Sztolnie poszukiwawcze pirotynu w Szklarskiej Porębie

Kopalnie i sztolnie Gór Izerskich, Pogórza Izerskiego, rejonu Szklarskiej Poręby, Lubania i Nowogrodźca.
Wiadomość
Autor
der Wale

#1 Post autor: der Wale » 06 lip 2018, 14:41

W pobliżu kopalni Wilhelm znajduje się jeszcze jedna, ciekawa sztolnia, o której nie ma wzmianki na forum. Obiekt jest okratowany (obecnie otwarty), więc powinien być dosyć popularny wsrod eksploratorow. Najwyrazniej zmowa milczenia krępuje języki. Przedmiotową, "zagadkową" sztolnię, prawdopodobnie wspominają Zagozdzonie, w "Charakterystyce sztolni Sz.Poreby". Niedawno pojawił się bardzo ciekawy reprint ponad 120 letnich materiałów, dotyczących tych wyrobisk i można na tej podstawie coś więcej o nich napisać:

W trakcie prac wydobywczych oraz badawczych, w kopalni Wilhelm, stwierdzono wystepowanie pirotynu. W 1968 roku, na zboczach Czarnej Góry, az po Piechowice załozono 4 pola poszukiwawcze, m.innymi dla Pirotynu. W 1883 rozpoczeto prace pod Skala Moltkego, na wschod od Wilhelma. Wydrozono 120m sztolnie w celu dotarcia do zloza, ktore mialo sie rozciagac rownolegle do przebiegu grzbietu, w kierunku wschodnim. W trakcie prac naziemnych stwierdzono, ze zloze ma charakter lokalny i jest silnie poprzerastane miedzia. Nie jest tak spojne i zwarte jak "zwir siarkowy" kopalni Fredrich Wilchelm. Stwierdzono występowanie pojedynczego, magnetycznego osadu żelaza. W przypadku Sztolni na powierzchni kontaktu między granitem i łupkiem mikowym przebadano warstwę o grubości ponad 1 ½ metra, w której mikę granitową reprezentuje "magnetyczny kamień żelazny". Istotne występowanie pirotynu zauważono również w korytach okolicznych potoków. Autor publikacji zwrócił uwagę na to, ze lokalne granity są wyjątkowo drobnoziarniste, mikowe i ubogie w skalenie, analogicznie do tych znalezionych na polach górniczych w Bergfreiheit i kopalni Vulcan w pobliżu Kowar.

Jak to bywało w tamtych czasach, pracom badawczym towarzyszyły oszustwa i naciągane wyniki. W każdym razie sztolnia nie osiągnęła oczekiwanej granicy złoża.

Wspomniane materiały wzmiankują tylko 120m sztolnię. Póki nie ma innych źródeł, można przypuszczać, że do prac poszukiwawczych, należały również wymienione na forum krótkie sztolnie, pod pomnikiem Moltkego oraz sztolnia "E".

Obecnie tytulowy obiekt ma 150m dlugosci, skrzyzowanie z dwiema odnogami po 19m oraz ciekawy, zalany szyb, po prawej stronie głownego chodnika (uwaga!). Lustro wody w szybie pojawia się po około 6m. Pelnej glebokosci nie sondowalismy. Sztolnia jest zamykana w okresie ochronnym nietoperzy.
Załączniki
screi.jpg
screi.jpg (351.82 KiB) Przejrzano 659 razy

der Wale

#2 Post autor: der Wale » 06 lip 2018, 14:57

2.JPG
2.JPG (133.58 KiB) Przejrzano 658 razy
Załączniki
1.JPG
1.JPG (231.31 KiB) Przejrzano 658 razy
3.JPG
szyb
3.JPG (142.64 KiB) Przejrzano 658 razy
4.JPG
skrzyzowanie
4.JPG (142.19 KiB) Przejrzano 658 razy
5.JPG
skrzyzowanie
5.JPG (173.08 KiB) Przejrzano 658 razy
5a.JPG
obwal z wiszaca plyta...
5a.JPG (131.18 KiB) Przejrzano 658 razy
6.JPG
resztkitorowiska
6.JPG (208.83 KiB) Przejrzano 658 razy
7.JPG
koncowe, zalane partie
7.JPG (110.5 KiB) Przejrzano 658 razy

Kali_7

#3 Post autor: Kali_7 » 06 lip 2018, 19:48

der Wale pisze:
06 lip 2018, 14:41
W trakcie prac wydobywczych oraz badawczych, w kopalni Wilhelm, stwierdzono wystepowanie pirotynu. W 1968 roku, na zboczach Czarnej Góry, az po Piechowice załozono 4 pola poszukiwawcze, m.innymi dla Pirotynu. W 1883 rozpoczeto prace pod Skala Moltkego, na wschod od Wilhelma. W
oczywiście chodzi o rok 1868!

Dorzucam planik sztolni
Obiekt prezentuje się bardzo ciekawie.
Początkowy fragment bity w granicie, aż do szybu, przy którym jest strefa kontaktowa.
Zapewne do tego miejsca sztolnia została poszerzona przez R1, sugeruje to poszerzony profil sztolni.

Dalszy fragment wykonano w hornfelsach.
Woda w sztolni czasem występuje nawet na całej długości do okolic kostki, świadczą o tym ślady na ociosach.

Do szybiku były próby zjazdu, są pozostawione nawet haki. Z tego co słyszałem osoby, które zjechały widziały z poziomu lustra niższe korytarze (ale nie wiadomo czy można traktować te informacje poważnie).
Załączniki
Mapa_ Szklarska_nad PKP_dolna.jpg
Mapa_ Szklarska_nad PKP_dolna.jpg (76.25 KiB) Przejrzano 642 razy
korytarz.jpg
korytarz.jpg (236.33 KiB) Przejrzano 642 razy
początek_krata.jpg
początek_krata.jpg (242.09 KiB) Przejrzano 642 razy

Awatar użytkownika
Siewca
Kontakt:

#4 Post autor: Siewca » 06 lip 2018, 22:45

Nie wiem jak innym, ale mi ta sztolnia była kompletnie nieznana. Domyślałem się, że w Szklarskiej jeszcze jakaś sztolnia się kryje, ale raczej po drugiej stronie wzgórza (na lidarze widać rozpoznania w formie szurfów, ale żadnych konkretnych zapadlisk i widocznych hałd). Ciekawe jak głęboki jest szybik oraz na jakiej głębokości są ewentualne dalsze partie. Jeśli punkty są w miarę pewne to myślę, że nie ma problemu, aby zjechać, strzelić dalmierzem w wodę i zobaczyć co wyjdzie - testowałem na chodnikach zalanych ok 1,3m głębokości i łapie dobrze, więc póki woda jest przejrzysta to nie powinno robić różnicy.

Awatar użytkownika
Drangnel

#5 Post autor: Drangnel » 07 lip 2018, 10:29

Siewca pisze:
06 lip 2018, 22:45
Jeśli punkty są w miarę pewne to myślę, że nie ma problemu, aby zjechać, strzelić dalmierzem w wodę i zobaczyć co wyjdzie - testowałem na chodnikach zalanych ok 1,3m głębokości i łapie dobrze, więc póki woda jest przejrzysta to nie powinno robić różnicy.
Z tym tylko, że trzeba mieć na uwadze zasadę działania dalmierza i otrzymany wynik podzielić przez 1,33 (współczynnik załamania światła w wodzie) ;) Trzeba by też taki pomiar robić 'z przyłożenia' do wody.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Górnictwo Gór i Pogórza Izerskiego”