "Qu" stosowano w obu przypadkach tak samo (co jest też wskazówką jak i gdzie szukać starych wyrobisk). W momencie gdy kartowano mapę (lata 30-te XX wieku) po kopalni (z połowy XIX wieku) mogło nie być śladu, poza właśnie sztolnią funkcjonującą jako źródło/ujęcie wody.

Kali_7

Sztolnia w Pilchowicach

#5 Post autor: Kali_7 » 14 paź 2017, 11:07

Co do oznaczenia Qu to na niemieckiej mapie geologicznej to jest ono sporo dalej niż opisywana sztolnia, a w miejscu tego symbolu jest dolinka z niewielka odnoga z której wyplywala woda. Myślę ze to oznaczenie moglo sie tyczyc tamtego miejsca a nie sztolni.

Zastanawiałem się czy ta studnia jest elementem jakiejś może sieci wodociągowej, ale na geodezyjnych mapach nie została naniesiona. Z tego wynika że to jakaś prywatna inicjatywa.

Kali_7

Sztolnia w Pilchowicach

#6 Post autor: Kali_7 » 19 gru 2017, 22:00

co do studni to została wykonana w latach 70-tych, prywatna inicjatywa, ta studnia zbiera tylko wodę z innej studni i raczej nie ma związku ze sztolnią, a lokalizacja mogła być nie mal przypadkowa.
Może się tam też kiedyś woda pojawiała stąd ta lokalizacja. Studnia jest w całości betonowa... postaram się jeszcze do niej zajrzeć

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wleń - Lubomierz - Lwówek Śląski”