szyb Fröhlicher Anblick

Górnictwo w Miedziance, Ciechanowicach, Mniszkowie i Przybkowicach od najdawniejszych do współczesnych czasów.
Wiadomość
Autor
Kali_7

szyb Fröhlicher Anblick

#1 Post autor: Kali_7 » 09 lis 2018, 19:18

sporo ciekawych informacji zostało już napisanych w temacie o szybie Alt Adler
http://www.sztolnie-forum.pl/viewtopic.php?f=52&t=177
niestety w opracowaniu Maziarza szyby zostały pomylone i jako szyb Alt Adler został wzięty szyb Fröhlicher Anblick

Był on szybem wydobywczym kopalni „Fröchliche Anblick”. W poprowadzonych z niego wyrobiskach górniczych eksploatowano żyłę kruszcową o nazwie „Weisse”
Alt Adler-Fröhlicher Anblic.jpg
Źródło: Madziarz Maciej, "Cuprifodina in Montibus". O historii i pozostałościach dawnych robót górniczych w rejonie Miedzianki Alt Adler
Alt Adler-Fröhlicher Anblic.jpg (78.4 KiB) Przejrzano 117 razy
Fröhlicher Anblic.JPG
Fröhlicher Anblic.JPG (123.46 KiB) Przejrzano 117 razy
Załączniki
plan_wyrobisk_XIXw_b.jpg
plan_wyrobisk_XIXw_b.jpg (67.54 KiB) Przejrzano 117 razy

Kali_7

szyb Fröhlicher Anblick

#2 Post autor: Kali_7 » 09 lis 2018, 22:53

co do samej informacji z artykułu Madziarza to może można jeszcze to zweryfikować...
Z obecnego poziomu dna szybu Fröhlicher Anblick można wejść do korytarza, nie wiem czy jest to ten opisywany (nie wygląda na to), nie mniej jakiś chodnik jest dostępny.
Wejście do korytarza jest za tą wielką oponą po traktorze leżącą na dnie, w samym wejściu leży pełno śmieci, w środku widziałem nawet leżący telewizor...
Na dnie szybu nie jest za ciekawie, pełno śmieci, starych opon i śmierdzi jakimś zdechłym zwierzakiem, nie wiadomo też na ile stabilny jest to korek czy to co tam jest.
Szyb był dość głęboki, nie wiem co prawda ile miał metrów pierwotnie, ale tylko do sztolni Heleny jest około 65 m. Z pewnością był zagłębiony do około 100 m i udostępniał gdzieś 7 poziomów.
Ze zdjęć jakie robiłem wychodzi, że chodnik jest krótki i raczej zakończony przodkiem, ale dokładnie nie widać, a do środka nie wszedłem.
Z pewnością można tam kamerkę wpuścić, a nawet pokusić się o wejście.
Na planach jakie posiadam widać, że najbliżej od zrąbu był pewien krótki chodnik, zakładam, że to właśnie ten chodnik.

Zastanawiają mnie te podawane rewelacje o eksplorowanych korytarzach, skoro z przekroju wynika, że pierwszy poziom, gdzie było więcej chodników jest już znacznie głębiej, tak stawiam, że około 25 m od zrębu.
Dzisiaj szyb jest powiedzmy drożny na głębokości około 10 m, więc przez te kilka lat szyb musiał by zostać zasypany prawie 15 m warstwą śmieci, a to moim zdaniem dość wątpliwe.
Może ktoś dysponuje innym zdjęciem dna szybu z lat około 2005-2010, żeby można było je porównać ze stanem dzisiejszym.
Załączniki
dno szybu.jpg
dno szybu.jpg (254.28 KiB) Przejrzano 105 razy
korytarz.jpg
korytarz.jpg (80.98 KiB) Przejrzano 105 razy
Frohliche Anblicker_plan.jpg
Frohliche Anblicker_plan.jpg (21.48 KiB) Przejrzano 105 razy
Frohliche Anblicker_przekrój.jpg
Frohliche Anblicker_przekrój.jpg (16.19 KiB) Przejrzano 105 razy

ODPOWIEDZ

Wróć do „Miedzianka i okolice”